Fot. Martin Huć (17)
Autor: Martin Huć     Publikacja: 27.01.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Inteligencja oraz odwaga na Chiński Nowy Rok

Ponad 200 osób pojawiło się 25 stycznia w CKS Mrowisko, aby wziąć udział w Spring Festivalu, czyli obchodach Chińskiego Nowego Roku. Z tej okazji młodzież z Chin studiująca na Politechnice Śląskiej przygotowała dla wszystkich mnóstwo atrakcji.

29 stycznia 2025 roku witamy Chiński Nowy Rok, który opiera się na kalendarzu księżycowym. Jego data jest ruchoma i wypada zawsze pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. Patronem 2025 roku w Chinach będzie wąż.

- To jedno z dwunastu zwierząt w chińskim zodiaku. Symbolizuje inteligencję oraz odwagę. Jako ciekawostkę podam, że wąż jest w Chinach nazywany „małym smokiem” - tłumaczy Dziekan Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Yanshan Yu Wen Liu. - Początek chińskiego nowego roku nazywamy Świętem Wiosny. Wiosna oznacza w naszym kraju także nowy początek. Tradycja tego wydarzenia jest już od kilku tysięcy lat mocno zakorzeniona w kulturze chińskiej. To dla nas czas jednoczenia się, bez względu na to, czy ktoś jest daleko od domu, nawet poza granicami kraju.

Fot. Martin Huć (4)

Mieszkańcy Chin świętują nawet przez kilka tygodni. Najważniejsze tradycje związane z Chińskim Nowym Rokiem to m.in. lepienie i jedzenie chińskich pierogów oraz naklejanie na drzwiach oraz oknach czerwonego papieru ze specjalnym symbolem, który ma przynieść szczęście. Ponadto w pierwszym dniu święta wszyscy witają się słowami: „Wszystkiego dobrego w Nowym Roku”.

- To dla nas najważniejszy czas w roku. To tak jak Boże Narodzenie dla Polaków. Jest wiele wspólnych cech między naszymi świętami. Wszyscy się spotykają, składają życzenia, wspólnie gotują, jedzą. Staramy się dzielić naszym szczęściem związanym z Chińskim Nowym Rokiem. Przygotowaliśmy dla wszystkich konkursy, w których można zdobyć nagrody – tłumaczą studenci z Chin Yijun Song oraz Chaoqun Ma, którzy są już w Polsce półtora roku. – Czujemy się tu coraz lepiej. Ludzie z Polski są bardzo przyjaźni. Pomagają nam, gdy mamy z czymś problem. Początki były bardzo trudne, bo wszystko było dla nas całkiem nowe, ale teraz czujemy się już coraz bardziej komfortowo. Udało się nam zwiedzić także kilka innych miast, jak Kraków czy Wrocław.

Fot. Martin Huć (41)

Wszystkie osoby, które pojawiły się tego dnia w Mrowisku otrzymały prezenty, brały udział w losowaniu nagród, a także otrzymały listę zadań. Po ich wykonaniu czekała na nich kolejna nagroda. Organizatorzy przygotowali mnóstwo innych atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Oprócz licznych występów artystycznych, studenci z Chin uczyli między innymi sztuki kaligrafii.

W wydarzeniu wzięli udział także naukowcy Politechniki Śląskiej.

- Te wydarzenie zostało zorganizowane drugi raz i to z olbrzymim rozmachem. Zarejestrowało się ponad dwieście osób. Wszyscy przyszli zaciekawieni, także Polacy, bo mogli dowiedzieć się czegoś nowego. Ja dosłownie „utonąłem” w kulturze chińskiej, dlatego z olbrzymią przyjemnością w tym uczestniczyłem - mówi dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, koordynator Politechniki Śląskiej ds. współpracy z uczelniami chińskimi.

Fot. Martin Huć (11)

- Musimy pamiętać, że to jedne z najważniejszych dni w roku w Chinach, gdy mieszkańcy podróżują po kraju i odwiedzają swoje rodziny. Dlatego staramy się pomóc studentom z Chin, którzy w tym czasie nie mogą być ze swoimi bliskimi. Próbujemy się z nimi zintegrować, poznać ich niezwykle ciekawą kulturę. Myślę, że mogli tu poczuć namiastkę ich święta - mówi Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Wojciech Simka.

Spring Festival został współorganizowany przez Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan i Welcome Point Politechniki Śląskiej.

- Studenci z Chin są niezwykle otwarci i chętnie włączają się w pomoc przy organizacji tego typu wydarzeń. Jest ich już na naszej Uczelni ponad 300. W tym roku akademickim część z nich będzie realizować swoje pierwsze projekty inżynierskie - tłumaczy dr inż. Anna Kiljan, koordynator ds. współpracy z Yanshan University.

- To jedna z wielu imprez, które są organizowane na Politechnice Śląskiej dla studentów z zagranicy. Staramy się przygotować jednak dla nich także wydarzenia przedstawiające kulturę naszego kraju. Najbliższe odbędzie się już 28 stycznia o godz. 17 w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej, gdy zaprezentujemy tradycje polskiego karnawału – zaprasza kierownik Działu Współpracy z Zagranicą dr inż. Grzegorz Kłapyta.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie