studenci siedzący na sali konferencyjnej podczas konferencji
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 16.04.2024     Aktualizacja: 19.04.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Kształcenie dualne – elitarne studia dla ambitnych studentów

Przemysł 4.0 - droga do zawodów przyszłości – pod takim hasłem na Politechnice Śląskiej odbyła się ósma już konferencja Edukacja Dualna – eDUAL. Wydarzenie było okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń z innymi uczelniami i przedsiębiorcami, którzy biorą udział w kształceniu dualnym. 

Przekształcanie się Górnego Śląska z obszaru przemysłu ciężkiego w obszar przemysłu zaawansowanych technologii, tworzy zapotrzebowanie na wysoko kwalifikowane kadry oraz zaplecze badawczo-rozwojowe. Politechnika Śląska od lat rozwija kształcenie we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Pojawiają się jednak pytania jak kształcić specjalistów dla Przemysłu 4.0? Jak przygotować kadrę do rozwoju innowacyjnych technologii? Jakie kompetencje techniczne i miękkie powinien nabyć pracownik zawodów przyszłości? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy VIII edycji konferencji eDUAL – Edukacja Dualna - Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0. Wydarzenie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. 

konferencja eudual fot. Jan Szady_6542

– Konferencja eDUAL to dobry moment, aby podsumować doświadczenia, podzielić się dobrymi praktykami, które w tym zakresie zdobyła nasza uczelnia i inne szkoły wyższe, które prowadzą kształcenie dualne. Chcemy podzielić się doświadczeniami, ponieważ Politechnika Śląska ma swoją specyfikę. Funkcjonujemy bowiem w środku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, więc to zaplecze firm mamy ogromne. Chętnie też wysłuchamy, jakie doświadczenia mają inni partnerzy – powiedział rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.

W wydarzeniu udział wzięła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska.  

– Studia dualne są elitarne. W tej chwili funkcjonują na Śląsku, Poznaniu, Lesznie oraz w państwowych wyższych szkołach zawodowych. Jednak nie jest to jeszcze trend, który dominuje na uczelniach, gdzie z reguły mamy studia o profilu ogólnoakademickim lub praktycznym. Forma dualna jest w mniejszości, co nie oznacza, że nie powinna się rozwijać. Wręcz przeciwnie, w mojej opinii taka droga rozwoju dla uczelni jest bardzo dobra, szczególnie teraz gdy jesteśmy w dobie niżu demograficznego i studentów trzeba przyciągnąć ciekawą ofertą – podkreśliła prof. Mrówczyńska.

na zdjęciu przemawia minister Mrówczyńska

Politechnika Śląska była pierwszą uczelnią w Polsce, która uruchomiła studia dualne. Student, który wybiera tę formę kształcenia już w trakcie nauki zdobywa cenne doświadczenie zawodowe a program tych studiów ustalany jest wspólnie z przedstawicielami przemysłu. 

- Przemysł, z którym współpracuje Politechnika Śląska, oczekuje od nas absolwenta, który jest doświadczony. Pracodawcy szukają konkretnych kompetencji i tutaj odpowiedzią są studia dualne. Ważne jest także to, że co roku modernizujemy program i dokładamy nowe elementy – mówiła dziekan Wydziału Mechanicznego-Technologicznego dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ.

konferencja eual fot. Jan Szady_6601

Na Politechnice Śląskiej studia dualne realizowane są na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Mechnicznym-Technologicznym. Kierunek ten studiuje obecnie ponad 100 osób, wśród nich Patryk Gołąbek, który naukę łączy z pracą w firmie z branży automotive. – To jest trudny kierunek, ponieważ muszę połączyć pracę z nauką, co momentami nie jest łatwe. Jednak uważam, że warto, bo jest to profil bardziej praktyczny a po ukończeniu studiów planuję zostać na stałe w firmie, w której realizuję praktyki - mówi student. – Podpatrywanie zawodowców w pracy, uczenie się od nich jest niezwykle cenne – dodaje jego kolega Bartosz Adamiec.

Studia dualne ukończył już Krystian Teister, który poleca ten tryb nauki. – To co robiłem w pracy, realizowane było równolegle z tym, czego uczyłem się na studiach. Dzięki temu niektóre tematy można było zrozumieć dużo lepiej niż gdybym miał tylko teorię czy parę ćwiczeń. Dodatkowo mogłem nawiązać nowe kontakty a także nauczyć się jak funkcjonować w zespole – mówił Krystian Teister.

konferencja eual fot. Jan Szady_6604

Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która od samego początku współpracuje z Politechniką Śląską przy tworzeniu kierunków dualnych, zaznaczył korzyści płynące nie tylko dla studentów, ale także biznesu.

– Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że oprócz infrastruktury, ziemi i wszystkiego, co potrzebne do inwestycji, najważniejsi są ludzie. Przygotowane, wysoko wyedukowane kadry i to się dzieje właśnie dzięki studiom dualnym. To elitarne studia, ponieważ ten tryb wybierają najlepsi studenci. Z jednej strony są wymajające, ale z drugiej dają ogromną szansę młodemu człowiekowi, który od samego początku wie, co chce w życiu robić a pracodawca może zyskać dobrego pracownika – powiedział prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek.

konferencja edual fot. Jan Szady_6557

Podczas konferencji uczestnicy dyskutowali nie tylko tematy związane z kształceniem dualnym i potrzebach przemysłu, ale także o roli kompetencji miękkich czy work-life-balance. Wykład pt. „Ewolucja kompetencji miękkich. Nowa waluta przyszłości i fundament sukcesu”, wygłosiła dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ.

– Wykład dotyczył uwalniania naszego potencjału i rozwijania kompetencji miękkich. Stawiam taką tezę, że właśnie to będzie główną walutą i fundamentem sukcesów w przyszłości – powiedziała naukowczyni.

Uczestnicy konferencji zwiedzili także laboratoria na uczelni, odbyły się także pokazy kół naukowych i prac studenckich.

na zdjęciu widzimy wykład prof. Dobrowolskiej w centrum edukacyjno kongresowym

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie