Start - Aktualności - Inauguracja 80. Jubileuszowego Roku Akademickiego na Politechnice Śląskiej

Inauguracja 80. Jubileuszowego Roku Akademickiego na Politechnice Śląskiej
Z udziałem nowych władz Uczelni, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaproszonych gości oraz naukowców, studentów i pracowników, na Politechnice Śląskiej zainaugurowano Nowy Rok Akademicki. Była to Jubileuszowa 80. Inauguracja na naszej Uczelni.
Zebranych w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przywitał Rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.
- Po raz 80., a tym samym jubileuszowy, nasza Uczelnia inauguruje rok akademicki i oferuje studentom oraz doktorantom Politechniki Śląskiej swoją infrastrukturę oraz zaangażowaną kadrę, a także nowoczesne programy indywidualnego rozwoju – mówił Rektor.
- To dla mnie wyjątkowy zaszczyt poprowadzenia naszej dzisiejszej uroczystości. Wraz ze mną w 80. inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej uczestniczą Prorektorzy naszej Uczelni: profesor Anna Chrobok – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, profesor Bożena Skołud – Prorektor ds. Ogólnych, profesor Marcin Staniek – Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, profesor Zbigniew Paszenda – Prorektor ds. Infrastruktury i Inwestycji oraz profesor Sebastian Werle – Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, a także dziekani, dyrektorzy oraz kierownicy jednostek – powitał zgromadzonych Rektor.

Wśród zaproszonych gości obecni byli rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni oraz poprzedni rektorzy Politechniki Śląskiej, wraz z rektorem poprzedniej kadencji prof. Arkadiuszem Mężykiem.
W inauguracji wziął udział także profesor Marek Gzik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Kinga Okrzesik-Faruga – Dyrektor Generalna Ministerstwa Przemysłu, posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz przedstawiciele biznesu, instytucji naukowych i badawczych, służb mundurowych, a także Kościołów różnych wyznań.
- Z wielką radością i poczuciem doniosłości chwili witam Państwa na szczególnym wydarzeniu Uczelni, jakim jest inauguracja roku akademickiego. Ta wyjątkowa uroczystość otwierająca kolejny okres naszej działalności, poza budowaniem poczucia więzi, rodzi też wielkie oczekiwania i nadzieje, zwłaszcza u debiutujących w nowej roli studentów i doktorantów pierwszego roku. Być może słowo „debiut” najlepiej oddaje tegoroczny początek roku akademickiego na naszej Uczelni. Wszak i ja, choć przez osiem lat sprawowałem funkcję Prorektora ds. Nauki i Rozwoju, staję dziś przed Państwem jako debiutant w roli Rektora. Pełen pomysłów, entuzjazmu, zapału i determinacji, ale także pokory wobec odpowiedzialności za pomyślność misji, którą jako społeczność mamy do wypełnienia w nadchodzących miesiącach i latach – mówił w swoim przemówieniu inauguracyjnym Rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.
Rektor nawiązał do jubileuszu 80-lecia Uczelni, dziękując wszystkim tym, którzy przez te lata tworzyli Uczelnię.
- Politechnika Śląska powstała w maju 1945 roku na gruzach świata zniszczonego wojenną pożogą, z marzeń o wolności, autonomii nauki i służebności wobec potrzeb mieszkańców, regionu i kraju. Z zaangażowania, poświęcenia i talentów kolejnych pokoleń członków społeczności akademickiej, rodziła się uczelnia, która obecnie kształci ponad piętnaście tysięcy studentów, na blisko sześćdziesięciu kierunkach studiów oraz siedmiuset doktorantów w dwunastu dyscyplinach naukowych. Dysponujemy znakomitą kadrą i bogatą infrastrukturą, którą będziemy rozwijali. Politechnika Śląska należy dziś do najaktywniejszych uczelni w kraju. Od 2020 roku jako jeden z dziesięciu laureatów konkursu z powodzeniem wdrażamy największy program strategiczny w polskim szkolnictwie wyższym, jakim jest Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Dbamy o to, aby był on dostępny dla każdego: dla naszych pracowników, doktorantów i studentów. Wykorzystamy ten program do konsekwentnego dążenia do doskonałości i zbliżania się do najlepszych uczelni w Europie i na świecie – podkreślił Rektor.

Rektor przypomniał zebranym w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego, że Polska, Europa i świat stoją dziś przed historycznymi wyzwaniami.
- Żyjemy w dobie szybkiego postępu technologicznego i błyskawicznej wymiany informacji. Świat stał się bliższy, dostępniejszy, jednak występujące globalne kryzysy, postępujące zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, kurczące się zasoby surowców i konieczność rewizji polityki energetycznej, a także konflikty zbrojne i zagrożenia w cyberprzestrzeni, wymagają od nas naukowców nie tylko uwagi, debat, ale też propozycji rozwiązań – mówił Rektor.
Prof. Marek Pawełczyk zaznaczył, że rolą współczesnego uniwersytetu jest przywrócenie poczucia bezpieczeństwa oraz stworzenie perspektyw stabilnego funkcjonowania na tle zmieniającej się rzeczywistości. Podkreślił, że Politechnika Śląska zawsze była blisko ludzi i ludzkich spraw.
- Jako inżynierowie twardo stąpamy po ziemi, zachowując wrażliwość społeczną i mając świadomość odpowiedzialności za konsekwencje podejmowanych działań i proponowanych rozwiązań technologicznych. Wyróżniamy się na tle szkół wyższych nastawionych na doraźne cele biznesowe. Podążamy za słowami jednego z najznamienitszych absolwentów Politechniki Śląskiej, prof. Jerzego Buzka, który pytany o sens kształcenia powiedział: „Jako inżynierowie jesteśmy demiurgami rzeczywistości, jednak uczelnia techniczna powinna coraz bardziej się humanizować, bo technologia, którą wytwarzamy, odpowiada dziś również za rozwiązania natury filozoficznej”. Będziemy dalej konsekwentnie budować w społeczeństwie i w otoczeniu gospodarczym poczucie wartości z funkcjonowania technicznej i publicznej uczelni akademickiej na Górnym Śląsku. Dołożymy wszelkich starań, aby mieszkańcy regionu z dumą spoglądali na Politechnikę Śląską – podkreślił Rektor.
Słowa te nabierają szczególnego wymiaru w roku Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, gdy nauka jest jeszcze bliżej ludzi.
- Pozyskanie tego tytułu przez stolicę Górnego Śląska wraz z siedmioma uczelniami publicznymi, w tym z Politechniką Śląską, to wielkie zwycięstwo śląskich uczelni i samorządu. Jednak przede wszystkim to niepowtarzalna szansa na trwałe przekształcenie regionu w kierunku bezpiecznej i dostatniej przyszłości jego mieszkańców – zaznaczył prof. Pawełczyk.
W swoim przemówieniu inauguracyjnym Rektor zwrócił także uwagę na wyzwania stojące przed środowiskiem naukowym.
- Po kilku latach funkcjonowania pod rządami ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, która spowodowała istotne przeobrażenia w naszym funkcjonowaniu, znowu stajemy przed pytaniem o konieczność i głębokość zmian. Czekamy na nowelizację, rewizję zasad ewaluacji uczelni, realne wsparcie procesów umiędzynarodowienia. Uczelnie skupione w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich nie mają wątpliwości, że bez zasadniczej zmiany podejścia i traktowania nakładów na naukę nie jako koszt, lecz jako inwestycję oraz znaczącego podniesienia ich wysokości, nasz kraj będzie wykorzystywany i spychany do roli taniego klienta. Doceniamy rozumienie wielu tych problemów przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz życzliwy dialog, choć niektóre proponowane zapisy w treści nowej ustawy, a także działania innych resortów, niepokoją nas. Liczymy na uwzględnienie naszych apeli – powiedział Rektor.

Obecny na uroczystości Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Gzik także podkreślił, że nowy rok akademicki dla polskiej nauki będzie pełen wyzwań.
- Przed nami reforma Polskiej Akademii Nauk, a także nowelizacja ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Szczególnie ważne jest wzmocnienie współpracy nauki z biznesem. Z mojej inicjatywy powołany został przy ministerstwie zespół, którego zadaniem jest diagnoza i rekomendacja tego, co mogłoby tę współpracę poprawić. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zaprosimy Państwa do uczestnictwa w Narodowym Kongresie Nauka i Biznes. Politechnika Śląska ma w tym obszarze znakomite doświadczenia i wiele do zaoferowania. To ważne, ponieważ jesteśmy w trakcie głębokiej transformacji gospodarczej, dotyczy to szczególnie energetyki i naszego województwa śląskiego. Dlatego tylko dobra współpraca nauki z biznesem może zaowocować dalszym, dynamicznym rozwojem naszego kraju – podkreślił prof. Marek Gzik.
Podczas uroczystej inauguracji głos zabrali również prezydenci Gliwic oraz Katowic.
- Gdy myślę o Gliwicach, to myślę o tej Uczelni. Gliwice i Politechnika Śląska to system naczyń połączonych. Determinantem mojej niedawno rozpoczętej prezydentury jest współpraca. Dlatego to, co dla mnie niezwykle ważne, to właśnie zacieśnianie współpracy z Politechniką Śląską - powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Gliwic.

