Na biało-czarnym zdjęciu widać klif, na nim koncepcja łaźni, na klifie, na tle oceanu.
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 29.04.2022

Koncepcja studentów PŚ doceniona w konkursie architektonicznym w Portugalii

Julia Giżewska i Jakub Jopek – studenci IV roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – zdobyli wyróżnienie honorowe w międzynarodowym konkursie ARKxSITE. Tematem było zaprojektowanie łaźni w ruinach zabytkowej twierdzy Milreu w Ericeira w Portugalii.

Twierdza ta jest malowniczo położona – bezpośrednio sąsiaduje ze stromymi klifami i ogromem Oceanu Atlantyckiego i to właśnie te dwa główne motywy stały się osią projektu koncepcyjnego autorów.

– Woda, kamień i światło są trzema filarami projektu koncepcyjnego łaźni, ukrytej wewnątrz klifu – w niedopowiedzianej strefie środka. Rozmieszczenie funkcji podkreśla naturalną cechę zabytkowego fortu – odseparowanie od miejsc pełnych zgiełku i bodźców. Założenie jest stworzone na 5 głównych poziomach, wymieniając od najwyższego są to: strefa słońca (+1), strefa ziemi (0), grota zimna (-1), grota ciepła (-2), grota gorąca (-3) – tłumaczyła Julia Giżewska.

Studenci pracowali pod opieką naukową dr. inż. arch. Jerzego Wojewódki, prof. PŚ.

Międzynarodowy Konkurs ARKxSITE skierowany jest do profesjonalistów i studentów architektury. Wśród 10 nagrodzonych prac znalazło się 8 zespołów profesjonalistów i tylko 2 zespoły studenckie, w tym z Politechniki Śląskiej. Konkurs był oceniany przez międzynarodowe jury stworzone z architektów młodego pokolenia.