Zdjęcie z konferencji
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 16.09.2021     Aktualizacja: 17.09.2021

Już w październiku odbędzie się Noc Naukowców Politechniki Śląskiej oraz Śląski Festiwal Nauki

To będzie święto wszystkich miłośników nauki, eksperymentów i doświadczeń - w październiku odbędzie się 16. edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej oraz 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej i Śląski Festiwal Nauki łączą siły. Obie imprezy rozpoczną się 9 października. Dziś w hali technologicznej kampusu Politechniki Śląskiej w Katowicach odbyła się wspólna konferencja prasowa promująca obie imprezy. Na konferencji obecni byli min. Rektorzy Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego.  

W imieniu JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka, obecnych na hali gości i dziennikarzy powitał Prorektor ds. Infrastruktury i Promocji, dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ, który odczytał krótkie przesłanie Rektora.

– Szanowni Państwo, witam Państwa w gościnnych progach Politechniki Śląskiej. Znajdujemy się w katowickim kapusie naszej Uczelni, które tworzą dwa Wydziały: transportu i inżynierii lotniczej oraz inżynierii materiałowej. Szanowni Państwo ze swojej strony dodam, że już niebawem dołączy trzeci Wydział: automatyki, elektroniki i informatyki, który prowadzać będzie zajęcia z zakresu informatyki. Mamy też nadzieję, że dołączą do nas architekci i budowlańcy. Zaprosiliśmy Państwa do hali technologicznej, która w symboliczny sposób pokazuje jak blisko naszego życia jest nauka i zastosowanie jej osiągnieć. Dziś zapraszamy Państwa na śląskie święto nauki, które rozpocznie się 9 października Nocą Naukowców Politechniki Śląskiej. Tego dnia nasza Uczelnia otworzy wszystkie swoje drzwi na trzech kampusach w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Czekać na Państwa będzie ponad 100 różnych pokazów, wydarzeń i spotkań z naukowcami. Już od 16 lat chcemy pokazywać i pokazujemy Państwu, że w murach śląskich uczelni tworzymy naukę na światowym poziomie, naukę, dzięki której jest możliwy stały i dynamiczny rozwój regionu i całego kraju. Politechnika Śląska, która dwa lata temu uzyskała statut Uczelni Badawczej zawsze była i będzie blisko ludzi oraz ich potrzeb. Głęboko wierzymy, że nowoczesna, innowacyjna technologia rozwijana w duchu zrównoważonego rozwoju zmienia świat na lepsze. Dziś jako naukowcy mówimy wspólnie przekonani, że o ówczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem w sposób komunikatywny. Należy udostępniać wiedzę i jej najnowsze osiągniecia także po to by rosła świadomość wpływu nauki na poziom i jakość naszego życia a tym samym rosło społeczne poparcie dla rozwoju nauki w Polsce – podkreślił prof. Mężyk.   

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek podkreślił jak ważna jest współpraca wszystkich uczelni przy organizacji obu imprez. – Łączymy dwa wydarzenia; znakomicie od lat prowadzoną Noc Naukowców Politechniki ze Śląskim Festiwalem Nauki. To pokazuje, że każdy z nas dbając o siebie, walcząc o swoją najlepszą pozycję na rynku akademickim Polski i Świata może bez przeszkód ze sobą współpracować, dzieląc się tym co najlepsze – mówił prof. Koziołek.

16. Śląska Noc Naukowców odbędzie się 9 października na Politechnice Śląskiej na terenie kampusów w Katowicach, Gliwicach i Zabrzu. Atrakcji będzie bardzo dużo, ponieważ w organizację Nocy zaangażowana jest aż 1/3 pracowników naukowych Politechniki, czyli blisko 500 osób. – Będzie ponad 100 wydarzeń począwszy od mechaniki, robotyki, poprzez prezentację osiągnieć kół naukowych takich jak drony czy roboty autonomiczne. Będzie też można porozmawiać z naukowcami, wymienić swoje poglądy a także wziąć aktywny udział w naukowych eksperymentach. Wszystko dlatego, że uważamy, że należy w sposób bardzo przystępny, wręcz namacalny poznawać naukę – podkreślił dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

W tym roku podczas Nocy Naukowców poruszane będą tematy związane z ekologią i alternatywnymi źródłami energii. – Będzie także panel dla dorosłych dotyczący cyberbezpieczeństwa, chociażby ze względu na pandemię i pracę online. Będziemy też mówić o współpracy nauki z biznesem oraz o tym jak nauka wkracza na salony biznesowe. Będzie też dużo innych atrakcji dla małych i dużych, pokazy chemiczne, biologiczne, językowe i sportowe – mówiła dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ oraz dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki.

W tym roku Noc Naukowców odbędzie się hybrydowo.  – Mamy ponad sto pokazów z czego ponad 50 na żywo i trzymajmy kciuki, aby tak zostało. Jesteśmy oczywiście przygotowani na zmianę, gdyby była taka potrzeba, ale mamy nadzieję, że pandemia w tym roku nam nie przeszkodzi – dodaje dyrektor Ziembińska – Buczyńska.  Więcej informacji o nocy naukowców na stronie Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2021 / O nocy (nocnaukowcow.com.pl).

Sporo atrakcji przygotowano także w ramach 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Impreza odbędzie się między 9 a 15 października, i to w formule wyjątkowej i być może niepowtarzalnej: publiczność festiwalową organizatorzy zaproszą na jeden dzień na bulwary katowickiej Rawy, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej.

W niedziele 10 października zaaranżowana zostanie przestrzeń rozciągającą się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną i tereny nad Rawą w sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego aż do ulicy Jerzego Dudy-Gracza. W tej właśnie przestrzeni pojawi się 12 scen, hale namiotowe z pokazami w ramach 6 obszarów wiedzy i strefy specjalne. Strefa specjalna 5. ŚFN będzie poświęcona wybitnemu pisarzowi science fiction Stanisławowi Lemowi. W strefie miasta i wody będzie można porozmawiać o przyszłości katowickiej Rawy, a w strefie rodzinnej czekać będą atrakcje dla najmłodszych i ich opiekunów.

Z kolei od 11 do 15 października festiwal odbywać się będzie w formule online – każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. Więcej informacji na stronie Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl).

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie