mini_2 (20)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 19.06.2024

Festiwal Architektury integruje i bawi

Aura dopisała, publiczność również. Festiwalowa atmosfera znów zawitała na Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie 19 czerwca odbył się „III Międzynarodowy Śląski Festiwal Architektury, Sztuki i Rzemiosła”.

Za nami trzecia edycja Międzynarodowego Śląskiego Festiwalu Architektury, Sztuki i Rzemiosła". Celem wydarzenia była popularyzacja szeroko pojętej sztuki oraz promocja Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

- Udaje nam się łączyć sztukę z podejściem użytecznym. Festiwal integruje sztukę architektury, rzemiosła i malarstwa. Wychodzimy na zewnątrz, w plener, bo chcemy zaprosić do wspólnej zabawy, ale także do dyskusji o miejscach, w których przebywamy – powiedział dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ.

mini_8 (5)

Potencjał w tym wydarzeniu zauważyła także prezydent miasta Gliwice Katarzyna Kuczyńska-Budka, która odwiedziła festiwal.

- Cieszą mnie inicjatywy studentów, cieszy mnie ich kreatywność, bo wtedy widać naprawdę, że Gliwice są miastem studenckim i że to studenci mają realny wpływ na jego funkcjonowanie – powiedziała prezydent i dodała, że w kwestii projektowania przestrzeni miejskiej, studenci i pracownicy Wydziału Architektury mogą w najbliższym czasie sporo pomóc.

- Projektowanie uniwersalne i projektowanie, dla którego ważna jest inkluzywność, to zmiana, którą chciałabym wprowadzić w mieście i mam nadzieję, że wspólnie z reprezentacją tego wydziału i uczelni uda się tego dokonać – dodała Kuczyńska-Budka.

mini_12

Warto dodać, że Festiwal każdego roku ma inną formułę. Tematyka  jest nieoczywista, ale właśnie to ma przyciągać zainteresowanych do zatrzymywania się na placu przed Wydziałem. Należy zaznaczyć, że festiwal organizują głównie studenci, z drobną pomocą kadry Wydziału Architektury.

- W tym roku partnerem strategicznym wydarzenia była Akademia Szachowa w Gliwicach. Pokazaliśmy, że szachy nawiązują do sztuki. Przygotowaliśmy jako studenci swoją planszę z figurami wykonanymi z gliny – powiedziała Hanna Życzkowska, studentka I roku architektury wnętrz.

mini_6 (9)

- Szachy to sport, ale szachy to też sztuka, czego dowodem są różne formy figur szachowych wykonane przez studentów. Jesteśmy pod wrażeniem tych projektów - powiedział Michał Paździora, wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego. – My, szachiści widzimy w szachach piękno gry, sztukę gry i dlatego cieszymy się, że mogliśmy tu wyjść. Pokazujemy także, że w szachy można grać w plenerze. To atrakcja, która też może być elementem architektury miejsca – dodał Paździora.

mini_10 (2)

Festiwalowi towarzyszyły wystawy malarstwa, koncerty oraz pokaz wyrobów rękodzielniczych. Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie już na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Wydziału Architektury.

mini_4 (8)