Na zdjęciu widzimy sale konferencyjna na której siedzą uczestnicy konkursu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 27.05.2022

Finał VIII Dni Gliwickich Młodych Naukowców

W Centrum Edukacyjno-Kongresowym odbył się finał VIII Dni Gliwickich Młodych Naukowców. Na uroczystości obecni byli prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Wojciech Szkliniarz, wiceprezydent Gliwic Ewa Weber oraz młodzież biorąca udział w konkursie.

Dni Gliwickich Młodych Naukowców to projekt edukacyjny służący popularyzacji nauki wśród najmłodszych. Adresowany jest do przedszkolaków oraz uczniów najstarszych klas szkół podstawowych z Gliwic i powiatu gliwickiego.

– Cieszymy się, że tylu młodych, ciekawych świata ludzi możemy tutaj zgromadzić. Liczymy, że część z nich zawita na Politechnikę Śląską, gdzie będzie dalej się kształcić. Uczelnia ma swoje dwa Akademickie Licea Ogólnokształcące. Młodych ludzi przyciągamy także poprzez liczne koła naukowe, w których mogą poznać tajniki nauki i zdobyć nowe kompetencje – mówił podczas uroczystości prorektor prof. Wojciech Szkliniarz.

Na zdjęciu widzimy prorektora i wiceprezydent wręczających nagrody laureatom

W Dniach Gliwickich Młodych Naukowców w tym roku wzięło udział 15 szkół, a do ścisłego finału weszło 33 uczniów. Uczniowie zmagali się w różnych dyscyplinach związanych z przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi.

– Jest to przedsięwzięcie, które realizujemy razem z Politechniką Śląską. Dzięki tej współpracy młodzi ludzie mogą zobaczyć, jak wyglądają laboratoria, jak się w nich pracuje. Ale przede wszystkim biorą udział w konkursach, które są związane z chemią, fizyką, przyrodą czy geografią. To powoduje, że młodzi ludzie zaczynają poznawać nowe rzeczy, rozwijają swoje umiejętności, a docelowo mogą się przekonać o tym, czy będą to kierunki, które ich interesują – mówiła wiceprezydent Gliwic Ewa Weber.

Rywalizacja uczniów w konkursie była dwuetapowa – była to Akademia Najmłodszego Naukowca oraz Liga Szkół Podstawowych, w ramach której przeprowadzono cztery konkursy: konkurs matematyczny, biologiczno-geograficzny, chemiczno-fizyczny oraz konkurs na pracę badawczą. – Wszystkie te konkursy cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczniów, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy. Mamy nadzieję, że taka popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych przyczyni się do większego zainteresowania kierunkami politechnicznymi już w liceach, a później do kontynuacji nauki na Politechnice Śląskiej - mówiła Aneta Paździor, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, które było współorganizatorem imprezy.

dni gliwickich 3

Jednym z laureatów konkursu był Tomek ze szkoły podstawowej numer 9 w Gliwicach. – Wziąłem udział w konkursie, ponieważ interesują mnie przedmioty ścisłe, najbardziej fizyka, chemia i matematyka. Na konkursie pytania były dość trudne, ale dawaliśmy radę. W przyszłości chciałbym studiować na Politechnice Śląskiej, ale wcześniej, chciałbym zacząć od Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej – mówi Tomek.

Podczas dzisiejszego finału Dni Gliwickich Młodych Naukowców uczniowie mogli poznać ofertę edycyjną Politechniki Śląskiej oraz wziąć udział w pokazie popularnonaukowym. Organizatorami konkursu są gliwickie szkoły: IV Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące, SP nr 1, SP nr 6 oraz SP nr 13.