uczestnicy w górniczych strojach
Autor: Agnieszka Kliks-Pudlik     Publikacja: 03.12.2022     Aktualizacja: 05.12.2022

Górnicy świętowali Barbórkę

W przededniu swojego święta, w piątek 2 grudnia, górnicy przybyli na Politechnikę Śląską na Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkanie Gwarków. W programie całodniowych obchodów znalazły się m.in. akademia barbórkowa, uroczysty przemarsz, msza święta, koncert orkiestry dętej i spotkanie w hali Arena.

Wydarzenie zorganizowali: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Krajowy Sekretariat Energetyki i Górnictwa NSZZ Solidarność oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Uroczysta akademia barbórkowa zgromadziła wielu znakomitych gości, wśród których można wymienić władze rektorskie Politechniki Śląskiej, członków Senatu Politechniki Śląskiej, przedstawicieli zaprzyjaźnionych uczelni, przedstawicieli rządzących, przedstawicieli samorządu, przedstawicieli spółek górniczych oraz przedstawicieli szerokiego otoczenia społeczno-gospodarczego naszej Uczelni.

Politechnika Śląska

W swoim wystąpieniu rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że zorganizowanie spotkania na naszej Uczelni to wyraz najwyższego uszanowania tradycji górniczej Górnego Śląska i Politechniki Śląskiej oraz etosu pracy i wzajemnej pomocy. – Z dumą staję przed Państwem w mundurze górniczym, który na stałe wpisał się w tradycję Górnego Śląska oraz historię mojej rodziny – powiedział rektor.

Prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał, że Politechnika Śląska przed 77 laty została powołana w sercu regionu opartego na przemyśle wydobywczym – jako kuźnia kadry inżynierskiej stanowiącej zaplecze dla gospodarki Śląska i kraju.

Jak wskazał rektor, przemysł ciężki i wydobywczy były źródłem rozwoju i sukcesu Politechniki Śląskiej, jednak od tamtego czasu wiele się zmieniło – nastąpiła transformacja gospodarcza i wiele przemian społecznych, a przed przemysłem wydobywczym stoi obecnie wiele wyzwań. – Zmiany są nieuniknione, nie oznaczają jednak schyłku branży górniczej, a wręcz przeciwnie – inżynieria górnicza, jako obszar działalności człowieka związany z eksploracją zasobów naturalnych i budownictwem podziemnym, ma ogromną przyszłość – powiedział rektor.

rektor uczelni w górniczym stroju

Prof. Arkadiusz Mężyk wskazał ponadto na kwestię zainteresowania i przyciągnięcia do tego zawodu młodych, zdolnych ludzi m.in. poprzez dostosowanie programów kształcenia i oferty dydaktycznej do potrzeb przyszłego rozwoju technologicznego.
 
- Opracowanie efektywnych technologii wydobycia, przetwarzania i dalszego wykorzystania różnych surowców naturalnych, zwiększenie bezpieczeństwa pracy i automatyzacja procesów wydobywczych to główne kierunki naszych przyszłych działań w kolejnych latach – ocenił prof. Mężyk.
 
- Jestem przekonany, że kreatywność, otwartość na zmiany i chęć zdobywania nowej wiedzy będą motorem koniecznej transformacji technologicznej przemysłu wydobycia surowców naturalnych. Uważam również, że mamy w tym zakresie ogromne możliwości wsparte wielowiekową, górniczą tradycją dobrej roboty. Nie tylko węgiel, ale ludzie i ich ciężka, uczciwa praca są największymi skarbami tej ziemi – podsumował rektor.

dziekan wydziału w górniczym stroju

Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej prof. Franciszek Plewa w swoim wystąpieniu zaprezentował zgromadzonym potencjał dydaktyczny swojego wydziału. Mówił m.in. o rozszerzaniu w ostatnich latach oferty kierunków studiów (w tym studiów podyplomowych takich jak Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych), planach otwarcia kolejnych kierunków studiów podyplomowych w następnych latach, a także o szerokiej współpracy wydziału ze szkołami poprzez organizację wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży. Dziekan zaprezentował także efekt gruntownego remontu strefy wejścia na wydział i dziedzińca wewnętrznego. Inwestycja została ostatnio nagrodzona na XXIV Gali Budownictwa.

Politechnika Śląska

Elementem wydarzenia był tradycyjny „skok przez skórę”, czyli stary zwyczaj symbolizujący przyjęcie młodych adeptów do stanu górniczego, na naszej Uczelni kultywowany do dzisiaj.

W „skoku przez skórę” bierze udział reprezentacja studentów I roku. Tradycja polega na opasaniu studenta skórą górniczą, a następnie skoku przez nią i pasowaniu szpadą na górnika przez wysoko postawionych w hierarchii przedstawicieli stanu górniczego. Zwyczaj ten przywędrował na Śląsk z Austrii po II wojnie światowej. Skóra górnicza to rodzaj półkolistego fartucha wykorzystywanego niegdyś przez górników podczas pracy pod ziemią.

Link do galerii zdjęć (więcej zdjęć pojawia się po kliknięciu w ostatnią ikonę): Politechnika Śląska | Uroczystość Barbórkowa na Politechnice Śląskiej (polsl.pl)

koncert orkiestry górniczej

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie