Zdjęcie od Martin (1)
Autor: Martin Huć     Publikacja: 31.10.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jesteśmy już na półmetku Tygodnia Czarownic, który odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Trzeciego dnia organizatorzy przygotowali atrakcje dla uczestników w każdym wieku.

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej ponownie zaprosili na wykład oraz warsztaty „Zaklęcia przemieniające materię”, tym razem już jednak dla zaawansowanych. I choć były one adresowane głównie do uczniów szkół średnich, to wśród uczestników nie zabrakło i dzieci ze szkół podstawowych.

Zdjęcie od Martin

Zajęcia odbyły się tym razem w budynku Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Podczas warsztatów zostały zaprezentowane eksperymenty fizyczne i chemiczne, pokazujące powiązanie zjawisk magicznych występujących w literaturze czy filmach z podstawowymi prawami przyrody oraz właściwościami materii. Uczestnicy zamienili się w czarodziejów i wypróbowali zaklęcia na dostępnych w trakcie warsztatów elementach. Nauczyli się m.in., jak wprowadzić przedmioty w stan lewitacji, zaświecić żarówkę bez obwodu elektrycznego, czy w mgnieniu oka zamrozić produkty spożywcze.

Środa była także ostatnim dniem zwiedzania Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu oraz warsztatów w ramach aktywności "Od Alchemii do farmacji". W tym samym mieście w Zagłębiowskiej Mediatece odbyły się warsztaty „Halloweenowy Kreatywny Senior”, w trakcie których uczestnicy wykonali m.in. ręcznie malowane oryginalne poszewki na poduszki z motywami dyni, nietoperzy, pajęczyn bądź czarownic.

IMG-20241031-WA0005

Dzień zakończyła debata naukowa doktorantów „Pojedynki czarodziejów”, która odbyła się w Centrum Elektroniki Organicznej i Nanohybrydowej Politechniki Śląskiej. Wydarzenie rozpoczęło się od wykładu “Sustainability and green technologies”, który wygłosił prof. Hai M. Duong z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

- Za nami dosłownie czarujący wykład. Profesor Hai M. Duong przyleciał do nas specjalnie, aby wygłosić wykład na temat tworzenia z odpadów materiałów pełnowartościowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Sławomir Boncel, prof. PŚ, który prowadził wydarzenie. - Usłyszeliśmy o pełnej skali możliwości, które się kryją za tym podejściem oraz mnóstwo przykładów, z użyciem między innymi niezwykle lekkiego aerożelu.

DSC_0589

Profesor wziął udział także w debacie z doktorantami z kilku wydziałów Politechniki Śląskiej, pochodzący z różnych krajów.

- Dzięki temu debata była ciekawa, bo każdy miał różne obserwacje i doświadczenia wynikające z wychowania się na innym kontynencie – mówi prof. Sławomir Boncel. - Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy zrównoważony rozwój zmierza w takim kierunku, w jakim byśmy chcieli, aby to robił.

Celem debaty było wypracowanie świadomego i zrównoważonego podejścia do przyszłości technologicznej naszej planety. Uczestnicy analizowali wpływ zielonych technologii na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo, rozważając ich efektywność oraz długoterminowe konsekwencje. Grupa entuzjastów podkreślała znaczenie innowacji w walce ze zmianami klimatycznymi i ochroną zasobów naturalnych, natomiast przeciwnicy zwracali między innymi uwagę na wysokie koszty oraz potencjalne problemy ze skalowalnością wdrożeń.

To nie koniec atrakcji w ramach Tygodnia Czarownic. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach. Pełny harmonogram znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/tydzien-czarownic

1

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie