popularyzator
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 01.08.2024

Jubileuszowa edycja konkursu Popularyzator Nauki

Ruszyła jubileuszowa XX edycja konkursu Popularyzator Nauki. Serwis Nauka w Polsce i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej zapraszają naukowców i popularyzatorów nauki do zgłaszania swoich aktywności.

Ideą konkursu jest docenienie wkładu w popularyzowanie nauki, mówienie i pisanie o niej w taki sposób, by nawet najbardziej skomplikowane procesy badawcze były zrozumiałe dla każdego. Skierowany jest do naukowców, dziennikarzy, animatorów, zespołów i instytucji, które wyjaśniają innym, jak działa świat.

Zgłoszenia można wysyłać do 15 września. Kandydatury należy zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie serwisu Nauka w Polsce (https://naukawpolsce.pl/popularyzator/formularz). Tam również znajduje się regulamin konkursu. Zgłaszana aktywność powinna trwać nie krócej niż 2 lata. Ogłoszenie wyników planowane jest na grudzień 2024 r.

Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach. O nagrodę w kategorii "naukowiec" mogą się ubiegać osoby popularyzujące naukę od stopnia doktora wzwyż; o nagrodę w grupie "animator" - osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nieposiadające stopni ani tytułów naukowych, np. studenci i doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni. W kategorii "zespół" rywalizują zespoły osób popularyzujących naukę - tworzone np. przez naukowców, animatorów popularyzacji, koła naukowe, osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji, animatorów nauki w instytucjach typu muzea. Jest też kategoria "instytucja" - dla instytucji naukowych (np. instytutów, jednostek uczelni), pozanaukowych (np. organizacji pozarządowych, centrów nauki) czy przedsiębiorstw. W kategorii "media" zgłaszają się m.in. dziennikarze, zespoły redakcyjne mediów, blogerzy czy zespoły tworzące strony internetowe. Jury wybiera również laureata nagrody głównej, który ma wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie