Autor: Martin Huć     Publikacja: 11.03.2024     Aktualizacja: 12.03.2024

Komunikat Rektora Politechniki Śląskiej

Uzgodnienie z organizacjami związkowymi działającymi w Uczelni w sprawie zasad przeprowadzania podwyższenia wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na Politechnice Śląskiej.

Szanowni Państwo
w związku z przyznaniem środków na zwiększenie wynagrodzeń pracowników w ramach subwencji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pracodawca, czyli Politechnika Śląska reprezentowana przez Prorektora ds. Ogólnych prof. dr. hab. inż. Bogusława Łazarza oraz organizacje związkowe działające w Uczelni, czyli:
a) Organizacja Zakładowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" Politechnika Śląska reprezentowana przez Przewodniczącą - dr inż. Joannę Lisok,
b) Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowany przez Prezes - dr hab. inż. Wiolettę Przystaś, prof. PŚ,
c) Związek Zawodowy Pracowników Politechniki Śląskiej reprezentowany przez Przewodniczącego - dr. Krzysztofa Czaplę, prof. PŚ,
d) Międzyzakładowa Komisja Związkowa Związku Zawodowego „Kontra" przy Politechnice Śląskiej reprezentowana przez Przewodniczącą - mgr Lidię Kołodziejczyk

wspólnie uzgodniły zasady podziału środków finansowych przyznanych Uczelni,
o których mowa w Załączniku do Komunikatu Ministra Nauki z dnia 23 lutego 2024 r.
o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2024, na podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych pracowników Uczelni od dnia 1 stycznia 2024, w następujący sposób:
1. Podwyższeniu ulegają stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników Uczelni będących nauczycielami akademickimi, których wynagrodzenie zasadnicze finansowane jest z subwencji o 31%, w przeliczeniu na pełny etat, z zastrzeżeniem, że podana kwota jest naliczana proporcjonalnie do wymiaru etatu.
2. Podwyższeniu ulegają stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi, których wynagrodzenie zasadnicze finansowane jest z subwencji o 21%, przy czym stawka wynagrodzenia zasadniczego po podwyższeniu nie będzie niższa niż 4300 zł w przeliczeniu na pełny etat, z zastrzeżeniem, że podana kwota jest naliczana proporcjonalnie do wymiaru etatu.
3. Wynagrodzenia pracowników finansowane ze źródeł zewnętrznych, mogą być poddane regulacji indywidualnej, w zależności od posiadanych środków finansowych w ramach jego źródła finansowania.
4. Podstawą naliczenia regulacji jest wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika na dzień 31.12.2023 r.
5. Zwiększenie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w Uczelni ustala się począwszy od dnia 1 stycznia 2024 r. i dotyczy osób, które w dniu podpisania przez Strony mniejszych Uzgodnień mają status pracownika.
6. W przypadku zmiany wymiaru etatu od dnia 1 stycznia 2024 r. regulacja wynagrodzenia zasadniczego nastąpi proporcjonalnie do wymiaru etatu.
7. W przypadku osób zatrudnionych od dnia 1 stycznia 2024 r., kwota indywidualnego wynagrodzenia zasadniczego nie może być niższa niż 4300 zł, a w przypadku nauczycieli akademickich, nie niższa niż wynikająca z rozporządzenia o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym profesora.

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
Rektor Politechniki Śląskiej