770 (15)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 09.09.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Europejski grant pomoże w badaniach komórek raka piersi

Z początkiem września przyznano granty European Research Council. Wśród wyróżnionych polskich naukowców znalazła się dr hab. inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun, która będzie realizowała projekt międzynarodowy w Polsce i Holandii.

Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council) ogłosiła wyniki konkursu dla naukowców od 2 do 7 lat po doktoracie. Wśród 494 zdobywców ERC Starting Grants są tylko dwaj badacze prowadzący badania w Polsce oraz ośmiu przedstawicieli polskich jednostek naukowych, którzy realizują badania za granicą. Jedną z tych naukowczyń jest dr hab. inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun, profesor Politechniki Śląskiej, zatrudniona jako adiunkt na Uniwersytecie w Groningen (Holandia).

Jak informuje Forum Akademickie, projekt będzie realizowany w konsorcjum z Politechniką Śląską w Gliwicach (w ramach Multi-beneficiary grant). Badania koncentrować się będą na wykorzystaniu technik 3D (bio)drukowania do generowania złożonych, hierarchicznych rusztowań z materiałów polimerowych, przeznaczonych do zaawansowanej regeneracji tkanek.

W ramach grantu JAM2PRINT prof. Włodarczyk-Biegun zajmie się opracowaniem nowoczesnych biotuszy, czyli drukowalnych materiałów zawierających żywe komórki. Projekt może zrewolucjonizować badania w zakresie nowotworów piersi.  

Naukowczyni Politechniki Śląskiej realizowała już projekty w Niemczech i Holandii. W 2017 roku otrzymała nagrodę UNESCO-L’Oréal dla Kobiet w Nauce, a w 2022 – Nagrodę Naukową Polityki w kategorii nauk ścisłych. 

fot. Maciej Mutwil

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie