Start - Aktualności - Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców TOP 2%
Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców TOP 2%
W dniach od 9 do 11 września, na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, odbyła się I Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców w Świecie - TOP 2%. Wydarzenie zaplanowano w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i Tygodnia Katowic.
To niecodzienne wydarzenie naukowe zostało objęte honorowym patronatem rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka, prezesa Polskiej Akademii Nauk oddział w Katowicach prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. Andrzeja Więcka oraz prezydenta Miasta Katowice dr. inż. Marcina Krupę - gospodarza Europejskiego Miasta Nauki. Kuratorem Tygodnia Katowic, pomysłodawcą i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego tej konferencji był dr hab. inż. Grzegorz Wojnar, prof. PŚ.
Corocznie grono 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie wybierane jest na podstawie przyjętych wskaźników cytowań publikacji w dwóch kategoriach: za rok poprzedni oraz za cały okres pracy zawodowej. Badania te zapoczątkowane zostały w 2019 r. na podstawie artykułu w czasopiśmie PLOS Biology autorów z Uniwersytetu Stanforda, Elsevier oraz SciTech Strategies. W ramach niniejszej konferencji wygłoszenie referatu zgłosiło 43 wyróżnionych w świecie naukowców, z których ogromna część pracuje na uczelniach, które swoją siedzibę mają w Katowicach lub regionie śląskim.
W ceremonii otwarcia konferencji udział wzięli m. in.:
- JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk,
- Prezydent Miasta Katowice dr inż. Marcin Krupa,
- Prezes Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Katowicach prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. Andrzej Więcek.
Wśród prelegentów było aż czterech doktorów honoris causa, w tym dwóch multi doktorów honoris causa oraz kilkudziesięciu znamienitych naukowców z kilku uczelni:
- Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
- Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
- Głównego Instytutu Górnictwa – PIB,
- Sieci Badawczej Łukasiewicz - Górnośląski Instytut Technologiczny
- Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk,
- Instytutu Techniki Górniczej KOMAG,
- Politechniki Śląskiej
- Akademii WSB.
Obecni na sali przedstawiciele szkół średnich w tym bardzo duża delegacja uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach zauważyła, że pracując w Katowicach i regionie śląskim można odnosić światowe sukcesy.
Więcej informacji na temat konferencji na stronie: https://www.polsl.pl/rt2/top2nnws/ gdzie zamieszczono również fotogalerię.