Na zdjęciu widać studentkę w uniformie spawacza
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 20.03.2023     Aktualizacja: 21.03.2023

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

Wydział Inżynierii Materiałowej i Wydział Mechaniczny Technologiczny dołączyły do akcji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze i 17 marca zorganizowały u siebie Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu.

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej to nowa inicjatywa. Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze po raz pierwszy stara się zainteresować tą dyscypliną naukową przyszłych studentów. W tym celu w 21 ośrodkach akademickich i naukowych zorganizowano wiele aktywności – warsztatów, pokazów i wykładów. W tym roku do akcji dołączyły dwie jednostki Politechniki Śląskiej.

W Katowicach na Wydziale Inżynierii Materiałowej pojawiło się tego dnia około 150 uczniów.

- Cel jest prosty - propagowanie wśród młodzieży kierunku inżynieria materiałowa. Nazwa ta może brzmieć dość skomplikowanie, nie mówi, czym naprawdę ta dziedzina się zajmuje. Jest to interdyscyplinarny kierunek, który łączy wiele dziedzin tzn. technologii, badań, możliwości zastosowania różnego rodzaju materiałów w przemyśle czy gospodarce, w różnych sferach naszego życia i o tym chcieliśmy opowiedzieć uczniom – mówiła dr hab. inż. Magdalena Jabłońska, prof. PŚ, jedna z organizatorek akcji w Katowicach.

Młodzież brała udział w pokazach i warsztatach, podczas których prezentowano zastosowanie inżynierii materiałowej m.in. w przemyśle lotniczym, ceramice, spawalnictwie czy budowie mikroskopów. Największym zainteresowaniem tego dnia cieszyło się jednak bicie rekordu, czyli udział w najdłuższej lekcji inżynierii materiałowej. Taka sama lekcja została zorganizowana także w Gliwicach. Tutaj uczniowie spotkali się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.

- W zasadzie połowa pracowników Wydziału Mechanicznego Technologicznego prowadzi badania w dyscyplinie inżynieria materiałowa, dlatego dołączyliśmy do tej inicjatywy wspólnie z Instytutem Fizyki.  Chcemy pokazać, że inżynieria materiałowa, to nie żadna skomplikowana dziedzina, która jest oderwana od rzeczywistości. Pokazujemy ją w zastosowaniach w budowie maszyn, w mechanice, ale również w inżynierii produkcji i zarządzaniu – mówiła dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

W CEK-u pojawiło się 275 uczniów. Oprócz udziału w rekordowej lekcji i pokazów, mieli oni okazję zapoznać się z działalnością kół naukowych i porozmawiać ze studentami, którzy postawili na inżynierię materiałową.

– Interesowałem się w liceum trochę fizyką, trochę chemią, ale w ramach kompromisu wybrałem inżynierię materiałową i dziś wiem, że to był dobry wybór. Jestem w trakcie poszukiwania stażu i dostaję dużo ofert z branży przemysłowej. Ten kierunek wpisuje się w potrzeby rynku – mówił Jakub Górny, student inżynierii materiałowej i przekonywał młodych ludzi, że to bardzo przyszłościowy kierunek do studiowania na Politechnice Śląskiej.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie