na zdjęciu troje pracowników Centrum podczas uroczystości
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 12.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Jubileusz Centrum Popularyzacji Nauki

Wydarzenia popularnonaukowe, warsztaty i szkolenia wspierające komunikację naukową, sieciowanie naukowców-popularyzatorów. To tylko niektóre z działań podejmowanych przez Centrum Popularyzacji Nauki przez 7 lat działalności.

Centrum Popularyzacji Nauki rozpoczęło działalność 1 lutego 2017 roku, działając w obszarze promocji i popularyzacji badań naukowych we współpracy z jednostkami Politechniki Śląskiej oraz innymi ośrodkami naukowymi. Utworzenie CPN było przedsięwzięciem unikatowym w skali kraju – teraz z kolei jest przykładem dla innych jednostek tworzących centra popularyzacji nauki.

Uroczyste podsumowanie 7 lat działalności było okazją do podziękowania Władzom Uczelni za wsparcie inicjatyw Centrum, a także do podsumowania kadencji Rady Ekspertów Merytorycznych oraz Rady Programowej.

Od 2017 roku CPN zrealizowało 146 wydarzeń popularnonaukowych, które przyciągnęły ponad 43 tysiące odbiorców. Wśród nich można wymienić m.in. największą politechniczną popularnonaukową imprezę – Noc Naukowców Politechniki Śląskiej – podczas której uczestnicy mogą wziąć udział w wykładach, pokazach, doświadczeniach naukowych i odwiedzić laboratoria oraz pracownie Politechniki. CPN realizuje wydarzenia skierowane do wielu różnych grup odbiorców. Seniorzy mogą spotykać się z naukowcami podczas Politechniki III Wieku działającej za pośrednictwem uniwersytetów trzeciego wieku, z kolei dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami chętnie biorą udział w Politechnice Juniora i Seniora. Inicjatywy są kierowane także do młodych naukowców – od 7 lat Centrum organizuje śląską edycję konkursu Three Minute Thesis® dla doktorantów z uczelni województwa śląskiego.

na zdjęciu rektor Politechniki Śląskiej
na zdjęciu rektor-elekt oraz Pani dyrektor Centrum

Wspierając różnorodne sposoby popularyzacji naukowej, CPN zaprasza naukowców Politechniki Śląskiej do udziału w stand-upie naukowym, warsztatach z tworzenia planszówek popularnonaukowych czy na „szybkie randki” z dziennikarzami. Jednostka szkoli i kształci podczas kursów „O nauce po ludzku”, spotkań online „Narzędziownik Popularyzatora Nauki”, warsztatów z emisji głosu czy spotkań poświęconych storytellingowi.

Centrum prowadzi rekrutację na studia podyplomowe „Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki”, które przygotują do prowadzenia działań opartych na wykorzystaniu innowacyjnych i atrakcyjnych metod upowszechniania wiedzy, nowoczesnych kanałów komunikacji, krytycznego i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Centrum Popularyzacji Nauki to jednak przede wszystkim miejsce, które łączy miłośników nauki, chcących dzielić się naukową pasją z innymi. Jest przestrzenią przyjazną wymianie dobrych praktyk i inicjowania przedsięwzięć.

7 lat CPN 4

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie