Na zdjęciu widzimy czterech mężczyznę, którzy stoją w Sali konferencyjnej. Trzech z nich trzyma teczki. Za nimi jest biały ekran
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 11.03.2022

Inauguracja Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej

10 marca oficjalnie zainaugurowano działalność Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej. Jego celem jest wspieranie przedsiębiorstw w ramach czwartej rewolucji przemysłowej.

W otwarciu Centrum uczestniczył m.in. prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. Ogólnych prof. Bogusław Łazarz, dyrektor jednostki Andrzej Soldaty, dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, prezes KSSE dr Janusz Michałek oraz partnerzy Centrum.

Do zadań Centrum należeć będzie m.in. prowadzenie działalności badawczej, wdrożeniowej, szkoleniowej i edukacyjnej a także opracowywanie i rozwój innowacyjnych technologii Przemysłu 4.0 oraz generowanie know-how, własności intelektualnej, pozyskiwanie aparatury umożliwiającej prowadzenie badań i działalności edukacyjnej w celu podnoszenia wiedzy praktycznej polskiej kadry specjalistycznej.

–  Przemysł 4.0 jest potężną zmianą, to zmiana paradygmatu wytwarzania, nowe rozwiązania produktów, nowa architektura produktów, nowe systemy wytwórcze, nowe modele biznesowe. Zrozumienie tej zmiany, czyli uświadomienie to pierwszy krok. Bardzo dużo zostało już w tym zakresie zrobione, wielu przedsiębiorców potwierdza, że jest w stanie określić czym dla nich jest Przemysł 4.0. Jednak czym innym jest wiedza czym innym praktyka. My chcemy zmierzyć się z tym drugim tematem, aby rozwinąć kompetencje w zakresie Przemysłu 4.0 zarówno po stronie pracowników jak i menadżerów – mówi dr Andrzej Soldaty dyrektor Centrum Przemysłu 4.0.

IMG_7759

Centrum powołano do życia już w ubiegłym roku, ale idea ta rozwijała się na Politechnice Śląskiej już od wielu lat. – Nie sposób tworzyć idei Przemysłu 4.0 bez zaangażowania uczelni. Każdy ma świadomość, że na Śląsku właśnie Politechnika Śląska jest tą instytucją, która ze swej natury powinna się angażować się w tego typu aktywności i angażuje się. Uczelnia wyłoniła 6 Priorytetowych Obszarów Badawczych, jednym z nich jest obszar Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0. Jak rozpoczynaliśmy tworzenie POB nie zdawaliśmy sobie sprawy, że aż tak szeroko ta tematyka może być reprezentowana na naszej uczelni. Patrząc na Przemysł 4.0 patrzymy na automatyzację, inżynierię mechaniczną, transport, przetwarzanie danych, ale też patrzymy pod kątem społecznym. Praktycznie każdy wydział znalazł tu swoje zainteresowanie -– powiedział prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

Termin Przemysł 4.0 został po raz pierwszy użyty w roku 2011 na targach w Hanowerze.

- Politechnika Śląska praktycznie natychmiast podjęła ten temat i zaczęła realizować badania i prace w tym zakresie. Uczelnia włączała się w różne działania np. opracowywała raporty, rekomendacje, organizowała konferencje. Politechnika Śląska ściśle współpracuje z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, z którą uruchomiła pierwsze w Polsce studia dualne, natomiast w 2018 roku wspólnie utworzyliśmy Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, które było pierwszą tego rodzaju jednostką w Polsce – mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. ŚCKP działało do końca 2020 roku.

Powołane w ub. roku Centrum Przemysłu 4.0 PŚ będzie łączyć działania uczelni z przemysłem. W związku z tym powołano grupy robocze. Ich rolą będzie wypracowywanie nowych rozwiązań i działań wspierających transformację.

Podczas oficjalnej inauguracji prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marek Pawełczyk w imieniu rektora podpisał porozumienie z partnerami strategicznymi z obszaru przemysłu. Są to APA sp. z o.o. oraz EMT Systems sp. z.o.o.

IMG_7800

– Politechnika Śląska jest wyjątkowym skupiskiem ludzi, którzy zawsze mają coś do zaproponowania i wierzę, że technologie i pomysły które tutaj wypracujemy zrewolucjonizują Śląsk, Polskę i być może Europę. Pamiętajmy, że stosowanie nowoczesnych technologii może podnieść jakość naszego życia – mówi Artur Pollak Prezes zarządu APA sp. z.o.o.

–  W imieniu EMT Systems Centrum Szkoleń Inżynierskich chciałbym podziękować za zaproszenie do tak elitarnego grona jakim jest Centrum Przemysłu 4.0. Zagadnienia Przemysłu 4.0 implikujemy w naszej firmie już od wielu lat i robimy to bardzo często z Politechniką Śląską w ramach różnych projektów zarówno edukacyjnych jak i przemysłowych. Mam pewność, że ta współpraca przyniesie korzyści zarówno dla Politechniki jak i naszej firmy – powiedział Grzegorz Wszołek prezes EMT Systems.

Działalność Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej będzie miało zasięg nie tylko krajowy, ale również międzynarodowy.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie