na zdjęciu studenci przy stoiskach wystawienniczych
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 18.06.2024
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dzień Transportu Samochodowego na Politechnice Śląskiej

Symulatory w transporcie, pokazy dronów, robotów mobilnych, wirtualne warsztaty, konkursy i debaty z naukowcami i ekspertami – tak zapowiada się rozpoczynający się Tydzień Transportu Przyszłości. Impreza odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Tydzień Transportu Przyszłości będzie próbą podzielenia się pasją do nowoczesnych środków transportu oraz zaangażowania uczestników do interaktywnego poznawania najnowszych i przyszłych rozwiązań w transporcie samochodowym, kolejowym i lotniczym. Celem jest też zachęcenie uczestników do zagłębienia się w świat nauki i badań na rzecz rozwoju nowoczesnego, ekologicznego i bezpiecznego transportu. Impreza odbywa się na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej, część wydarzeń zaplanowano także na katowickim Rynku.

na zdjęciu warsztat samochodowy i samochód na podnośniku

- Tydzień Transportu Przyszłości jest jednym z Tygodni Nauki w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. To okazja do promocji nie tylko miasta, ale także nauki, która w tym mieście jest realizowana, a jednym z istotnych ośrodków naukowych jest właśnie Politechnika Śląska. Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń przez naukowców i praktyków ale również do pokazania nauki od kuchni. Zapraszamy mieszkańców Katowic i całego regionu a także młodzież szkolną i studentów do zapoznania się z naszym zapleczem badawczym. Będzie można m.in. zobaczyć i wypróbować różne urządzenia związane z transportem, skorzystać z symulatora ruchu drogowego czy wysłuchać prelekcji na tematy związane z monitorowaniem ruchu czy ze sterowaniem ruchem drogowym. Zaplanowaliśmy także pokaz robotów autonomicznych - mówi dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej na Politechnice Śląskiej.

W pierwszym dniu wydarzenia, w poniedziałek odbył się Dzień Transportu Samochodowego, w kolejnych zainteresowani będą mogli poznać tajniki innych branż transportowych. – We wtorek prezentować będziemy transport szynowy, w środę lotniczy. W czwartek będziemy pokazywać czym jest inżyniera ruchu i mobilność miejska. W piątek i w sobotę wychodzimy z murów Politechniki Śląskiej i pojawimy się na katowickim Rynku, gdzie będziemy prezentować prace naszych pracowników i studentów, ich osiągnięcia i efekty projektów PBL – powiedział dr inż. Adam Mańka.

na zdjęciu laureaci konkursu

Podczas Dnia Transportu Samochodowego odbyły się Targi Pracy - Dzień z Pracodawcą w Transporcie Samochodowym, podczas których studenci mogli zapoznać się ofertami pracy w branży. Rozstrzygnięto także konkurs Wiedzy o Transporcie Samochodowym. – Wzięło w nim udział niemal 30 uczniów ze szkół średnich. Pytania konkursowe dotyczyły szeroko pojętych zagadnień związanych transportem drogowym, przewozem materiałów niebezpiecznych a także z elektromobilnością – powiedział dr hab. inż. Damian Hadryś, prof. PŚ, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej.

Dzień z Transportem Samochodowym zakończyła debata z udziałem naukowców Politechniki Śląskiej i przedstawicieli branży motoryzacyjnej pt. Transport Przyszłości. - Dzisiejsza debata w całości poświęcona jest przyszłości w transporcie samochodowym. Będziemy dyskutować o nowych rozwiązaniach w tej branży, paliwach alternatywnych takich jak wodór czy o pojazdach elektrycznych - mówił dr hab. inż. Łukasz Konieczny, prof. PŚ, prodziekan ds. infrastruktury i organizacji.

na zdjęciu uczestnicy debaty

Równolegle do Tygodnia Transportu Przyszłości na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej odbywać się będzie XVI Międzynarodowa Konferencja Transport Problems oraz XIII Sympozjum Młodych Naukowców. Wydarzenia te zgromadziły naukowców z Polski i z zagranicy, zajmujących się badaniami związanymi z szeroko rozumianą problematyką transportu.

- Jednym z tematów poruszanych podczas naszych spotkań będzie ekologia. Wiadomo, że transport jest jednym ze źródeł zanieczyszczenia środowiska. Chcemy podyskutować o doświadczeniach i nowych rozwiązaniach w tym zakresie. Taka wymiana może być korzystna dla wszystkich uczestników konferencji – mówił koordynator konferencji prof. Aleksander Sładkowski.

Tydzień Transportu Przyszłości na Politechnice Śląskiej potrwa do 23 czerwca. Szczegóły tego wydarzenia znaleźć można na stronie: https://program.miastonauki.pl/tydzien-transportu-przyszlosci.

Więcej zdjęć na stronie: Politechnika Śląska | Tydzień Transportu Przyszłości - Dzień 1 (polsl.pl)

Zdjęcia Maciej Mutwil 

tydzien transportu przyszłosci 1 fot. Maciej Mutwil (62)
slider-z-tekstem

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie