Na zdjęciu widzimy uczestników konferencji prasowej, stojących na tle niebieskiej ścianki z białym napisem Politechnika Śląska. Z przodu stoi młoda kobieta w maseczce za nią pozostali uczestnicy konferencji.
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 25.11.2021

Kolejny wynalazek naukowców Politechniki Śląskiej pomocny w walce z pandemią COVID-19  

Naukowcy Politechniki Śląskiej skonstruowali innowacyjny oczyszczacz powietrza, wspomagający walkę z pandemią COVID-19. Urządzenie może być wykorzystywane w szpitalach, szkołach, przedszkolach czy urzędach.  

Oczyszczacz znajdzie zastosowanie w miejscach, gdzie jest duża powierzchnia, dużo ludzi i problem z wentylacją. – Innowacyjność tego urządzenia polega na pulsacyjnym działaniu i na tym, że może znakomicie sprawdzać się w pomieszczeniach o dużej kubaturze. Jest też bardziej wydajny i uniwersalny, ponieważ wpisuje się nie tylko w walkę z COVID-19, ale też np. ze smogiem – mówi dr hab. inż. Sebastian Werle, prof. PŚ.

– Urządzenie ma dwa dolotowe kanały, którymi możemy zasysać powietrze np. z innego pomieszczenia lub z zewnątrz budynku, dodatkowo je oczyszczać i wtłaczać do innego pomieszczenia. Jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ wiele placówek szkolnych czy szpitali to stare obiekty, gdzie nie można zamontować klimatyzacji – mówi jeden z wynalazców dr inż. Artur Czachor, prezes startupu technologicznego WAAM.

Urządzenie może oczyścić pomieszczenie wielkości szkolnej klasy, jest bardziej wydajne, tańsze od podobnych oczyszczaczy na rynku i co ważne koszt jego eksploatacji jest niewielki.

– Staraliśmy się skonstruować to urządzanie tak, aby placówka publiczna, która często boryka się z problemami finansowymi nie była zmuszona do częstego serwisowania urządzenia czy kupowania drogich filtrów. Zrobiliśmy to w taki sposób, aby było tanio, ekonomicznie i wydajnie – dodaje dr inż. Artur Czachor.

Na zdjęciu widzimy dwa oczyszczę powietrza. To czarne skrzynki z podświetleniem, jedna mniejsza druga większa

Oczyszczacz powietrza skonstruowany przez naukowców PŚ jest też bardziej wydajny.  – Podczas testowania tego urządzenia okazało się, że skuteczność oczyszczania powietrza była o 30 procent lepsza w porównaniu do urządzeń, które są powszechnie dostępne na rynku – mówi dr inż. Ewa Brągoszewska z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów PŚ.  

Pierwszy oczyszczacz powietrza skonstruowany przez naukowców Politechniki Śląskiej stanie w dziecięcej Izbie Przyjęć w Szpitalu Klinicznym nr.1 w Zabrzu. – Wybraliśmy Izbę Przyjęć, ponieważ właśnie tam mamy kumulację przypadków z różnego rodzaju wirusami. Wśród nich królują trzy: wirus grypy, wirus RSV oraz koronawirus, którego w ostatnich dniach jest bardzo dużo zarówno wśród dzieci jak i opiekunów – mówi dr n. med. Dariusz Budziński, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Szpital Kliniczny już od dłuższego czasu współpracuje z Politechniką Śląską. – W momencie, kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19, Politechnika była jedną z pierwszych uczelni, która zaoferowała nam pomoc. Dzięki temu do dzisiaj korzystamy z bramek odkażających stworzonych przez naukowców PŚ –  dodaje dyrektor Dariusz Budziński.

– W ostatnim czasie Politechnika Śląska aktywnie działa w zakresie walki z COVID-19. Była brama odkażająca teraz jest oczyszczacz powietrza. Pamiętajmy też o Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, które powstało w Zabrzu jako wspólny projekt Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, Miasta Zabrze oraz firmy Philips. Jak widać Politechnika Śląska stara się bardzo aktywnie działać w zakresie ochrony zdrowia – dodaje dr hab. inż. Sebastian Werle, prof. PŚ.

Prace nad skonstruowaniem oczyszczacza powietrza trwały od marca tego roku. Zespół projektowy składał się z członków startupu technologicznego WAAM oraz naukowców z Katedry Technologii Urządzeń i Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pikonia. 

Oczyszczacz powietrza trafił do zabrzańskiego szpitala dzięki współpracy z Fundacją Novis Plus. Drugie takie urządzenie będzie nagrodą w konkursie „Bohater Szkoły” promującym szczepienia przeciw COVID-19.

– Konkurs, który organizujemy wspólnie z Politechniką Śląską polega przede wszystkim na tym, że chcemy propagować szczepienia, bez których nie jesteśmy w stanie walczyć z COVID-19. Polega on na tym, że każdy z nas może wysłać dowolną pracę plastyczną, która propaguje szczepienia. Zwycięzca konkursu oprócz nagrody, będzie miał możliwość wskazania szkoły, gdzie trafi oczyszczacz powietrza – mówi Katarzyna Słaboń z Fundacji Novis Plus. Więcej o konkursie na stronie https://www.bohater-szkoly.pl/.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie