Screen z gry Our Little Restoration - żródło SKN Grafiki, Wizji i Gier Komputerowych
Autor: Aleksandra Wojaczek     Publikacja: 28.04.2021

Gra komputerowa studentów Politechniki Śląskiej nagrodzona w ogólnopolskim konkursie #ZostanWDomuRobGry!

Zbieranie kompanów, budowa domów, szpitali czy szkół i wspólna odbudowa wirtualnej krainy – to główne zasady gry komputerowej „Our Little Restoration” autorstwa studentów Politechniki Śląskiej z grupy Wizarding Tower, która została nagrodzona w konkursie #ZostanWDomuRobGry!. Inicjatywa odbywa się podhonorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach konkursu #ZostanWDomuRobGry! organizowanego przez Fundację Indie Games Polska, Game Industry Conference i PolskiGamedev.pl rywalizowali zarówno debiutanci, jak i zawodowcy z całej Polski. Każda z grup oceniana była jednak w ramach osobnej kategorii.

Wśród tytułów stworzonych przez uczniów i studentów najlepsza okazała się gra „Our Litte Restoration” stworzona przez studentów Politechniki Śląskiej z grupy Wizarding Tower, działającej w ramach Studenckiego Koła Naukowego Grafiki, Wizji i Gier Komputerowych. W skład zwycięskiego zespołu weszli: Żaklina Osmenda, której zadaniem było programowanie i tworzenie grafiki 3D, Michał Kret, zajmujący się programowaniem logiki gry i efektów graficznych, Maciej Sowiar, odpowiadający za programowanie logiki gry, oraz Anna Mach, która m.in. zaprojektowała wygląd poszczególnych poziomów.

Z powodu trwającej pandemii wydarzenie odbyło się w formie zdalnej. Zdaniem zwycięzców nowa formuła rywalizacji stanowiła spore ułatwienie, ale miała też swoje minusy.

— Głównym minusem odbywania się takich konkursów zdalnie jest to, że jednak nie ma okazji poznać ludzi z innych drużyn — mówi Żaklina Osmenda, współtwórczyni gry „Our Litte Restoration” i przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Grafiki, Wizji i Gier Komputerowych Politechniki Śląskiej.

Grę „Our Little Restoration” oprócz głównego jury doceniła także Warszawska Szkoła Filmowa – jeden z partnerów konkursu. Uczelnia przyznała jej twórcom wyróżnienie oraz zaoferowała bezpłatny udział w dowolnych zajęciach, warsztatach i masterclassach na kierunku tworzenie gier wideo (w roku akademickim 2020/2021), a także zestaw gadżetów. To jednak nie jedyne zalety działu w tego typu rywalizacji.

— Za pomocą tych konkursów nawiązaliśmy kontakty z potencjalnymi wydawcami, więc coś spróbujemy zrobić, pokazać, wysłać projekty, takie w bardzo małej skali, żeby sprawdzić się i nabrać jeszcze doświadczenia — wyjaśnia Żaklina Osmenda. — W takich konkursach warto uczestniczyć. dodaje.

W przeszłości studenci Studenckiego Koła Naukowego Grafiki, Wizji i Gier Komputerowych brali także udział w różnych projektach Politechniki Śląskiej, takich jak Project Based Learning (PBL), dzięki którym było możliwe uzyskanie dofinansowania na zakup sprzętu do wirtualnej rzeczywistości, niezbędnego do tworzenia gier komputerowych. A te – zdaniem zawodników z grupy Wizarding Tower – są czymś więcej, niż programowaniem.

— Dla mnie gry to jest też taka forma sztuki w pewnym sensie. Jest to takie doświadczenie interaktywne, którego nie jesteśmy w stanie poczuć, czytając książkę czy oglądając film. A jeżeli chodzi o doświadczanie takich gier – pod kątem tworzenia – to jednak jest bardzo dużo radości z tego, że coś, co się wymyśli, nabiera powoli kształtu, udaje się po jakoichś trudnościach, ale dobrze działa. To jest bardzo wdzięczny rodzaj programowania, bo jednak widzimy to, co utworzyliśmy — podsumowuje Żaklina Osmenda.

Zwiastun gry „Our Little Restoration” jest dostępny na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?t=5&v=v-wfhqUWDlQ&feature=emb_imp_woyt.

Spróbować swoich sił w wirtualnym świecie, zaprojektowanym przez studentów Politechniki Śląskiej z grupy Wizarding Tower, można na stronie Studenckiego Koła Naukowego Grafiki, Wizji i Gier Komputerowych: https://skngwigk.itch.io/our-little-restoration.

Naszym studentom z grupy Wizarding Tower serdecznie gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie