międzynarodowe spotkanie wielkanocne
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 28.03.2023     Aktualizacja: 05.04.2023

Międzynarodowe Spotkanie Wielkanocne

Zdobienie pisanek i przygotowywanie koszyka wielkanocnego to dla nas powszechna tradycja, ale dla wielu osób z zagranicy studiujących na naszej Uczelni to egzotyka. Studium Języków Obcych po raz kolejny zorganizowało cykliczne spotkanie świąteczne, by przybliżyć im nasze zwyczaje, a przy okazji utrwalić niektóre zwroty w języku polskim, którego się pilnie uczą.

W Klubie Studenckim Spirala spotkało się ponad 100 studentów i doktorantów praktycznie z całego świata. Część z nich z polskimi tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi zetknęła się po raz pierwszy, niektórzy zwracali uwagę, że w ich ojczystych krajach Wielkanoc jest obchodzona zupełnie inaczej.

– Coś słyszałem o tej tradycji zanim trafiłem do Polski, ale dopiero teraz mogę ją poznać. W moim kraju obchodzimy Wielkanoc, ale nie dekorujemy jajek, nie przygotowujemy świątecznych koszyków – mówił student z Ghany. – To świetne spotkanie, możemy porozmawiać z innymi studentami z zagranicy, a przy okazji świetnie się bawić, pierwszy raz ozdabiam jajka – dodała studentka z Kazachstanu.

MROWISKO SPOTKANIE WIELKANOCNE-7

Oprócz warsztatów z malowania pisanek i przygotowywania święconki, prowadzonych przez polonistki ze Studium Języków Obcych, goście International Easter Meeting mogli także sprawdzić swoją wiedzę na temat polskich zwyczajów wielkanocnych w specjalnie przygotowanym quizie z nagrodami. Nie zabrakło też świątecznych dań i każdy miął okazję spróbować tradycyjnego żurku, sałatek czy sernika.

na zdjęciu widzimy uczestników spotkania

– Wielkanoc to czas bardzo radosny, chcemy się tą radością dzielić z naszymi zagranicznymi studentami, a dla nich jest to okazja, by poznać jakiś egzotyczny zwyczaj, czy spróbować egzotycznych potraw, bo dania, które są dla nas czymś codziennym mogą dla nich okazać się czymś zupełnie niespodziewanym – powiedział prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. – Cieszymy się, że reprezentacja studentów, doktorantów i pracowników z zagranicy powiększa się z roku na rok – dodał rektor.

rektor na spotkaniu wielkanocnym ze studentami z zagranicy

Spotkanie było nie tylko okazją do zabawy ale i do nauki języka polskiego.

– Taka impreza to wartość dodana do naszej pracy – powiedziała Maria Nowicka, lektorka języka polskiego – przybliżamy studentom naszą kulturę, a przy okazji wprowadzamy elementy języka w taki właśnie nieoczywisty sposób i widzimy, że studenci uwielbiają te nasze wydarzenia.

– Nauka to nie tylko siedzenie w sali, ale także integracja, wymiana doświadczeń, chcemy, żeby nasi obcokrajowcy nie tylko żyli we własnych kręgach, ale zobaczyli, że w takim fajnym miejscu jak u nas studiują ludzie z całego świata – dodał Mariusz Starak, z-ca dyrektora Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej.

Organizatorem spotkania było Studium Języków Obcych oraz Centrum Obsługi Studiów i Dział Współpracy z Zagranicą – Sekcja Wymiany Międzynarodowej.