Zdjęcie loga 10 lecia NCN
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 27.08.2021

Jubileusz działalności Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki obchodzi 10-lecie. Instytucja została powołana do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli takich, których celem jest zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Od samego początku misją NCN jest podniesienie jakości i efektywności badań dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów oraz działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. Wraz z niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka (MPG) prowadzi program DIOSCURI mający na celu tworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Polsce. NCN jest również koordynatorem programów CHANSE i QuantERA, realizowanych we współpracy z innymi europejskimi instytucjami finansującymi badania naukowe dzięki wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020, a także operatorem obszaru „Badania” w zakresie badań podstawowych finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Po 10 latach działalności Narodowe Centrum Nauki jest instytucją znaną i docenianą w polskim jak i zagranicznym środowisku naukowym. Przyznane przez NCN granty umożliwiły tysiącom badaczy zrealizowanie ambitnych projektów i pojedynczych działań naukowych, których efektem były ważne odkrycia, istotne wyniki oraz liczne sukcesy na krajowym i światowym poziomie.

Uroczystości obchodów 10-lecia NCN, będą transmitowane na żywo na profilu Centrum na Facebooku oraz kanale YouTube. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie 10 lat NCN

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie