Na zdjęciu widzimy laboratorium i kilka osób które je oglądają
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 06.11.2023     Aktualizacja: 04.01.2024

Laboratorium 5G na Politechnice Śląskiej

Nowoczesne laboratorium 5G pod patronatem Nokii uruchomione zostało na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. To kolejne miejsce, w którym na uczelni wykorzystywana będzie technologia 5G. Ultraszybka sieć kampusowa 5G działa już od września w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.

Uruchomione na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki laboratorium 5G poszerzy ofertę dydaktyczną uczelni. Już teraz, na kierunkach Elektronika i Telekomunikacja, Teleinformatyka oraz Informatyka, zaoferowano nowe przedmioty z tematyki sieci 5G. Na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na studiach drugiego stopnia uruchomiono, pod patronatem Nokii, nową specjalność o nazwie “Urządzenia i systemy bezprzewodowe”, na której studenci będą mogli nabierać doświadczenia w zakresie związanym z działaniem i projektowaniem sieci 4G i 5G oraz poznawać ich możliwości. Pozwoli im to łatwiej sprostać wymaganiom na dzisiejszym rynku pracy.

– Otwarcie tego laboratorium jest potwierdzeniem realnej współpracy naszej uczelni z otoczeniem społeczno- gospodarczym. Chcemy, aby te najnowsze technologie, rozwijane w tej chwili w przemyśle, gościły również na uczelniach, które przygotowują kadry dla przemysłu przyszłości. We wrześniu otwieraliśmy naszą sieć kampusową przy Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, dzisiaj otwieramy laboratorium dydaktyczne, które będzie kształcić przyszłych specjalistów w zakresie projektowania sieci 5G. Jest to technologia niezbędna dla rozwoju technologicznego i przemysłu przyszłości – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

labaratorium 5G 2

Politechnika Śląska jest jedną z kluczowych uczelni z którymi współpracuje Nokia. – Jesteśmy firmą technologiczną, która dba o to, aby najnowsze technologie cały czas się rozwijały, w związku z tym musimy bazować na ekspertach. Zależy nam, aby uczelnie kształciły pracowników przyszłości, stąd nasze zaangażowanie w takie inwestycje –  powiedział Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Nokii w Krakowie.

Uruchomione przez Nokię laboratorium pozwoli studentom zapoznać się z technologią 5G w rzeczywistych warunkach. – Nasi studenci będą mogli praktycznie poznać to, z czym zetkną się w praktyce, po ukończeniu studiów. Z laboratorium będą korzystać przede wszystkim studenci elektroniki, teleinformatyki, studenci informatyki zajmujący się sieciami, a także wszyscy studenci, którzy chcą poznać tajniki sieci 5G – powiedział prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Współpraca między firmą Nokia a Politechniką Śląską trwa od 2014 roku. Jej efektem było utworzenie na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, stanowiska sieci 4G potocznie zwaną siecią LTE. Eksperci Nokii uczestniczyli także w prowadzeniu zajęć ze studentami. Pomysł utworzenia laboratorium sieci 5G powstał już w 2020 roku. Realizację opóźniła jednak pandemia. Projekt wznowiono w roku 2023 roku kiedy to podpisano umowę w ramach której, w Katedrze Elektroniki, Elektrotechniki i Mikroelektroniki wydziału AEiI powstało laboratorium z zainstalowanymi urządzeniami pracującymi w standardzie 5G.   

zdjęcia Nokia

Na zdjęciu laboratorium i przy komputerze siedzi mężczyzna

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie