DSC_0036
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Autor: Martin Huć     Publikacja: 10.06.2024

High Flyers dwukrotnie na podium w Droniadzie

Dwukrotnie trzecie miejsce zajęli studenci z koła naukowego Politechniki Śląskiej High Flyers w turnieju Droniada Challenge, który od 3 do 9 czerwca rozgrywany był na Polach Marsowych w Parku Śląskim.

Droniada Challenge to konkurs technologiczny, jeden z najtrudniejszych na świecie, łączący informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem. W tym roku rywalizacja toczyła się właściwie przez cały tydzień.

- Scenariusze zadań w Droniadzie oparte są na sytuacjach mogących wydarzyć się w rzeczywistości, w których drony mogą zapewnić ludziom realne wsparcie. Umiejętność szybkiego reagowania na sytuacje, które przytrafiają się studentom w trakcie rywalizacji oraz radzenia sobie z zadaniami, będą mogli z pewność wykorzystać w przyszłości - tłumaczy Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro oraz pomysłodawca Droniady.

High Flyers to już weterani Droniady. Startują w niej od początku - od 2014 roku. W jedenastej edycji imprezy zajęli trzecie miejsca w konkurencjach Kopalnie marsjańskie oraz Sztafeta, za którą zdobyli nagrodę w wysokości 1500 zł.

DSC_0033

- Oceniam nasz występ w całym turnieju bardzo pozytywnie – mówił Jakub Gutt, prezes High Flyers. - W kopalniach marsjańskich naszym zadaniem było stworzenie systemu, który autonomicznie musiał zlokalizować, rozróżnić i podjąć piłki z ziemi, a następnie przetransportować je do lądownika, którym była beczka i zrzucić. W Sztafecie należało przetransportować za pomocą większego statku bezzałogowego mniejsze drony, których zadaniem było oświetlenie terenu na ziemi. Użyliśmy drona Hexacoptera z sześcioma silnikami. Chcieliśmy podziękować Politechniki Śląskiej za wsparcie naszego koła naukowego.

Ostatniego dnia Droniady 2024 GZM na Polach Marsowych odbyła się także Droniada Expo. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć drony, polatać nimi, zobaczyć pokazy, wziąć udział w konkursach oraz porozmawiać z przedstawicielami firm i uczelni, wśród których znalazła się oczywiście Politechnika Śląska, która była współorganizatorem Droniady. W całym tygodniu trwania wydarzenia po Parku Śląskim jeździł ponadto bezpłatnie autonomiczny bus Blees.

DSC_0005

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie