na zdjęciu widzimy młodzież słuchająca wykładu w sali teatralnej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 24.01.2024     Aktualizacja: 26.01.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

„Jak głęboki jest kosmos” – pokaz multimedialny dla uczniów

Niemal pięciuset uczniów szkół podstawowych wzięło udział w pokazie multimedialnym pt. „Jak głęboki jest kosmos?”. Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, w ramach projektu "Nauka z Kulturą".

Czy wszechświat jest skończony, jak długo trzeba lecieć na najbliższą gwiazdę i czy muzyka może eksplorować kosmos? Na te pytania i nie tylko, odpowiedź poznali uczniowie szkół podstawowych podczas multimedialnej podróży w kosmos, na jaką zaprosiło CKS Mrowisko.

–  Był to wykład multimedialny, który łączył dwie rzeczy: muzykę, która zawsze jest takim łagodzącym elementem z wiedzą naukową. Te dwa elementy powodują, że z jednej strony jest naukowo, a z drugiej kulturalnie – powiedział dr inż. Bogusław Ziębowicz jeden z inicjatorów projektu "Nauka z Kulturą".

Pokaz przygotowano wspólnie z Centrum Edukacji Kosmicznej Astrolab.

– Podczas naszych pokazów staramy się opowiadać i zabierać naszych widzów w kosmiczną podróż, w głąb wszechświata. Głównym tematem tego spotkania było pytanie: jak głęboki jest kosmos? Nie można na nie jednoznacznie odpowiedzieć, ale staraliśmy się pokazywać młodym ludziom jak wielka jest przestrzeń, w której żyjemy – powiedział Michał Witek z Centrum Edukacji Kosmicznej Astrolab w Czernicy, popularyzator nauki.

kosmos nauka z kulturą

Pokaz zaczął się od widoku naszej planety z międzynarodowej stacji kosmicznej, czyli z 400 ponad kilometrów. Potem młodzież „udała” się na Księżyc, dowiedziała się czym jest Słońce, z czego jest zbudowane i jak działa. Na koniec sonda kosmiczna Voyager zabrała uczestników w najdalsze zakamarki Układu Słonecznego.

– O kosmosie można opowiadać w sposób ciekawy i fascynujący. Pokazujemy młodzieży coś, co jest prawdziwe, co jest cały czas nad ich głowami. Chcemy, aby młody człowiek chwilę zastanowił się i być może zainteresował kosmosem, a nie tylko tym co widzi na ekranach smartfonów czy komputerów –  dodaje Michał Witek.

Pokaz bardzo spodobał się uczniom. – Ten pokaz był bardzo klimatyczny. Poznaliśmy wiele nowych i ciekawych informacji na temat kosmosu – mówiła Zosia ze Szkoły Podstawowej numer 28 w Gliwicach. – Było dużo wiedzy, której nie znajdziemy w książkach a wszystko to ciekawe pokazane na filmach czy zdjęciach i do tego ciekawa muzyka – dodaje jej koleżanka Michalina.  

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Nauka z Kulturą", którego organizatorem jest Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko.

na zdjęciu sala teatralna, siedzą w niej uczniowie a na scenie mężczyzna mówi do mikrofonu

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie