Start - Aktualności - Krzyż Zasługi dla reżysera Akademickiego Teatru Remont
Krzyż Zasługi dla reżysera Akademickiego Teatru Remont
Grzegorz Kempinsky, reżyser i dyrektor artystyczny Akademickiego Teatru Remont Politechniki Śląskiej otrzymał Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP. Uroczyste wręczenie tego wyjątkowego odznaczenia odbyło się 12 listopada podczas prapremiery spektaklu “Miłość w Auschwitz”, autorstwa i w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego.
Grzegorz Kempinsky został nagrodzony Brązowym Krzyżem Zasługi za całokształt swojej działalności, nie tylko artystycznej, ale także wykraczającej poza pracę w teatrze. Dyrektor artystyczny i reżyser Akademickiego Teatru Remont mówi o sobie, że ma naturę społecznika, od wielu lat organizuje spektakle i prowadzi teatry dla osób samotnych i wykluczonych, angażuje się regularnie w działalność charytatywną, organizuje zbiórki wspomagające schroniska dla zwierząt. Jest ambasadorem kultury polskiej za granicą, od ponad 10-ciu lat szefuje teatrowi studenckiemu Politechniki Śląskiej, jest organizatorem Teatru MrOFFisko, dzięki czemu gliwicka publiczność ogląda regularnie offowe spektakle z całej Polski.
– To dla mnie ogromna duma, ponieważ ten order jest przyznawany przez prezydenta RP, co ma dla mnie ogromne znaczenie. Na pewno takie wyróżnienie nadaje także blichtru i prestiżu naszej Politechnice. Przede wszystkim dziękuję zespołowi Teatru Remont i Kasi Jankowskiej, dyrektorce Mrowiska, dzięki której kultura jest obecna na co dzień w naszej technicznej Uczelni – mówił ze wzruszeniem nagrodzony reżyser.
– Jestem bardzo dumna z naszego Akademickiego Teatru Remont, Grzegorz Kempinsky, który go prowadzi to reżyser światowej klasy, który angażuje się w wiele ciekawych projektów, porusza także trudne, ale jakże ważne tematy jak np. problemy młodych ludzi – podkreśliła Katarzyna Jankowska, dyrektorka Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko. – Pragnę także podziękować naszej wiernej publiczności, wśród której jest wielu studentów Politechniki Śląskiej, która docenia nas za to, co robimy – dodała.
Sztuka Grzegorza Kempinsky’ego “Miłość w Auschwitz” porusza temat zagłady w niebanalny i zupełnie nieoczekiwany sposób. Publiczność po spektaklu zastygła w zadumie, po której wybuchły gromkie brawa i owacja na stojąco. Wszystkich zainteresowanych repertuarem Akademickiego Teatru Remont zachęcamy do śledzenia profilu teatru w social mediach.
Zdjęcia: Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Agnieszka Kostempska



