ludzie w MCK
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 11.06.2024

EuroScience Open Forum już jutro

Życie zmienia naukę - tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej konferencji ESOF, która potrwa od 12 do 15 czerwca. Do Katowic przybędą czołowi europejscy i światowi przedstawiciele świata nauki, badacze akademiccy i wdrożeniowi, przedstawiciele instytucji publicznych i niepublicznych wspierających naukę, przedstawiciele biznesu, mediów, a także osoby zainteresowane rolą nauki we współczesnym świecie.

EuroScience Open Forum to odbywająca się co dwa lata konferencja mająca na celu zaoferowanie społeczności naukowej platformy do interdyscyplinarnej i przekrojowej debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Debata jest adresowana do społeczeństwa i realizowana z jego udziałem, dlatego serdecznie zapraszamy do udziału.

Nadrzędnym celem konferencji ESOF2024 jest eksploracja związków między nauką a społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. Jej założeniem jest stymulowanie debaty na temat zmian związanych z nauką, a także analiza społecznych, kulturowych i gospodarczych konsekwencji przełomowych odkryć naukowych na poziomie regionalnym, krajowym, europejskim i ogólnoświatowym. W obliczu globalnych wyzwań i w celu zwiększania międzynarodowej współpracy, naukowcy chcą dyskutować o nauce jako czynniku zmian w codziennym życiu, a także o tym, jak życie zmienia naukę.

– Życie zmienia naukę... Im dłużej zastanawiałem się nad tym hasłem, tym większą dostrzegałem w nim mądrość. Przekonałem się do niego. Życie naprawdę zmienia naukę. To my, naukowcy, powinniśmy reagować na to, co w danym momencie okazuje się potrzebne. Nie ukrywam, że chyba najmocniejszym tego przykładem była pandemia koronawirusa. Nauka czerpie pomysły z bogactwa innych, także nienaukowych obszarów, i to jest ogromna wartość. Dzięki temu widzimy więcej, możemy się zainspirować – powiedział prof. Marek Pawełczyk, rektor elekt Politechniki Śląskiej, wiceprzewodniczący Komitetu Programowego ESOF2024.

Program konferencji obejmuje: wykłady, seminaria, debatę, warsztaty, prezentacje posterowe i wystawy, interaktywne sesje, a także szeroki wachlarz propozycji form zaangażowania publicznego. Został ułożony w oparciu o sześć głównych obszarów, odpowiadających aktualnie najważniejszym wyzwaniom nauki:

  • transformacja energetyczna
  • zrównoważone środowisko
  • tożsamość kulturowa i transformacje społeczne
  • przemiany w obrębie doskonałości naukowej
  • zdrowe społeczeństwo
  • transformacja cyfrowa

W środę 12 czerwca odbędzie się między innymi panel „Najnowsze rozwiązania cyfrowe wspierające procesy MŚP”, który współorganizuje Politechnika Śląska. Zaproszeni goście, między innymi dr hab. Rafał Żelazny, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, będą debatować na temat strategii dla MŚP w zakresie wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych, roli sztucznej inteligencji w usprawnianiu procesów biznesowych i podejmowaniu decyzji, wpływu nowoczesnych technologii na redukcję kosztów czy technik szybkiego dostosowywania się do zmieniających się oczekiwań klientów, zapewniające MŚP przewagę na szybko zmieniającym się rynku.

Dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ poprowadzi warsztaty o odkrywaniu ekosystemu sztucznej inteligencji, który składa się z wielu algorytmów i metod, zoptymalizowanych pod kątem określonych zadań. Podczas warsztatów omówione zostaną zasady działania każdej sieci neuronowej, ich różne typy i zastosowania. Cały kod będzie dostępny online, więc uczestnicy będą mogli trenować i testować modele, aby dowiedzieć się więcej o ich działaniu. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich odbiorców, nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w programowaniu, jednak osoby z pewnym doświadczeniem odniosą większe korzyści.

Dr hab. inż. Krukiewicz Katarzyna, prof. PŚ, w wystąpieniu “Hakerzy mózgu” dotyczącego osiągnięć bioelektroniki, dyscypliny powstałej na styku inżynierii, biologii i medycyny, wyjaśni, w jaki sposób sztuczne synapsy mogą zhakować mózg i jak można je wykorzystać w leczeniu chorób neurologicznych.

Dr hab. inż. Andrzej Katunin, prof. PŚ, z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego, opowie o drodze do zrównoważonego transportu w kontekście cyklu życia materiałów i wykonanych z nich części konstrukcyjnych, ich projektowania, produkcji, eksploatacji, starzenia, utylizacji i ewentualnego odzysku.

Z kolei doktorant Politechniki Śląskiej, a zarazem podróżnik, odkrywca, członek wielu prestiżowych organizacji Mateusz Wrazidło odkryje zaginione światy Wyżyny Gujańskiej. Opowie o bezcennych skarbach przyrodniczych i ich ochronie.

Więcej szczegółów na temat konferencji na stronie internetowej wydarzenia.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia stoiska Politechniki Śląskiej. 

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie