Fot. Martin Huć (16)
Autor: Martin Huć     Publikacja: 30.10.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Jak w prawdziwym laboratorium

Tydzień Czarownic, który odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, gwarantuje mnóstwo atrakcji. Ciekawe wydarzenia z drugiego dnia ściągnęły wielu zainteresowanych w kilku miastach.

Drugi dzień Tygodnia Czarownic rozpoczął się w SpinPLACE w Katowicach, gdzie odbyło się otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” i spotkanie autorskie z jej twórcami. Prof. Tomasz Pospieszny oraz Ewelina Wajs-Baryłą, autorzy projektu, opowiadali, jak udało im się zebrać tak wiele szczegółów na temat życia prywatnego i zawodowego bohaterki.

MSC - ZAKOCHANA W NAUCE- FOT. T.STOKŁOSA-3

Wystawa prezentuje niecodziennie i nieoczywiste fakty na temat życia sławnej Noblistki. Prof. Pospieszny, który odpowiadał za jej przygotowanie i jest także współautorem biografii Skłodowskiej-Curie uważa, że wciąż wiele jest do odkrycia na temat naukowczyni.

- Moja miłość do Marii zaczęła się, gdy miałem 6 lat. Zobaczyłem wtedy niezwykły portret na ścianie w szkole, wróciłem do domu, zapytałem rodziców, kim była ta pani „Curie” i od tamtej pory szukam wszelkich informacji na jej temat – przyznał prof. Pospieszny, który wspólnie z Eweliną Wajs-Baryłą docierają do coraz to nowych źródeł na temat Noblistki. Spotykają się także z potomkami i członkami jej rodziny, dzięki czemu zyskują cenne wspomnienia na jej temat. Swoje odkrycia autorzy wystawy opisują na stronie Piękniejsza Strona Nauki, która jest poświęcona popularyzowaniu wiedzy o naukowczyniach.

MSC - ZAKOCHANA W NAUCE- FOT. T.STOKŁOSA-4

- Projekt „Piękniejsza Strona Nauki” rozpoczął się od cyklu wykładów humanizujących zatytułowanych „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki”, stworzonego dla studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przez Tomasza Pospiesznego. Ponieważ wciąż mamy wrażenie, że niewiele się mówi odkryciach kobiet w nauce, postanowiliśmy poszerzyć bazę o kolejne wybitne kobiety – dodała Ewelina Wajs-Baryła.

Autorzy pisali już m.in. o Irenie Joliot-Curie czy Marii Goeppert-Mayer. Wystawę będzie można oglądać w budynku SpinPLACE do końca tygodnia.

Na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej odbył się z kolei wykład oraz warsztaty „Zaklęcia przemieniające materię”. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zdobyć wiedzę, ale i ubrać biały fartuch, rękawice, okulary i spróbować swoich sił w trakcie pracy w laboratorium chemicznym, poznając wcześniej najważniejsze zasady korzystania z tego miejsca.

Fot. Martin Huć (1)

- Przygotowaliśmy zajęcia z polimerów. Występują one dosłownie wszędzie - w organizmie ludzkim, otaczającym nas świecie. Jest ich jednak obecnie zbyt dużo. Staraliśmy się dzieciom wytłumaczyć i pokazać, że polimery syntetyczne można zastąpić naturalnymi. To jest bardziej przyjazne dla środowiska i może lepiej służyć człowiekowi - wyjaśnia dr hab. inż Gabriela Dudek, prof. PŚ.

Duże wrażenie na gościach Wydziału Chemicznego zrobiła możliwość pracy w prawdziwym laboratorium pod okiem naukowców naszej Uczelni. Dzieci miały okazję poeksperymentować, tworząc między innymi piłeczki kauczukowe, czy sprawdzając siłę niebieskiego światła, dzięki któremu łatane są polimerem dziury w zębach.

Fot. Martin Huć (19)

Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu zaprosił uczniów szkoły podstawowej na warsztaty "W świecie czarownic i czarowników". Uczestnicy zgłębili wiedzę na temat czarownic i czarowników oraz wykonali własne podobizny czarownic. Ich prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Świecie Nauki i Fantazji.

462549673_8950231945035237_7072479339471050241_n

Drugi dzień Tygodnia Czarownic zakończyły projekcja filmu „Skłodowska” w reżyserii Marjane Satrapi w katowickim Kinoteatrze Rialto oraz prelekcja „Czarownice, wiedźmy czy po prostu kobiety? Ze szczególnym uwzględnieniem historii Katarzyny Włodyczkowej z Czeladzi", która odbyła się w auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu. 

curie

Zapraszamy do kolejnych interesujących aktywności w ramach Tygodnia Czarownic. Pełny harmonogram znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/tydzien-czarownic

Tekst: Katarzyna Siwczyk, Martin Huć

Zdjęcia: Tomasz Stokłosa, Martin Huć, archiwum prywatne

1

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie