fot. Maciej Mutwil (6)
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 31.05.2024

Kształcenie lotnicze to duże wyzwanie

W trakcie Tygodnia Latania nie mogło zabraknąć rozmów na temat kształcenia, edukacji i szkolenia lotniczego, dlatego na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej w Katowicach zorganizowano konferencję „Edukacja lotnicza w Polsce i na świecie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli uczelni wyższych, oferujących kształcenie lotnicze w Polsce i za granicą, służb cywilnych, a także ze świata biznesu.

- Kształcenie lotnicze jest trudnym zadaniem. Należy pogodzić wymagania przepisów lotniczych z tym, czego wymagają przepisy regulujące działalność uczelni. Wszystko po to, aby wykształcone osoby mogły łatwo rozpocząć działalność lotniczą, czyli uzyskać uprawnienia i zdać odpowiednie egzaminy. Na Politechnice Śląskiej zadania te realizuje w głównej mierze Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej oraz Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej – mówił prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej.

fot. Maciej Mutwil (3)

- Mamy szereg absolwentów, którzy pracują w firmach lotniczych, ale - co najważniejsze - pozostali także na naszej Uczelni. To powinno zagwarantować w przyszłości płynność szkolenia na Politechnice Śląskiej - powiedział dr hab. iż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej i organizator konferencji. - Naszym zadaniem jest wskazywanie młodym ludziom właściwych wzorów i drogi postępowania, zarówno przy wykonywaniu czynności lotniczych, jak i w życiu codziennym, ponieważ bezpieczeństwo lotnicze, które stawiamy na pierwszym miejscu, zależy od codziennego stylu życia człowieka. W środowisku lotniczym nie ma miejsca dla kombinatorów. Dlatego musimy przeanalizować, czy te osoby mogą być nadal szkolone.

fot. Maciej Mutwil (1)

W panelach dyskusyjnych nie zabrakło rozmów o przepisach prawa lotniczego w odniesieniu do szkolenia specjalistów lotniczych. Dyskutowano także o jakości edukacji jako determinanta bezpieczeństwa lotów, m.in. poprzez aspekt psychologiczny. Prelegenci podkreślali znaczenie kształcenia osób odpowiedzialnych.

- Żeby zapewnić bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie, musimy zapewnić najpierw jakość edukacji, a możemy to zrobić między innymi poprzez standaryzację przepisów. To ważne, aby instruktorzy i wykładowcy, niezależnie od lokalizacji ośrodka szkolenia, przekazywali wiedzę w ten sposób, by uczeń, który spotka się ze swoim rówieśnikiem z branży z innego końca świata, mógł z nim porozmawiać tym samym językiem i slangiem lotniczym na jak najwyższym poziomie - tłumaczył mgr inż. Tomasz Pietrzak, członek Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych.

- Lotnictwo bazuje dziś na jednolitych przepisach. Podstawa współpracy lotniczej jest definiowana bardzo wyraźnie i jako uczelnia kształcąca przede wszystkim dla lotnictwa wojskowego, szerzej dla lotnictwa państwowego, korzystamy ze współpracy z Politechniką Śląską - mówił gen. bryg. p. dr inż. Ryszard Hać z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. - I choć Politechnika Śląska prowadzi szkolenie lotnicze od niedawna, to z bardzo doświadczoną kadrą i wymiana doświadczeń, także poprzez tego typu konferencje, jest bardzo potrzebna.

fot. Maciej Mutwil (23)

W konferencji wzięli udział także przedstawiciele Uniwersytetu Technicznego w Koszycach, z którym Politechnika Śląska współpracuje od czterech lat. Uczelnia ze Słowacji kształci profesjonalistów lotnictwa od 65 lat.

- Współpraca z Politechniką Śląska jest dla nas bardzo ważna – opowiadał doc. Ing. Robert Rozenberg, PhD. Ing.Paed.IGIP, szef katedry lotniczej Uniwersytetu Technicznego w Koszycach. – Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tej konferencji. Jesteśmy w Unii Europejskiej, dlatego nasi wykładowcy uczą według tych samych zasad, jakie są na Politechnice Śląskiej. Staramy się jak najlepiej przygotować profesjonalnych pilotów oraz kontrolerów ruchu lotniczego.

fot. Maciej Mutwil (21)

W trakcie wydarzenia, w budynku Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej w Katowicach, odbyła się także prezentacja dorobku kół naukowych naszej Uczelni.

- Zaprezentowaliśmy nasz symulator szybowca, w którym można przetestować swoje umiejętności oraz poczuć, jak się nim steruje - tłumaczył Michał Sujkowski, przewodniczący Szybowcowego Koła Naukowego Politechniki Śląskiej.

- To ważne wydarzenie dla studentów, bo możemy poznać wiele firm oferujących pracę, ale także dla kandydatów na studia, którzy mogą dowiedzieć się, co oferuje im nasza Uczelnia, a także poznać koła naukowe – mówiły Wiktoria Michalak i Wiktoria Solorz z SKN Aerospace Engineering.

Przedstawiciele sześciu kół naukowych Politechniki Śląskiej – SKN High Flyers, SKN Aerospace Engineering, SKN Unmanned, SKN Wirtualnego Latania, SKN Silesian Aerospace Technologies, SKN Ai-METH - zaprezentowali się także na konferencji w panelu „Per aspera ad astra - studenckie wyzwania w drodze do gwiazd”.

fot. Maciej Mutwil (12)

Tydzień Latania trwa do niedzieli, 2 czerwca. Szczegółowe informacje nt. kolejnych wydarzeń można znaleźć na stronie: Tydzień Latania | Europejskie Miasto Nauki 2024 KATOWICE.

slider z tekstem

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie