20240812_181110564_iOS
Autor: Martin Huć     Publikacja: 24.09.2024     Aktualizacja: 01.10.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Łazik z udaną misją w Kanadzie

Studenckie Koło Naukowe Silesian Phoenix z Politechniki Śląskiej wzięło udział w wakacje w Canadian International Rover Challenge. Ich łazik marsjański Phoenix III zrobił na wszystkich duże wrażenie, a sami w rywalizacji poradzili sobie bardzo dobrze.

Studenckie Koło Naukowe Silesian Phoenix reprezentowało w Kanadzie dziewięć osób. Był to dobrze zbalansowany zespół, składający się z operatorów łazika, programistów, elektroników, mechaników oraz członków sekcji naukowej. Każdy miał przypisane konkretne zadania, co pozwalało sprawnie realizować misje, dokonywać niezbędnych modyfikacji oraz szybko reagować na ewentualne usterki. Było to kluczowe w kontekście intensywnej rywalizacji, gdzie często liczyła się każda minuta.

- Nasza drużyna nieustannie monitoruje wszystkie międzynarodowe zawody z serii Rover Challenge – mówi Jakub Gurgul, lider projektu z Silesian Phoenix. - W zeszłym roku uczestniczyliśmy w Anatolian Rover Challenge w Turcji, co było dla nas cennym doświadczeniem. Chcieliśmy jednak podnieść poprzeczkę i zmierzyć się z jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Dlatego tym razem naszą uwagę przyciągnęły zawody CIRC w Kanadzie. Z początkiem roku rozpoczęliśmy proces aplikacji, złożyliśmy niezbędną dokumentację i w kwietniu otrzymaliśmy potwierdzenie kwalifikacji na wyjazd. To był dla nas wielki krok naprzód i motywator do dalszej ciężkiej pracy nad robotem.

Zespół nie ukrywa, że jeszcze przed wyjazdem miał mnóstwo pracy. Logistyka była jednym z najtrudniejszych elementów całego przedsięwzięcia.

- Musieliśmy zadbać o to, by zarówno łazik, jak i cały nasz zespół dotarli do Kanady na czas – opowiada student Politechniki Śląskiej. - Nasza ekipa wyleciała kilka dni przed zawodami. Natomiast sam łazik wyruszył w podróż niemal dwa tygodnie wcześniej, by mógł zostać przygotowany na miejscu. Dzięki dokładnej koordynacji, zarówno sprzęt, jak i ludzie dotarli na czas, co pozwoliło nam skupić się na rywalizacji.

20240811_152429882_iOS

Rywalizacja w Canadian International Rover Challenge to pięć konkurencji, do których przystąpiło 20 drużyn.

- Każde z zadań testowało zdolności łazika w różnych warunkach – od trudnych terenów, przez nawigowanie w ciemności, aż po manipulację obiektami za pomocą ramienia robotycznego – tłumaczy Jakub Gurgul. - Przykładem może być pobieranie próbek gleby, czy dotarcie do wyznaczonych punktów kontrolnych. Co istotne, wszystkie zadania wykonywaliśmy bez bezpośredniego widoku na łazika – operowaliśmy nim zdalnie, bazując na obrazach z kamer i odczytach z czujników. Taki sposób sterowania jest jednym z większych wyzwań, wymagającym nie tylko precyzyjnej technologii, ale i dużego doświadczenia zespołu, które wymagało wielogodzinnych testów na terenie kampusu.

Ostatecznie studenci Politechniki Śląskiej zajęli w rywalizacji ósme miejsce. Ze swojego wyniku są niezwykle dumni. Były to ich drugie zawody z wykorzystaniem łazika Phoenix III.

- To dla nas ogromne osiągnięcie. Te zawody były znacznie bardziej wymagające niż te w Turcji – większy teren misji oraz konieczność precyzyjnego operowania w trudnych warunkach, wymagały od nas pełnej koncentracji. Cieszymy się, że nasza praca i przygotowania zaowocowały takim rezultatem. To dla nas dodatkowa motywacja do dalszego rozwoju. Oczywiście nie ustajemy w dalszej pracy nad robotem i na przyszły rok mamy nadzieję zająć wyższe miejsce – podsumowuje Jakub.

20240811_065121575_iOS

Oprócz wspomnień, doświadczenia i zadowolenia z zajętego miejsca, nasz zespół wraca także z pochwałami. Łazik Phoenix III wzbudził bowiem w Kanadzie duże zainteresowanie. Szczególnie ze względu na zaawansowany system kamer oraz innowacyjne materiały, z jakich został wykonany.

- System kamer okazał się jednym z naszych największych atutów – byliśmy w stanie uzyskać stabilny podgląd z dziesięciu kamer jednocześnie, co stanowiło dużą przewagę nad konkurencją, która miała problemy nawet z obsługą trzech kamer równocześnie – opowiada lider projektu z Silesian Phoenix. - Z kolei nasza konstrukcja kompozytowa wyróżniała się na tle innych zespołów, które głównie stawiały na tradycyjne metalowe struktury. To dla nas ważna pochwała, ponieważ od początku staraliśmy się stworzyć łazika, który nie tylko spełni wszystkie funkcje, ale także będzie estetyczny i innowacyjny pod względem konstrukcji.

Dla większości studentów z Silesian Phoenix był to pierwszy tak daleki wyjazd i pierwsza wizyta w Kanadzie. Wszyscy zgodnie podkreślają, że to znakomity dodatek do studiowania.

- To doświadczenie dało nam nie tylko praktyczną wiedzę, ale także możliwość testowania naszego łazika w prawdziwie ekstremalnych warunkach. Studia to nie tylko nauka w salach wykładowych, ale przede wszystkim szansa na realizację ambitnych projektów, właśnie takich jak ten. To one kształtują nas jako inżynierów i pasjonatów technologii – mówi Jakub Gurgul.

Zdjęcia: Jakub Gurgul

Wyjazd współfinansowany w ramach realizacji zadania zleconego przez Ministra Nauki pt. "Udział zespołu Silesian Phoenix w międzynarodowych zawodach Canadian Rover Challenge 2024".

20240810_195443289_iOS

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie