fot. Piotr Kaszuba-31 (1)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 20.02.2024     Aktualizacja: 23.02.2024

Europejskie Miasto Nauki w Parlamencie Europejskim

Przedstawiciele konsorcjum tworzącego Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 przez kilka dni gościli w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Politechnikę Śląską reprezentował m.in. prorektor ds. nauki i rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk. Podczas Dni Nauki Polskiej w Brukseli zaprezentowano wystawę i odbyły się debaty z udziałem naukowców EMNK 2024.

We wtorek, 20 lutego w Parlamencie Europejskim odbyły się dwie debaty. Pierwszą poświęconą tematowi nauki i edukacji jako głównego instrumentu transformacji regionów na przykładzie Śląska poprowadził prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.

Odbyła się także debata nt. demokracji i wykład pt. „Zazieleniamy węglowe serce Europy”.

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim zaprezentowano również wystawę Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki "Where The Mountains Are Upside Down And Inside Out", która przybierała kształt mikroeseju wizualnego.

Uczestnicy i uczestniczki wizyty mogli obejrzeć także etiudy filmowe studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Z ramienia Politechniki Śląskiej głos zabrał prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – prorektor ds. nauki i rozwoju.

Wizyta w Parlamencie Europejskim była doskonałą okazją na prezentację dorobku śląskich uczelni. Co ciekawe, z okazji Dnia Nauki Polskiej w ramach EMNK 2024 przygotowana została wyjątkowa publikacja. „50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki” to przegląd badań naukowych oraz inicjatyw z przestrzeni sztuki realizowanych przez pracowników i pracowniczki Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Publikacja współtworzona jest przez 7 publicznych uczelni województwa śląskiego z siedzibą w Katowicach. Przedstawiony przegląd ukazuje niewielki wycinek istotnej tematyki podejmowanej na śląskich uczelniach oraz ich znaczenie w transformacji regionu w zakresie klimatu i środowiska, zdrowia i jakości życia, przemysłów przyszłości, innowacji społecznych, dziedzictwa przemysłowego i kulturowego oraz kreacji i krytyki.

fot. Piotr Kaszuba, Krzysztof Gronowicz

770 (4) (3)