mini_4 (1)
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 18.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dzień Transportu Szynowego w Europejskim Mieście Nauki

Trwa Tydzień Transportu Przyszłości w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Drugi dzień wydarzeń na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotnictwa Politechniki Śląskiej był poświęcony transportowi kolejowemu i szynowemu.

Drugiego dnia Tygodnia Transportu Przyszłości odwiedzający Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej w Katowicach mogli zarazić się pasją do kolejnictwa i transportu szynowego. Okazji ku temu nie brakowało. Przede wszystkim w laboratoriach, które zostały otwarte dla odwiedzających.

- Prezentujemy najlepszy sprzęt, z którego na co dzień mogą korzystać studenci i naukowcy naszego Wydziału. Pokazujemy jak wygląda praca maszynisty, jak należy prowadzić pociąg, jak się steruje ruchem kolejowym i jakie zasady obowiązują – wyjaśniał dr inż. Adam Mańka, koordynator Tygodnia.

mini_8 (1)

Symulatory prezentowali sami studenci. Wśród nich student I roku inżynieria transportu kolejowego, od lat pasjonat kolejnictwa.

- Zbudowałem ten symulator sam. Majstrowałem i się udało. Dziś służy nie tylko mnie, ale także innym studentom wydziału. Uczelnia dała mi możliwość rozwijania tego projektu, za co jestem wdzięczny – powiedział Józef Świder.

Symulator studenta stoi w tym samym pomieszczeniu, co pozostałe sprzęty należące już do Politechniki Śląskiej. Laboratorium jest także wyposażone w makietę, którego autorem jest inny student tego samego kierunku – Miłosz Cogiel.

- Ta makieta to moje oczko w głowie. Kompletowaliśmy od siedmiu lat z moim tatą. Rozrosła się do takich rozmiarów, że w domu zabrakło na nią miejsca. Politechnika Śląska pozwoliła mi przenieść sprzęt tutaj i mam nadzieję, uda się ja rozbudować o kolejne rozwiązania – powiedział Miłosz Cogiel.

mini_6 (5)

Prezentując laboratoria naukowcy i sami studenci Politechniki Śląskiej chcieli zainteresować kolejnictwem i przedstawić rozwijające się technologie w tym zakresie.

O tym, że branża kolejowa będzie w najbliższym czasie przechodziła dalszy rozwój mówili też przedsiębiorcy, którzy we wtorek brali udział w tzw. Dniu z Pracodawcą. Na stoiskach firm z branży kolejowej i szynowej zainteresowani mogli się zapoznać z ofertami staży i pracy w firmach, które już na etapie studiów oferują w tej branży atrakcyjne warunki rozwoju.

- Transport szynowy jest tym rodzajem komunikacji, który będzie się rozwijał w najbliższych latach, choćby z uwagi na aspekty ekologiczne. Wierzymy, że młodzi ludzie wybierając kształcenie w tym kierunku, dokonują właściwego wyboru – przyznał Sebastian Wiśniewski, kierownik ośrodka szkolenia motorniczych w firmie Tramwaje Śląskie S.A.

Podczas dnia transportu szynowego odbywały się oprócz prezentacji firm, także wykłady i warsztaty. Zainteresowaniem cieszył się także wykład nt. rozwiązań na rynku transportowym w Maroku, a także wyzwań i badań dotyczących transportu szynowego w kontekście regionu.

mini_2 (2)

W ramach pasma Miasto-Region-Akademia odbyła się debata pt. „Katowice - miasto nauki i edukacji dla nowoczesnego transportu szynowego – cele, wyzwania, aktualne badania, nowe technologie”.

Dokładny harmonogram wydarzeń całego Tygodnia Transportu wydarzeń dostępny jest tutaj:

https://program.miastonauki.pl/tydzien-transportu-przyszlosci

slider z tekstem

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie