Fot. Martin Huć (24)
Autor: Martin Huć     Publikacja: 11.12.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Jesteśmy tu wszyscy razem

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w świątecznym spotkaniu integracyjnym Szkoły Doktorów Politechniki Śląskiej, które odbyło się w klubie studenckim Spirala w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko. Była to doskonała okazja do integracji oraz powitania nowych doktorantów. Uczestnicy poznali także polskie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Warsztaty, tworzenie i wieszanie ozdób choinkowych, quizy i konkursy związane z Bożym Narodzeniem, świąteczne piosenki. Na uczestników świątecznego spotkania integracyjnego, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, czekało mnóstwo atrakcji. Niezwykła otwartość doktorantów, organizatorów oraz zaproszonych gości sprawiła, że wszyscy mogli poczuć namiastkę zbliżających się świąt, a przede wszystkim lepiej się poznać.

- Studenci z zagranicy potrzebują naszego wsparcia, zwłaszcza na początku swojego pobytu w naszym kraju. Dlatego staramy się, aby mogli poznać się ze sobą, by mieli także możliwość spotkać się z władzami Uczelni czy porozmawiać ze swoimi promotorami. Chcieliśmy też pomóc im poczuć, czym są dla Polaków zbliżające się święta. Życzę wszystkim naszym doktorantom z zagranicy, aby jak najlepiej się tu odnaleźli - mówił Dyrektor Szkoły Doktorów prof. dr hab. inż. Krzysztof Fujarewicz.

Fot. Martin Huć (11)

W spotkaniu wzięli udział m.in. Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk oraz Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. inż. Sebastian Werle, z którymi uczestnicy chętnie rozmawiali oraz wymieniali pomysły i spostrzeżenia.

- To jest bardzo ważne, że takie spotkania się u nas odbywają. Doktoranci wzbogacają nasze środowisko naukowe. Przede wszystkim spędzają tu jednak dużą część swojego życia. Wiąże się to między innymi z takimi okresami, jak nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Gdy większość z nas wraca do swoich rodzinnych domów, wielu z nich zostaje na Uczelni. Dlatego trzeba do nich wyciągnąć rękę, pomóc im poznać naszą kulturę oraz tradycje i sprawić, by poczuli się częścią naszej Uczelni - powiedział Rektor. - Życzę im, by odnajdywali tutaj radość oraz by zyskali nowych przyjaciół, bo na pewno takim przyjacielem dla nich jest Politechnika Śląska.

Fot. Martin Huć (28)

- To świetna okazja, aby wśród wielu wydarzeń i konferencji naukowych doktoranci z zagranicy mieli szansę, by poznać się lepiej z ich kolegami z Polski oraz porozmawiać w luźniejszej atmosferze. Choć jak zauważyłem, tematy naukowe w rozmowach także się pojawiają - wyjaśniał Prorektor.

Z racji zamiłowania doktorantów do nauki informujemy zatem, że ruszyła dla nich rekrutacja do projektu „Kompleksowe wsparcie rozwoju Wspólnej Szkoły Doktorskiej i aktywności naukowej doktorantów związanej z potrzebami zielonej i cyfrowej gospodarki”.

- Szkoła Doktorów jest miejscem integracji wielu środowisk naukowych oraz łączy różne dyscypliny, a najlepsze pomysły rodzą się zawsze na styku różnych dyscyplin – tłumaczy dr hab. inż. Magdalena Palacz, prof. PŚ oraz kierownik projektu GRanD, który jest współfinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. - Studenci ze Szkoły Doktorów mogą aplikować o środki finansowe na wsparcie działalności badawczej, ukierunkowanej na wszystkie działania związane z potrzebami zielonej i cyfrowej gospodarki. Więcej informacji można znaleźc na stronie internetowej dedykowanej temu projektowi oraz na plakatach wywieszonych w Szkole Doktorów.

To było już drugie w tym roku integracyjne spotkanie zorganizowane dla doktorantów. I sądząc po frekwencji oraz atmosferze - na pewno odbędą się kolejne.

- Ideą tego spotkania było to, aby zebrać się razem, wspólnie świętować Boże Narodzenie oraz Nowy Rok, podzielić się pomysłami badawczymi oraz nawiązać współpracę, a także by po prostu miło spędzić czas - tłumaczy Hamza Mumtaz, doktorant oraz przewodniczący rady doktorantów z zagranicy.

Fot. Martin Huć (31)

Uczestnicy mieli okazję skosztować różnych potraw, a także przyozdobić pierniki. Nie zabrakło zabaw tanecznych, a nawet karaoke. Proste czynności, jak np. wieszanie ozdób na choince, dostarczyło im wiele radości.

- To wspaniałe wydarzenie, które pomoże nam poznać naszych kolegów, a także profesorów i pracowników szkoły doktorskiej. To dobra okazja, aby poznać inne kraje i ich kulturę – chwali doktorantka Lubna Salah.

- To kluczowe wydarzenie. Grono doktorantów jest tutaj na tyle duże, że integracja oraz wymiana doświadczeń jest potrzebna, także w kierunku badań - mówi aktualnie zastępca przewodniczącego, a od stycznie przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów mgr inż. Szymon Ruczka. - To świetna szansa na integrację Polaków z zagranicznymi kolegami. Tu nie ma podziału na „my” i „oni”. Jesteśmy tu wszyscy razem.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie