Na zdjęciu widzimy granatowy banner zapraszający na inaugurację
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 19.09.2022     Aktualizacja: 30.09.2022

Inauguracja Roku Akademickiego na Politechnice Śląskiej

Już po raz 78. Politechnika Śląska zainauguruje rok akademicki. Uroczystość odbędzie się 3 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym o godz. 11.

Uroczystość będzie transmitowana pod linkiem: Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Politechnice Śląskiej - YouTube

– To będzie rok kolejnych wyzwań. Z jednej strony COVID-19, który nas nie opuszcza, ale też wojna za naszą wschodnią granicą, a co za tym idzie, kwestia uchodźców i organizacji odpowiedniego procesu kształcenia. To także kryzys ekonomiczny związany ze wzrostem cen energii i wynikający z tego wzrost kosztów kształcenia. Ważnym elementem jest też spadająca ogólna liczba kandydatów na studia. Musimy uatrakcyjnić ofertę dla młodych ludzi, zachęcić ich do podejmowania studiów, zapewnić im możliwość rozwijania zainteresowań i sprawić, aby te nasze obietnice były w trakcie studiów spełnione – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Wydarzenie rozpocznie się od przemówienia inauguracyjnego rektora Politechniki Śląskiej, następnie odbędzie się immatrykulacja studentów I roku.

Gościem honorowym tegorocznej inauguracji będzie prof. Krzysztof Składowski - dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Profesor poprowadzi wykład pt. „Iluzje i mity na temat raka w XXI wieku”. Uroczystość inauguracji zakończy koncert w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce – Górnego Śląska. Stanowi ważną instytucję życia publicznego i pełni szczególną rolę opiniotwórczą w regionie.

W październiku 2019 roku Politechnika Śląska uzyskała status Uczelni Badawczej w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Celem tego przedsięwzięcia było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Spośród dwudziestu, uprawnionych do startu w konkursie uczelni w Polsce, międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10, które w latach 2020-2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10%. W tym gronie znalazła się nasza Uczelnia.

Ponadto Politechnika Śląska wraz z siedmioma europejskimi uniwersytetami tworzy konsorcjum uczelni EURECA PRO (European University Alliance on Responsible Consumption and Production). Stanowią one zalążek przyszłego Uniwersytetu Europejskiego. Konsorcjum skupia się wokół szeroko pojętych zagadnień związanych z 4. i 12. celem zrównoważonego rozwoju ONZ: dobra jakość edukacji dla wszystkich oraz zrównoważona konsumpcja i produkcja. Do konsorcjum, oprócz naszej Uczelni, należą: University of Leoben (Austria), Technical University Freiberg (Niemcy), University of Petrosani (Rumunia), University of Leon (Hiszpania), Technical University of Crete (Grecja), Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy), Hasselt University (Belgia). 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie