Zdjęcie przedstawia czworo młodych ludzie przed projektorem wyświetlającym samochód.

III miejsce dla studentów PŚ w konkursie Porsche w Pradze

Sukces studentów z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Drużyna „Silesian Wizards” w składzie: Oliwia Prudzic, Natalia Bartosiak, Adam Herman, Krzysztof Hanusek zajęła 3. miejsce w międzynarodowym konkursie Porsche Engineering Student Contest 2022, który odbył się w Pradze.

Nagrodą główną był płatny staż; nasi studenci zajęli 3. miejsce i dostali propozycję stażu, po dodatkowej rozmowie. Z propozycji skorzystał Adam Herman i dostał się.

Już sama kwalifikacja do konkursu jest dużym wyróżnieniem, ponieważ jedynie 30 osób spośród wszystkich zgłoszonych ma szansę wziąć w nim udział.

Podstawowym zadaniem uczestników konkursu było zaprogramowanie autonomicznego pojazdu tak, by utrzymywał się w wyznaczonych pasach ruchu w różnych warunkach. - Studenci proponują rozwiązania problemu szybkiej i bezpiecznej autonomicznej jazdy na torze, które następnie są weryfikowane i oceniane w dwóch wyścigach. Na końcu należy pokazać wynikową prezentację przed jury. Te trzy elementy składowe stanowią o ostatecznym wyniku konkursu- wyjaśnił dr hab. inż. Damian Grzechca, prof. PŚ, opiekun grupy PBL, w której pracują nagrodzeni studenci.

W konkursie wzięło udział 6 zespołów z Polski, Czech oraz Niemiec. Zespół Politechniki Śląskiej „Silesian Wizards” zajął III miejsce. W skład zespołu wchodzą: Natalia Bartosiak, Oliwia Prudzic, Adam Herman i Krzysztof Hanusek. Wszyscy studiują na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Realizują także na naszej Uczelni projekt PBL pt. „Automatyczne ładowanie platformy AGV z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii” pod opieką dr. hab. inż. Damiana Grzechcy, prof. PŚ.; dr. hab. inż. Adama Ziębińskiego, prof. PŚ oraz dr. inż. Witolda Ilewicza.

- Udział w konkursie był inicjatywą studentów, którzy w ten sposób chcieli zweryfikować swoje umiejętności oraz wiedzę zdobytą zarówno na studiach, jak i w projekcie PBL – podsumował dr hab. inż. Damian Grzechca, prof. PŚ.