mini_6 (7)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 21.11.2024     Aktualizacja: 25.11.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Gliwickie Spotkania Naukowe. Prezentowano wyniki badań nad rakiem

21 listopada na Politechnice Śląskiej zainaugurowano kolejną edycję Gliwickich Spotkań Naukowych, poświęconych badaniom z zakresu onkologii.

Dwudziesta ósma edycja konferencji Gliwickie Spotkania Naukowe (Gliwice Scientific Meetings 2023) rozpoczęła się dziś w auli Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym Politechniki Śląskiej.

Konferencja jest kontynuowana od 1997 roku z udziałem polskich i zagranicznych naukowców podejmujących w swoich badaniach tematy onkologiczne.

- Tematyka, która jest poruszana na tej konferencji jest istotna nie tylko dla nauki i naukowców, ale przede wszystkim dla nas wszystkich - jako ludzi. Ostatecznie to my jesteśmy realnymi odbiorcami rozwiązań, które powstają w efekcie prowadzonych i prezentowanych tu badań. Tym bardziej cieszymy się, że tak ważna konferencja odbywa się właśnie w murach Politechniki Śląskiej – powiedziała Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Bożena Skołud.

mini_4 (2)

Konferencja jest organizowana od początku przy udziale trzech jednostek – oprócz Politechniki Śląskiej także Gliwicki Oddział Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie PIB oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem (SWBR).

- To wydarzenie jest dowodem na to, że od lat potrafimy świetnie współpracować, by ostatecznie gościć u nas naukowców z całego świata i dzielić się wynikami badań i doświadczeniami. Nauka nie ma granic, a dzięki takim wydarzeniom możemy poszukiwać jeszcze lepszych rozwiązań w dziedzinie onkologii – mówił prof. dr hab. n. med. Sławomir Blamek, dyrektor  Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Istotne jest również wsparcie w organizacji konferencji ze strony władz Miasta Gliwice.

- Fakt, że w Gliwicach jest umiejscowiony Narodowy Instytut Onkologii, w którym nauka służy pacjentowi sprawia, że Miastu Gliwice nie wypada nic innego, jak wspierać, pomagać i mówić o tym, co się tu dzieje – mówiła Katarzyna Kuczyńska-Budka, Prezydent Gliwic.

- Cieszę się, że w konferencji uczestniczy wielu studentów, bo to świadczy o tym, że nauka i ośrodki naukowe to przyszłość, a rezultaty tych Państwa debat za chwilę będą miały wymierne przełożenie na to, jak będzie się rozwijać medycyna – dodała.

Tematyka konferencji koncentruje się na różnych aspektach badań nad rakiem, biologii molekularnej i komórkowej, medycynie, biotechnologii i bioinformatyce.

W programie przewidziano także wykład prof. Theresy Whiteside z University of Pittsburgh Medical Center w Stanach Zjednoczonych na temat naukowego dorobku prof. Mieczysława Chorążego, wybitnego onkologa, wieloletniego kierownika Zakładu Biologii Nowotworów Instytut Onkologii w Gliwicach.

mini_2 (4)

Konferencja potrwa do 22 listopada 2024.

Podczas wydarzenia wręczono także stypendium im. prof. Mieczysława Chorążego, które w tym roku odebrała młoda naukowczyni Politechniki Śląskiej, dr inż. Marcelina Jureczko.

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z uroczystości otwarcia konferencji.

fot. Tomasz Stokłosa

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie