fot Maciej Mutwil (18)
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 03.10.2022     Aktualizacja: 07.10.2022

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego

Po raz 78. Politechnika Śląska zainaugurowała rok akademicki. W uroczystości wzięły udział władze PŚ, rektorzy i prorektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, naukowcy, studenci, posłowie, biskup diecezji gliwickiej oraz przedstawiciele władz samorządowych i przemysłu.  

Inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym PŚ. Przybyłych na uroczystość gości w imieniu nieobecnego rektora Politechniki Śląskiej przywitał prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk, który odczytał także w imieniu rektora przemówienie inauguracyjne.

inauguracja 4

– Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to zawsze dla naszej Uczelni wyjątkowe i doniosłe wydarzenie, dziękuję zatem, że zechcieli Państwo być z nami w tym ważnym momencie i wspólnie świętować 78. inaugurację roku akademickiego na Politechnice Śląskiej. Niestety ze względu na chorobę nie mogę w tym roku uczestniczyć osobiście w tej uroczystości, najważniejszego wydarzenia w roku akademickim dla wspólnoty Uczelni i przyjaciół Politechniki Śląskiej, czego z całego serca żałuję – napisał rektor PŚ prof. Arkadiusz Mężyk.

W swoim przemówieniu rektor przypomniał związek Uczelni z Politechniką Lwowską.
– Tradycyjnie, rozpoczynając kolejny rok akademicki na Politechnice Śląskiej nawiązujemy do korzeni naszej Uczelni, którą tworzyli i rozwijali profesorowie, a także pracownicy administracyjni i studenci przedwojennej Politechniki Lwowskiej. Podczas ubiegłorocznej inauguracji przyjęliśmy do grona doktorów honorowych Politechniki Śląskiej profesora Jurija Bobalo – obecnego rektora tej znakomitej Uczelni. Nikt z nas wówczas nie przypuszczał, że kwestię relacji polsko-ukraińskich będziemy w kolejnym roku podejmować w kontekście wsparcia niesionego naszemu wschodniemu sąsiadowi w obliczu wojennej napaści Rosji. Tym bardziej na uznanie i szczególne podziękowania zasługuje spontaniczna mobilizacja i świetna postawa wspólnoty akademickiej naszej Uczelni niosącej pomoc Ukrainie – podkreślił rektor.

fot Maciej Mutwil (113)

Rektor zwrócił uwagę na to, że rozpoczynjący się rok akademicki będzie trudny dla wszystkich polskich uczelni. – Pandemia, wojna w Ukrainie, trudna sytuacja geopolityczna, inflacja oraz kryzys ekonomiczny i energetyczny. Społeczeństwo nasze mierzy się z kolejnymi wyzwaniami o charakterze globalnym, które dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa obywatelskiego, zdrowia, zagrożeń klimatycznych i kryzysu gospodarczego. Rośnie inflacja, której skutki szczególnie dotkliwie odczuwamy. (…) Bez wątpienia czeka nas wiele wyzwań i niepewność jutra. Wszystkie te problemy są przedmiotem troski i wielomiesięcznych rozmów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z przedstawicielami rządu i Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, które będą dalej kontynuowane. U progu nowego roku akademickiego proszę całą wspólnotę Politechniki Śląskiej o zrozumienie, wzajemną solidarność, wsparcie, pomoc i życzliwość w tym trudnym czasie – zaapelował prof. Arkadiusz Mężyk.

Na zdjęciu widzimy rektorów i prorektorów zaprzyjaźnionych uczelni siedzących na inauguracji

W swoim przemówieniu inauguracyjnym rektor nawiązał do wyników ewaluacji jakości działalności naukowej. – Uczelnie polskie, w tym także nasza, oczekują na rozpatrzenie przez Ministerstwo wniosków odwoławczych wobec tych ocen, których nie mogliśmy zaakceptować. Dla wielu szkół wyższych wyniki ewaluacji oznaczają utratę części lub całości uprawnień do nadawania stopni naukowych, a w skrajnych przypadkach nawet konieczność ograniczenia lub wręcz zawieszenia działalności szkół doktorskich w niektórych dyscyplinach nauki. Politechnika Śląska, mimo dobrego wyniku ogólnego, dostrzegając własny dorobek i osiągnięcia uczelni, wystąpiła o ponowne rozpatrzenie przyznanej oceny w odniesieniu do 12 dyscyplin naukowych – podkreślił rektor PŚ.  

W uroczystości inauguracji roku akademickiego oprócz władz Uczelni, naukowców i studentów udział wzięli posłowie, biskup diecezji gliwickiej oraz przedstawiciele władz samorządowych i przemysłu.  

Na zdjęciu widzimy radnego sejmiku Zbigniewa Przepełskiego

List marszałka województwa śląskiego do wspólnoty akademickiej odczytał radny Sejmiku Zbigniew Przedpełski. ­– Inauguracja roku akademickiego to wielkie święto nie tylko dla tych, którzy dziś mury Uczelni przekraczają po raz pierwszy, ale także dla tych którzy od lat związani są z Uczelnią - studentów kontynuujących naukę, kadry zarządzającej, naukowo-dydaktycznej i pracowników administracji. Oferta edukacyjna Politechniki Śląskiej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy. Absolwenci Uczelni to wysoko wykwalifikowana kadra, która w dalszej karierze zawodowej swoją wiedzą przyczynia się do rozwoju najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce jakim jest Śląsk a także całego kraju – podkreślił w liście marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Na zdjęciu widzimy prezydenta Gliwic

W trakcie uroczystości głos zabrał także prezydent Gliwic Adam Neumann. – Czego prezydent Gliwic, miasta, w którym siedzibę ma jedna z największych i najważniejszych uczelni technicznych w Polsce może życzyć u progu nowego roku akademickiego? Można by powiedzieć tego co zawsze, a więc aby Uczelnia dalej prężnie rozwijała się, nadal była wśród najlepszych uczelni technicznych i w gronie najlepszych uczelni badawczych w Polsce, dalej miała wspaniałą ofertę dydaktyczną i sukcesy we wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach naukowych. Tak się składa, że od kilku lat mamy do czynienia z wyzwaniami niezależnymi od nas, którym musimy sprostać. W przemówieniu rektora była o tym mowa. Pandemia jest wciąż obecna wśród nas, musimy o niej pamiętać, być niezwykle ostrożni i przestrzegać wszystkich procedur. Kolejna rzecz to trwająca wojna za naszą wschodnią granicą. Tutaj od razu wielkie podziękowania dla Politechniki Śląskiej. Miasto Gliwice wraz z Uczelnią w zasadzie natychmiast po wybuchu tego konfliktu zaczęło świadczyć pomoc dla uchodźców ukraińskich. W przemówieniu rektora była też mowa o kryzysie finansowym i energetycznym. To wyzwania, którym trzeba sprostać. Życzę, aby te wszystkie sprawy, których przecież nie planowaliśmy, nie zakłóciły pracy Politechniki Śląskiej, aby w dalszym ciągu Uczelnia wykonywała wspaniale swoje zadania naukowe i naukowo-dydaktyczne i aby młodym ludziom nadal dobrze się tu studiowało – powiedział prezydent Neumann.

Na zdjęciu widzimy prorektora Szkliniarza w trakcie immatrykulacji

Po przemówieniach gości nastąpiła immatrykulacja reprezentantów studentów I roku, której dokonał prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz. W tej grupie znaleźli się wybrani najlepsi kandydaci w procesie rekrutacji. Po ślubowaniu, które złożyli nowi studenci prorektor Szkliniarz odczytał nazwiska absolwentów naszej Uczelni nagrodzonych przez JM Rektora medalem OMNIUM STUDIOSORUM OPTIMO – czyli najlepszemu wśród studentów. Medal ten ustawiony uchwałą Senatu Politechniki Śląskiej, jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym absolwentom Politechniki Śląskiej. Otrzymują go absolwenci wyróżniający się szczególnymi wynikami w nauce oraz wybitnymi osiągnieciami naukowymi. W tym roku medal ten otrzymało czworo absolwentów.

Podczas uroczystości swoich młodszych kolegów powitała przewodnicząca Samorządu Studenckiego Katarzyna Ptaszyńska. – Dzisiejszy dzień ma szczególny wymiar nie tylko dla was, ale również dla mnie, ponieważ mam zaszczyt przywitać was w progach naszej Uczelni. Przez najbliższe lata stanie się ona częścią waszego życia a dzięki ludziom ją tworzącym z łatwością będziecie potrafili się tutaj odnaleźć. Czekają na was nowe doświadczenia i znajomości, tutaj też zacznie kształtować się wasza droga zawodowa. Pamiętajcie jednak, że studia to nie jest tylko nauka. Pragnę zachęcić was do zaangażowania się w życie naszej Uczelni, byście stali się nie tylko pełnoprawnymi studentami, ale również uczestnikami podejmowanych inicjatyw a przede wszystkim byście kiedyś mogli z dumą powiedzieć, że jesteście absolwentami właśnie tej uczelni – mówiła Katarzyna Ptaszyńska.

Na zdjęciu widzimy rektorów i prorektorów zaprzyjaźnionych uczelni siedzących na inauguracji

Podczas tegorocznej inauguracji, po przerwie spowodowanej pandemią wręczono także Nagrody Rady Społecznej Politechniki Śląskiej. W tym roku wyróżnienie to w kategorii „Najlepszy Pracownik” otrzymał – prof. Marek Gzik za inicjatywy podejmowane w celu utworzenia Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia. W kategorii „Najlepszy Student” nagrodę przyznano wielokrotnie nagradzanym w konkursach ogólnopolskich studentom Wydziału Matematyki Stosowanej - Grzegorzowi Koperwasowi oraz Kamilowi Kowalczykowi.

Gościem honorowym tegorocznej inauguracji był prof. Krzysztof Składowski - dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Profesor wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Iluzje i mity na temat raka w XXI wieku”. Uroczystość inauguracji zakończył koncert w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. W minionym roku akademickim na Politechnice Śląskiej studiowało ok. 17 tys. osób, w tym 500 z zagranicy. W tym roku na studia przyjęto ponad 5,3 tys. osób, z tego 300 osób to studenci z zagranicy, w tym 60 z Ukrainy.

na zdjęciu widzimy nagrodzonych medalem absolwentów

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie