Start - Aktualności - Grupa Orlen inwestuje w kształcenie przyszłych inżynierów

Grupa Orlen inwestuje w kształcenie przyszłych inżynierów
Orlen, Orlen Południe i Politechnika Śląska wspólnie zadbają o kształcenie kadr, które w przyszłości będą wspierać biznes w jego zrównoważonym rozwoju. W ramach podjętej współpracy koncern objął patronatem nowy kierunek studiów inżynierskich „Zrównoważona konsumpcja i produkcja”, który zaoferuje studentom możliwość nabycia unikalnej wiedzy i udziału w praktykach zawodowych. Nabór na studia rozpocznie się w maju.
Umowy patronackie podpisali: prof. Marek Pawelczyk Rektor Uczelni, Ireneusz Fąfara Prezes Orlenu, Mikołaj Wierzbicki Prezes Orlenu Południe. Uroczystość odbyła się w Centrum Kreatywności Studenckiej Politechniki Śląskiej.

- Zrównoważony rozwój to główny kierunek strategii Orlenu na najbliższe 10 lat. Mamy ambitne, długoterminowe plany i zasoby, ale potrzebujemy też nowych kompetencji i specjalistów, którzy będą koordynować, integrować i nadzorować działania w tym obszarze. Objęcie patronatu nad studiami na Politechnice Śląskiej jest więc inwestycją w przyszłość. Będziemy dzielić się ze studentami naszym doświadczeniem operacyjno-biznesowym, dzięki czemu zdobędziemy realny wpływ na jakość kształcenia młodych ludzi, którzy w niedalekiej perspektywie będą odpowiadać za realizację zrównoważonej transformacji energetycznej – mówi Prezes Zarządu Orlenu Ireneusz Fąfara.
Nowy kierunek studiów wyróżnia się na tle innych w Polsce tym, że łączy trzy ścieżki kształcenia bardzo potrzebne na rynku pracy - z zakresu zrównoważonej gospodarki surowcami i materiałami, zrównoważonej energetyki oraz zarządzania zrównoważoną produkcją i konsumpcją.
- Dynamicznie rozwijająca się współpraca z Orlenem, jedną z największych i najnowocześniejszych firm w Europie, jest dowodem potencjału Politechniki Śląskiej oraz naszych uzasadnionych ambicji do mierzenia się z najważniejszymi wyzwaniami naukowymi, cywilizacyjnymi i dotyczącymi szeroko rozumianego postępu. Bacznie obserwujemy rzeczywistość oraz mamy świadomość potrzeb gospodarki i zapotrzebowania na najwyższej klasy specjalistów. Dlatego wychodzimy dzisiaj z ofertą kompleksowego kształcenia w nowym zawodzie. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, to również fundament Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO, który Politechnika Śląska współtworzy wraz z ośmioma uczelniami zagranicznymi - podsumowuje Rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawelczyk.
Absolwenci kierunku „Zrównoważona konsumpcja i produkcja” będą specjalistami w zakresie zrównoważonego rozwoju, przygotowanymi do wdrażania nowoczesnych rozwiązań, minimalizujących wpływ działalności człowieka na środowisko. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu, w tym praktykom m.in. w Grupie Orlen i Urzędzie Miasta Gliwice, będą posiadać wiedzę oraz umiejętności pozwalające realizować działania w obszarach m.in. odpowiedzialnego i efektywnego kształtowania polityki surowcowej i energetycznej, gospodarki obiegu zamkniętego oraz łańcuchów dostaw.

- W czasach dynamicznych zmian na rynku pracy, rewolucji technologicznej i społecznej potrzebne są nowe kompetencje, umiejętność czerpania z różnych perspektyw. Siłą nowego kierunku Politechniki Śląskiej jest jego interdyscyplinarność. Biznes i nauka powinny współdziałać w przygotowaniu się na wyzwania jutra. Absolwenci z kompetencjami inżynierskimi i wiedzą o zrównoważonym rozwoju będą dla nas wartościowymi kandydatami – mówi Prezes Zarządu Orlenu Południe Mikołaj Wierzbicki.
Jak podkreśliła Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. Anna Chrobok, Uczelnia tworząc nowe kierunki odpowiada na zapotrzebowanie nowoczesnego przemysłu.
- Word Economic Forum w Davos ogłosił, jakie zawody będą potrzebne na rynku pracy w 2030 roku. Z raportu tego wynika, że oprócz specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji potrzebni będą również eksperci do spraw zrównoważonego rozwoju. Tak więc staramy się sprostać nowym wymaganiom i kształcić naszych studentów na takich kierunkach, po których będę niezastąpieni na rynku pracy – podkreśla Prorektor Chrobok.
- Cieszymy się, że Uczelnia analizuje raporty, bada rynek, potrzeby pracodawców i na tej podstawie otwierane są nowe kierunki. Dla mojego wydziału jest to ważne również dlatego, że będziemy częścią tej innowacji, ponieważ to pierwsze takie studia w Polsce – dodaje przedstawicielka Samorządu Studenckiego na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Anna Piotrowska.

Partnerami przy tworzeniu kierunku były także samorządy - miasto Gliwice i Rybnik.
- Nie ma nic ważniejszego niż zrównoważony rozwój, dbałość o to, aby miasto we wszystkich swoich obszarach rozwijało się w sposób zrównoważony, z jednej strony dbając o środowisko a z drugiej o kondycję finansową miasta. Fakt, że w Gliwicach będziemy kształcić specjalistów w tym zakresie jest dla miasta bardzo dobrą informacją. Tak więc miejsca pracy dla absolwentów znajdą się zarówno w samorządzie jak i miejskich spółkach czy nowoczesnym przemyśle jaki tutaj funkcjonuje – mówi prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
- Współpraca pomiędzy miastem, uczelnią i spółkami skarbu państwa to jest coś co może tworzyć nową rzeczywistość. Tworzenie inicjatyw, które pokazują, że nowoczesna gospodarka może w naszych miastach się rozwijać to jest coś na czym nam bardzo zależy. To pokazuje też, że transformacja może być przyjazna – zaznacza wiceprezydent Rybnika Wojciech Kiljańczyk.
Nowy kierunek „Zrównoważona konsumpcja i produkcja” ruszy od nowego roku akademickiego.