moj pomysł na biznes fot. Maciej Mutwil (194) (002)

Konkurs „Mój pomysł na Biznes” rozstrzygnięty

Znamy zwycięzców XX edycji konkursu „Mój Pomysł na Biznes”. W tym roku jury nagrodziło 12 projektów.

Konkurs rozstrzygnięto 11 marca 2024 roku, podczas Inżynierskich Targów Pracy, Przedsiębiorczości, Technologii i Dostępności. Jego celem jest nagradzanie innowacyjnych projektów studenckich i promowanie przedsiębiorczości w środowisku akademickim Politechniki Śląskiej.

Do XX edycji konkursu zgłosiło się 50 osób. Do drugiego etapu pozytywnie zaopiniowano 20 pomysłów na biznes. Jury postanowiło nagrodzić 12. – Pomysły, które zostały nagrodzone opierają się o zrównoważone technologie, kreują nowe, innowacyjne produkty i usługi, a w fazie realizacji będą zapewniać tworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa, które za sprawą konkursu zaistniały na rynku, wpływają dziś na wzrost konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu, a ponadto ich działania umożliwiają społeczeństwu dostęp do nowoczesnych technologii – powiedziała Aleksandra Mateja - Kochańczyk, doradca ds. przedsiębiorczości w Biurze Karier Studenckich Politechniki Śląskiej.

moj pomysł na biznes fot. Maciej Mutwil (187)

Tegorocznym zwycięzcą konkursu został student Fizyki Technicznej z Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej – Dawid Dragon z pomysłem pn. EPOS - projektowanie, produkowanie i montaż systemów służących poprawie wydajności instalacji fotowoltaicznych. Laureat został również nagrodzony przez firmę Engie Sp z o.o.

– Zaprojektowałem instalację, która zwiększa produktywność paneli fotowoltaicznych w godzinach porannych i wieczornych. Wtedy słońce pada na panele pod ostrym kątem, co zmniejsza ich efektywność. Pomysł na to urządzenie chodził mi po głowie już od dłuższego czasu. Gdy dowiedziałem się o tym konkursie stwierdziłem, że to właśnie ten moment, aby go urealnić – powiedział laureat.

Drugą nagrodę – ex aequo – otrzymali studenci z Wydziału Mechanicznego – Technologicznego: Paulina Gołuch, Patryk Gańczorz, Maciej Stec oraz absolwent Wydziału Mechanicznego - Technologicznego Konrad Białek za pomysł „PureCup Biodegradowalny kubek jednorazowy” oraz studentka Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki – Daria Zacha za pomysł „MarketSparkle – usługi marketingowe”.

Trzecie miejsce, również ex aequo – zdobyli: Konrad Białek, Patryk Gańczorz – absolwent i student Wydziału Mechanicznego - Technologicznego za projekt „ShowY – aplikacja mobilna – portal społecznościowy” oraz studentki Wydziału Matematyki Stosowanej - Mariia Hrytsenko i Kateryna Dryzhakova , które zaproponowały „Platformę oferującą programy stażowe, praktyki oraz szkolenia w regionie śląskim”.

Jury przyznało aż 7 wyróżnień. Otrzymali je: Antoni Helbig oraz Jakub Kołodziej - studenci Wydziału Elektrycznego za projekt „Platforma (aplikacja) łącząca właścicieli drukarek 3D”, Piotr Jakubowski - student Wydziału Mechanicznego - Technologicznego za pomysł „Zaprojektowanie i wdrożenie na rynek automatycznego magazynu leków dla aptek”, Bartosz Lipka – student Wydziału Mechanicznego – Technologicznego za pomysł „Sprzedaż i produkcja bezdotykowych automatycznych myjni samochodowych”, Zuzanna Brom, Łukasz Łój – studenci Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki za projekt „ShiftTech Robotics”, Łukasz Woźniak – student Wydziału Elektrycznego za pomysł D.S. System – usługi fotograficzne i filmowe oraz tworzenie urządzenia oraz oprogramowania do poprawy jakości usług fotograficznych, Zuzanna Brom studentka Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki za pomysł „Angielski Techniczny – Działalność edukacyjna związana z językiem angielskim”, Agata Koszyka doktorantka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki za pomysł „Water Studio - pracownia projektowo – inżynierska w obszarze gospodarki wodno – ściekowej i inwestycji infrastrukturalnych”.

moj pomysl na biznes 4

Konkurs Mój Pomysł na Biznes jest organizowany przez Politechnikę Śląską i koordynowany przez Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej.

Tegoroczna edycja została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Jakuba Chełstowskiego. Konkurs co roku jest wspierany finansowo i merytorycznie przez: Fluor S.A., ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o., Park Naukowo – Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o., FCA Poland S.A., Stellantis Gliwice Sp. z o.o., ING Bank Śląski S.A., EMT – Systems S.A., FAMUR S.A., APA GROUP S.A., Magneti Marelli Poland Sp. z o.o., Dräxlamaier Polska Sp. z o.o.

Wkrótce zostanie ogłoszona XXI edycja konkursu „Mój Pomysł na Biznes” i Młodzieżowy konkurs Mój Pomysł na Biznes, które znalazły się wśród inicjatyw zgłoszonych w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej.

moj pomysl na biznes 3