konferncja bezpiecznastwa 3 fot. Maciej Mutwil (39)
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 09.03.2024

IV Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży na Politechnice Śląskiej

Inteligentny eko-domek, system wizualizacyjno-informacyjny o pojazdach uprzywilejowanych, zautomatyzowany garaż czy świat bez prądu – to tylko część projektów jakie przygotowali uczniowie szkół średnich w ramach IV Konferencji Naukowej dla Dzieci i Młodzieży „Bezpieczeństwo w elektrotechnice i elektroenergetyce”. Wydarzenie organizował Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej.

7 marca 2024 roku na Politechnice Śląskiej odbyła się IV edycja Konferencji Naukowej dla Dzieci i Młodzieży. W ramach imprezy młodzież szkół średnich przygotowała projekty związane z bezpieczeństwem w elektrotechnice i elektroenergetyce. Dla uczniów wydarzenie było okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i poznania uczelni.

na zdjęciu komisja naukowa

– To są bardzo zdolni uczniowie, chcemy by właśnie takie osoby pojawiały się na Politechnice Śląskiej. Chcemy, aby wiedziały, jak funkcjonuje uczelnia, poznawały ciekawe zagadnienia oraz interesujących ludzi i pasjonatów, którzy im tę wiedzę przedstawiają – powiedział prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

Konkurs to także promocja naszej uczelni. - Uczniowie szkół średnich dowiadują się, jakie są wydziały, co się na nich robi, poznają zagadnienia jakimi zajmują się naukowcy. Tak więc jest to inicjatywa z myślą o przyszłych studentach i przyszłych inżynierach – podkreśla dr inż. Marcin Szczygieł, prodziekan ds. współpracy i rozwoju na Wydziale Elektrycznym.

Podczas konferencji uczniowie zaprezentowali 10 projektów. – Młodzież przygotowała projekty związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem w elektrotechnice i elektroenergetyce. Poznaliśmy ich pomysły na to jak wyglądałby świat bez prądu, uczniowie pokazali też m.in. jak udzielać pierwszej pomocy przy porażeniach prądem elektrycznym oraz jak bezpiecznie użytkować energię elektryczną - powiedziała dr inż. Aneta Grodzicka z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

na zdjęciu aula i siedząca w niej młodzież

Dla młodych ludzi konferencja była okazją do przedstawienia pomysłów na rozwiązanie różnych problemów. -  Nasi uczniowie czekali na tę konferencję, ponieważ mogą tutaj pokazać swoje umiejętności, zaprezentować swoją wiedzę i przy okazji poznać Politechnikę Śląską. To dla nich cenne doświadczenie - powiedziała Sylwia Gruszka wicedyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach. Uczniowie tej szkoły przygotowali pokaz pt. Świat bez prądu.

-  Przygotowując naszą prezentację musieliśmy zebrać wiele informacji i dzięki temu dowiedzieliśmy się o aspektach, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo możemy nauczyć się jak prezentować się przed publicznością a to jest bardzo ważne doświadczenie – podkreślił Oliwier Bielas uczeń ZSTI w Gliwicach.  - Jesteśmy w klasie maturalnej, więc już niedługo będziemy wchodzić w progi uczelni. Dziś mogliśmy poznać Politechnikę Śląska, nie tylko budynek, ale też jej pracowników – dodaje Stanisław Szady.

W IV edycji Konferencji Naukowej dla Dzieci i Młodzieży udział wzięła młodzież z Gliwic, Piekar Śląskich, Rybnika i Pyskowic. Prace uczniów oceniał komitet naukowy.