- Współpracując z uczelniami staramy razem działać na rzecz rozwoju naszych miast – dodał dr inż. Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dlaczego tak często mówię o rozwoju? Ponieważ potrzebujemy studentów, absolwentów, a potem miejsc pracy dla nich. Prof. Jerzy Buzek często mówił o tzw. złotym trójkącie jaki stanowią: samorząd, uczelnie i biznes. To właśnie ich współpraca daje możliwości rozwoju – podkreślił prezydent Katowic.
W imieniu środowiska akademickiego głos zabrał Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Jerzy Lis.
- W całej Polsce trwa wielka wspaniała inauguracja roku akademickiego, festiwal szkolnictwa wyższego i nauki na niespotykaną skalę. Uczelnie w całym kraju świętują swoje miejsce w środowisku w ten tradycyjny sposób. To są dziesiątki tysięcy ludzi, którzy zebrali się razem i mają okazję na chwilę pomyśleć o uczelni, uniwersytecie, nauce i jej roli. To są naukowcy, studenci, absolwenci, goście piastujący bardzo wysokie stanowiska. To jak świętujemy rozpoczęcie roku akademickiego jest unikatowe. Śmiem twierdzić, że nie takich tradycji w innych krajach. Przypomnę tylko, że powstała ona w 1936 roku, kiedy rektorzy uczelni publicznych zebrali się na Uniwersytecie Stefana Batorego i opracowali pewien kanon inauguracji. W pierwszym elemencie była msza święta, potem przemówienie rektora na temat aktualnej sytuacji oraz immatrykulacja studentów. I ta tradycja przeszła na wszystkie uczelnie – powiedział prof. Jerzy Lis.

Po wystąpieniach zaproszonych gości odbyła się uroczysta immatrykulacja, którą przeprowadziła Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Anna Chrobok.
- Dzisiejsza uroczystość inauguracji roku akademickiego ma szczególne znaczenie dla studentów I roku, którzy rozpoczynają studia na naszej Uczelni. Drodzy studenci - przez dokonany akt immatrykulacji zostaliście symbolicznie przyjęci do grona społeczności akademickiej naszej Uczelni. Chciałabym życzyć Wam pomyślności w pokonywaniu kolejnych zaliczeń i egzaminów, czyli powodzenia w zdobywaniu wiedzy na naszej Uczelni, wykorzystania wszystkich możliwości w rozwoju swojej osobowości oraz satysfakcji z udziału w życiu studenckim. Drodzy Studenci, życzę Wam wszelkiej pomyślności - powiedziała prof. Anna Chrobok.
W trakcie uroczystości wręczone zostały Medale Omnium Studiosorum Optimo (Najlepszemu spośród absolwentów). Medal ten ustawiony uchwałą Senatu Politechniki Śląskiej, jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym absolwentom Politechniki Śląskiej. Otrzymują go absolwenci wyróżniający się szczególnymi wynikami w nauce oraz wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Medale te otrzymali:
inż. Bartosz Bdzionek, absolwent Wydział Budownictwa
mgr inż. Łukasz Jakubski, absolwent Wydziału Chemicznego
mgr inż. Piotr Cichy, absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska
i Energetyki
mgr inż. Klaudia Cholewa, absolwent Wydziału Inżynierii Biomedycznej.

Po wręczeniu wyróżnień do swoich młodszych kolegów zwrócił się inż. Dawid Mordarski, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Śląskiej.
- Chciałbym zwrócić się do wszystkich, którzy zaczynają pierwszy rok studiów. Zapewne zastanawiacie się, co was czeka na Uczelni i zadajecie sobie pytania: czy dacie radę, czy to był dobry wybór i co, jeśli się nie uda? Na pewno już nie raz słyszeliście, żeby się nie bać. A ja przekornie powiem - bójcie się i zaraz powiem, dlaczego. Strach jest czymś naturalnym dla każdego człowieka podejmującego się nowych wyzwań, dlatego jeśli czujecie lekki stres to dobrze, ponieważ oznacza to, że podejmujecie się czegoś innego niż dotychczas i macie przed sobą nowe cele. Ważne, żeby ten strach was nie paraliżował i nie powstrzymywał przed działaniem, ale aby działał motywująco. Dlatego chcę wam przekazać, żebyście „nie bali się bać”, bo to co dziś dla was jest powodem do obaw i lęku, za kilka tygodni będzie przyjemną codziennością. Istotne jest, żebyście już teraz zaplanowali wasz kolejny krok i pomyśleli, co możecie nowego zacząć robić na studiach - powiedział inż. Dawid Mordarski.

