dni otwarte energetyki jądrowej
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 17.01.2024
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Energetyka jądrowa - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej  

Od dziś można aplikować na nowy kierunek studiów II stopnia – energetyka jądrowa. Kształcenie w zakresie inżynierii jądrowej jest odpowiedzią naszej Uczelni na potrzebę stopniowego zastępowania konwencjonalnych źródeł energetycznych źródłami bezemisyjnymi, a co za tym idzie na duże zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych.  

Energetyka jądrowa to studia o profilu ogólnoakademickim, które rozpoczną się w marcu i potrwają 3 semestry. Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki zorganizował dla zainteresowanych nowym kierunkiem Dni Otwarte Energetyki Jądrowej, które były okazją dla kandydatów do spotkania przedstawicieli wielu instytucji, firm i ekspertów z branży atomowej. W wydarzeniu wziął udział między innymi prof. Wacław Gudowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, doradca Orlen Synthos Green Energy, naukowiec związany od wielu lat z Królewską Politechniką Sztokholmską, który przekonuje do studiowania energetyki jądrowej.  

– Dostęp do relatywnie taniej energii, to jest podstawa dobrobytu dzisiejszego społeczeństwa, dodatkowo produkcja tej energii powinna być bezemisyjna, czyli nie zatruwać otaczającego środowiska. Polska nie ma innej opcji niż rozwinięcie energetyki jądrowej – powiedział profesor Gudowski. – Z energetyką jądrową jest związany strach przed radioaktywnością, która tak, jak temperatura jeśli jest utrzymywana na odpowiednim poziomie nie jest szkodliwa. Musimy rozmawiać o energetyce jądrowej zawsze w kontekście zysków i ryzyka – dodał.  

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powinna rozpocząć eksploatację w 2033 roku. Ma powstać także sieć małych reaktorów modułowych stąd zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest spore.  

–  Kadry w zakresie energetyki jądrowej są bardzo potrzebne. My jako dozór jądrowy planujemy zatrudnić ponad stu nowych pracowników – podkreślił Marcin Dąbrowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego Państwowej Agencji Atomistyki. – Inwestorzy także potrzebują pracowników, powstanie wiele nowych etatów w związku z inwestycjami w małe reaktory modułowe i dodatkowymi programami jądrowymi, które są rozwijane w Polsce, więc inicjatywa, by utworzyć taki kierunek studiów na Politechnice Śląskiej jest słuszna i bardzo ją popieramy – dodał.  

O poparciu dla idei utworzenia kierunku energetyka jądrowa świadczy także liczna obecność podczas Dnia Otwartego przedstawicieli takich globalnych marek jak EDF oraz GE Hitachi, czyli rynkowych potentatów w obszarze inwestycji jądrowych; ekspertów Orlen Synthos Green Energy, firmy mającej w planach wdrażanie nowoczesnych modułowych reaktorów jądrowych, także w południowej części Polski; przedstawicieli firm Energopomiar oraz Energoprojekt-Katowice. Pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki podkreślali rolę bezpieczeństwa, z kolei przedstawiciele Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych opowiedzieli o swojej specyfice pracy.  

–  Kierunek energetyka jądrowa został utworzony z uwagi na zapotrzebowanie na specjalistów mających wiedzę z zakresu energetyki jądrowej i szeroko rozumianej inżynierii jądrowej – powiedziała dr hab. inż. Małgorzata Hanuszkiewicz-Drapała, prof. PŚ, koordynatorka kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej. – Ten trend w polskiej energetyce wiąże się z koniecznością dekarbonizacji polskiej gospodarki i w takiej sytuacji bloki jądrowe mogłyby stanowić alternatywę dla bloków konwencjonalnych. 

– Wchodzimy w nowy rozdział – dodał prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej – będziemy kształcić nie tylko w zakresie klasycznej energetyki tej węglowej czy gazowej, już kształcimy w technologiach wodorowych na studiach MBA, jedynych w Polsce z technologii wodorowych, ale także wracamy do energetyki jądrowej i to jest przyszłość, bo spodziewamy się budowy sporej ilości małych reaktorów.  

Więcej informacji na temat kierunku energetyka jądrowa można znaleźć tutaj.  

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie