Na zdjęciu widoczny jest las oraz niebo z białymi chmurami

Ekologiczne rozwiązania na fotografiach – wyniki konkursu „ECO z EURECĄ”!

W najbliższym otoczeniu – w domu, szkole, na podwórku – można dostrzec ciekawe pomysły, inspirujące rozwiązania i niezwykłe sposoby wspierające ochronę środowiska. Zawarli je w swoich pracach uczestnicy konkursu fotograficznego „ECO z EURECĄ”.

Każdy z nas może znaleźć w swoim otoczeniu rozwiązania ekologiczne. Służą one ochronie środowiska i jego zasobów, a także sprawiają, że każdy samodzielnie może zadbać o środowisko i mieć wpływ na to, w jaki sposób rozwija się nasza planeta. Dzięki uczestnikom konkursu „ECO z EURECĄ” mogliśmy poznać rozwiązania proekologiczne, które zostały zastosowane w wielu miejscowościach.

Młodzi fotografowie – kilkuset uczniów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Polski – wykonali zdjęcia ciekawych pomysłów i rozwiązań proekologicznych, które znaleźli w domu, w szkole lub w przestrzeni miasta. Wśród nich znalazły się takie działania, które może zastosować każdy, kto chce wesprzeć ekologię we własnym domu. Na fotografiach pojawiły się takie pomysły, jak przygotowanie pojemników pozwalających segregować śmieci, przykłady ponownego wykorzystania zużytych przedmiotów (np. słoików, butelek plastikowych, firanek), wykorzystanie deszczówki.

Nie zabrakło również przykładów wykorzystania odnawialnych źródeł energii – sfotografowano farmy fotowoltaiczne, elektrownie wodne, elektrownie wiatrowe. Ponadto młodzi twórcy zwrócili uwagę na rozwiązania zastosowane w swoich miejscowościach. Były to między innymi pojemniki na plastikowe nakrętki i butelki, elektryczne hulajnogi czy też stacje rowerów do wypożyczenia, a także ustawione w parkach bądź ogródkach domki dla owadów. Do konkursu zostały zgłoszone także fotografie przedstawiające świat zwierząt lub roślin – podkreślające wartość przyrody w życiu każdego człowieka.

Wszystkie ze zdjęć były niezwykle inspirujące i ukazywały kreatywność młodych twórców. Wielki zachwyt jurorów wzbudziła nie tylko spostrzegawczość i kreatywność, lecz dojrzałość fotografów – świadomych mieszkańców naszej planety. Konkurs pokazał, że możemy jasno spojrzeć w przyszłość.

Jurorzy podkreślają także wysoki poziom artystyczny nadesłanych fotografii, uczestnicy konkursu z wielkim powodzeniem potrafili pokazać rozwiązania ekologiczne w wysmakowany sposób.

Z wielu nadesłanych fotografii jurorzy wybrali prace następujących laureatów:

- w kategorii klasy 1-3:
I miejsce – Zofia Kumala
II miejsce – Kaja Kwintal
III miejsce – Kacper Gottschling

- w kategorii klasy 4-8:
I miejsce – Dominik Wicherek
II miejsce – Wojciech Olender
III miejsce – Ksawery Bęś

- w kategorii szkoły średnie
I miejsce – Daria Hendzel
II miejsce – Mateusz Walasek
III miejsce – Kinga Baron

- Grand Prix:
Amelia Gałas.

Wyróżnione prace można oglądać na stronie https://www.polsl.pl/eureca-pro/eco_wyniki/

Organizatorem konkursu ECO z EURECĄ jest Politechnika Śląską. Przedsięwzięcie było zrealizowane w ramach Projektu ERASMUS+ EURECA-PRO. EURECA-PRO (European University Alliance on Responsible Consumption and Production) to konsorcjum tworzone przez Politechnikę Śląską oraz University of Leoben (Austria), Technical University Freiberg (Niemcy), University of Petrosani (Rumunia), University of Leon (Hiszpania), Technical University of Crete (Grecja), Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy), skupiające się między innymi wokół szeroko pojętych zagadnień związanych z 4. i 12. Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ: dobra jakość edukacji dla wszystkich oraz zrównoważona konsumpcja i produkcja. Celem konkursu ECO z ERUECĄ była promocja założeń projektu EURECA-PRO ze szczególnym ukierunkowaniem na kształtowanie i wzmacnianie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom, dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu. Gratulujemy talentu, wrażliwości i dojrzałego spojrzenia na kwestie szeroko pojętej ekologii. Dziękujemy i gratulujemy również Rodzicom, Opiekunom i Nauczycielom. Szczególne słowa podziękowań kierujemy do Szkół, które bardzo aktywnie zaangażowały się w konkurs.

Ze względu na pandemię byliśmy zmuszeni odwołać planowaną wcześniej Galę wręczenia nagród i otwarcia wystawy konkursowej. Mamy jednak plan zrobienia wystawy na początku przyszłego roku, będziemy Państwa informować niebawem. Liczymy, że będzie dane nam się spotkać w Galerii Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Prace nagrodzone w polskiej edycji konkursu wezmą również udział w części międzynarodowej konkursu. Będziemy Państwa informować na bieżąco o kolejnych wydarzeniach.

Zapraszamy już do udziału w edycji 2022.