Na zdjęciu widzimy uczestników uroczystej ceremonii siedzących w Sali wykładowej
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 15.11.2022

Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan zainaugurował działalność

14 listopada 2022 roku na Politechnice Śląskiej swoją działalność zainaugurował Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan. Naukę w nim podjęło 61 studentów z Chin którzy będą studiować na czterech wydziałach Politechniki Śląskiej: Elektrycznym, Mechanicznym Technologicznym, Chemicznym oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan został powołany w lutym 2021 roku przez Politechnikę Śląską oraz Yanshan University z Chin. Jego celem jest wspólne kształcenie polskich, chińskich oraz zagranicznych studentów.

– To wielka szansa, przede wszystkim dla naszej Uczelni, szansa w zakresie umiędzynarodowienia. Pozyskaliśmy znaczącą grupę 61 studentów z Chin, która rozpoczęła kształcenie na Politechnice Śląskiej w ramach wspólnego programu. To pierwsza taka inicjatywa, którą udało nam się zrealizować jako wspólne przedsięwzięcie z uczelnią zagraniczną. Na razie kształcimy na pięciu kierunkach, ale będziemy starali się tę ofertę rozszerzać i liczymy na to, że oprócz studentów chińskich i polskich, dołączą również studenci z innych krajów – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Na zdjęciu widzimy uczestników gości ceremonii siedzących za stołem.

Studenci, który decydują się na naukę w Instytucie Europejskim Uniwersytetu Yanshan otrzymają świadectwo ukończenia studiów i dyplom licencjata Uniwersytetu Yanshan oraz dyplom inżyniera Politechniki Śląskiej.

– Model podwójnego dyplomu jest w tej chwili bardzo mocno rozwijany w wielu szkołach na całym świecie. (…) Są to nowoczesne formy kształcenia dające ogromną szansę również naszym studentom, którzy z dyplomem chińskiej uczelni mają szansę na ciekawą karierę zawodową w przyszłości i możliwość współpracy przede wszystkim z firmami z Chin – dodał rektor.

Współpraca z Politechniką Śląską to też szansa na rozwój edukacji w Chinach – podkreślił w nagranym wcześniej przemówieniu rektor Yanshan University Zhao Dingxuan. – Chciałbym złożyć moje gratulacje i życzyć udanego funkcjonowania Instytutu Europejskiego. Sekretarz Generalny Xi Jinping podkreślił: „Popieramy otwarcie edukacji i prowadzimy współpracę z uczelniami znajdującymi się w światowej czołówce”. Przemówienie Sekretarza Generalnego stanowi podstawową wskazówkę dla współpracy chińsko-zagranicznej w prowadzeniu szkół i wskazuje kierunek rozwoju. W 2019 roku nasz Uniwersytet zdecydował, że celem jego rozwoju będzie stworzenie krajowego uniwersytetu pierwszej klasy oraz światowej sławy uniwersytetu badawczego. Utworzenie Instytutu Europejskiego jest ważnym wydarzeniem w rozwoju uczelni – powiedział rektor Yanshan University Zhao Dingxuan.

Na zdjęciu widzimy rektora Uniwersytetu Yanshan, który przemawia na wyświetlanym filmie

Naukę w Instytucie Europejskim Uniwersytetu Yanshan rozpoczęło 61 studentów, wśród nich Zhengqi Li. – Przyjechałam do Polski, ponieważ chciałam zobaczyć świat, który jest inny niż w Chinach. Chcę poznawać nowe technologie, zdobywać wiedzę. Chcę poznać polskich przyjaciół, którzy są bardzo otwarci i nam pomagają, uczą nas rzeczy, których do tej pory nie znaliśmy. To wspaniałe, że mamy zajęcia wspólnie z polskimi studentami – powiedziała Zhengqi Li.

Naukę w Instytucie Europejskim Uniwersytetu Yanshan wybrał także Yumeng Lu. – Gdy zaliczyłem w Chinach moje egzaminy, musiałem zdecydować, na którą uczelnię będę aplikował. Studiowanie za granicą to dla mnie duża szansa, można nauczyć się dużo więcej i poznać nowych ludzi, dlatego wybrałem Politechnikę Śląską – powiedział Yumeng Lu.

Na uroczystszej ceremonii otwarcia Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Yanshan został odczytany list marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego. – Współpraca Politechniki Śląskiej z Uniwersytetem Yanshan stanowi spektakularny efekt państwa szerokiej orientacji na środowiska naukowe z całego świata. Powołując Instytut Europejskiego Uniwersytetu Yanshan stawiacie milowy krok w kształceniu kadr na potrzeby innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. (…) Jestem przekonany, że Instytut będzie także wnosić znaczący wkład w rozwój międzynarodowej społeczności naukowej – podkreślił marszałek.

– Studenci są najlepszymi ambasadorami regionu i możliwość pozyskania ich z innych części świata to olbrzymia szansa, która w przyszłości będzie pomagała budować i rozwijać różnego rodzaju przedsięwzięcia i inicjatywy biznesowe – dodał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Na zdjęciu widzimy uczestników ceremonii stojących przy pamiątkowej tablicy

Instytut Europejski Uniwersytetu Yanshan oferuje w tej chwili 5 anglojęzycznych kierunków studiów: „Mechanical Design, Manufacturing and Automation”, „Electrical Engineering and Automation”, „Automation”, „Electrical Science and Technology” oraz „Chemical Engineering and Technology”.

W ramach porozumienia zostały uzgodnione wspólne programy nauczania. Nauka dla studentów zrekrutowanych w Chinach ma trwać 4 lata i będzie realizowana w schemacie „1+3”. Oznacza to, że przez pierwsze dwa semestry (jeden rok) zajęcia są realizowane w Yanshan University, a przez kolejne 3 lata – na Politechnice Śląskiej.