Podczas uroczystości wręczono nagrodę Rady Społecznej Politechniki Śląskiej oraz Medal Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej „Wybitny absolwent Politechniki Śląskiej”.
- Nagroda Rady Społecznej jest wyróżnieniem, które w swym założeniu ma być wyrazem uznania dla szczególnych osiągnięć dydaktycznych, działań interdyscyplinarnych, popularyzujących profesjonalizm i podnoszących prestiż uczelni - mówił Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ.
Nagrodę Rady Społecznej wręczyli prof. Janusz Kotowicz – Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym w latach 2016-2024 oraz dr Jan Sarna, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i Wiceprzewodniczący Rady Społecznej.
- Już po raz czwarty mamy przyjemność wręczyć laureatom statuetkę Rady Społecznej Politechniki Śląskiej. Kryteria przyznawania wyróżnienia nie są jedynie związane z działalnością i osiągnięciami stricte naukowymi. Rada Społeczna promuje pozytywne postawy społeczne, rozwijanie współpracy na linii biznes-uczelnia, przekraczanie barier dyscyplin naukowych, osiągnięcia dydaktyczne, zaangażowanie w rozwój, jak również mobilność i umiędzynarodowienie uczelni – powiedział prof. Janusz Kotowicz.
Nagroda przyznawana jest w kategoriach: Pracownicy oraz Student.
W kategorii Student otrzymał ją Mateusz Pawlik z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej za zwycięstwo w XVIII Turnieju Wiedzy Górniczej, natomiast w kategorii Pracownicy zespół w składzie: dr hab. inż. Sebastian Student, prof. PŚ, prof. dr hab. inż. Ilona Wandzik, dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, prof. PŚ, dr inż. Małgorzata Milewska, dr inż. Kazimierz Gut oraz dr inż. Maria Gracka. Statuetkę wręczono za stworzenie „Mikroukładu do hodowli steroidów komórkowych” w hydrożelach. Rozwiązanie to pozwala na imitowanie procesów zachodzących w ludzkim organizmie i wykorzystywanie ich np. do testowania leków na nowotwór.

Następnie wręczone zostały Medale Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej pn. „Wybitny absolwent Politechniki Śląskiej”.
- Duże grono absolwentów Politechniki Śląskiej osiągnęło sukces w przemyśle, nauce, administracji samorządowej i państwowej, w kraju i za granicą. Wszyscy oni są naszą wizytówką. Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej, aby Ich uhonorować, ustanowiło tytuł Wybitnego Absolwenta Politechniki Śląskiej. Dziś po raz trzeci odbędzie się przyznanie tego tytułu – mówił Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dr hab. inż. Marcin Staniek, prof. PŚ.
Medale otrzymali:
- Dr inż. Andrzej Porszke, absolwent Wydziału Górnictwa i Geologii z 1999 roku. Karierę zawodową rozpoczął w Laboratorium Inżynierii Lądowej LABOTEST, a w 2013 roku założył firmę AP Geotechnika, którą z sukcesem rozwija. Prowadzi również działalność naukową – jest autorem ponad 160 prac badawczych, 3 patentów oraz kilkunastu publikacji naukowych.
- Inż. Jan Kurp, który ukończył studia na kierunku maszyny i urządzenia energetyczne w 1973 roku. Pełnił funkcję Prezesa Zarządu Elektrowni Jaworzno III S.A., a następnie Prezesa Zarządu Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Aktywnie uczestniczył w restrukturyzacji i konsolidacji sektora energetycznego.

Wykład inauguracyjny wygłosił Tomasz Gębka – Dyrektor Generalny Stellantis Tychy, absolwent Politechniki Śląskiej. Dyrektor opowiedział zebranym o swojej drodze zawodowej, a zgromadzonym na uroczystości studentom udzielił wielu cennych rad, jak osiągnąć sukces i co ważne jest w życiu.
- Studia to czas niesamowitego rozwoju. I choć nie ma jakiejś złotej recepty, to przede wszystkim nie można go zmarnować. Oczywiście jest czas na imprezy i wszystkie inne przyjemności, ale trzeba wykorzystać okres studiów w taki sposób, aby w przyszłości przeniosło nam to jak najwięcej korzyści. Trzeba zdobywać doświadczenia, a nie siedzieć w domu czy w akademiku, tylko doświadczać życia i eksplorować je. To sposób na odkrywanie swoich ukrytych talentów. Dopóki nie spróbujemy czegoś nowego, nie dowiemy się, czy jesteśmy utalentowani w tej czy innej dziedzinie - powiedział Tomasz Gębka.
Uroczystą, Jubileuszową Inaugurację Roku Akademickiego 2024/2025 zakończył występ Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Pana Tomasza Giedwiłło.
Zapis transmisji na stronie: Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 na Politechnice Śląskiej (youtube.com).
Zdjęcia Maciej Mutwil
