Start - Aktualności - Dzień Otwarty na Politechnice Śląskiej

Dzień Otwarty na Politechnice Śląskiej
To była okazja, aby poznać ofertę uczelni, zwiedzić wydziały i porozmawiać ze studentami. Na Politechnice Śląskiej odbył się dzień otwarty.
Do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie odbywała się impreza przyszło niemal tysiąc uczniów szkół średnich zainteresowanych studiowaniem na naszej uczelni. Swoją ofertę prezentowały wydziały, koła naukowe i samorządy studenckie.
Kandydatów powitał Prorektor ds. Ogólnych prof. Bogusław Łazarz, natomiast prof. Jarosław Brodny przedstawił ofertę kształcenia.
– Chcemy pokazać, że jesteśmy nowoczesną uczelnią badawczą. Politechnika Śląska jest beneficjentem programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. To są nie tylko korzyści dla naukowców, ale także dla studentów, którzy dzięki temu mają dostęp do nowoczesnej dydaktyki. Możemy im zaproponować naukę poprzez udział w nowoczesnych projektach czy w badaniach kół naukowych, których mamy ponad 180. Co ważne nasza uczelnia jest kuźnią najważniejszych kadr w otoczeniu społeczno-gospodarczym – mówił Prorektor ds. Ogólnych prof. Bogusław Łazarz.

Powodów do studiowania na Politechnice Śląskiej nie brakuje. Do wybrania tej uczelni przekonywali dziś studenci i naukowcy z wszystkich wydziałów.
– Inżynieria biomedyczna jest na tyle interdyscyplinarnym kierunkiem, że daje szerokie możliwości zawodowe. Możemy sobie wybrać, w czym chcemy się specjalizować, czy będzie to projektowanie implantów i protez, czy bardziej programowanie systemów medycznych – tak do studiowania na Wydziale Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu zachęcała Klaudia Kopeć, studentka inżynierii biomedycznej o specjalności informatyka i aparatura medyczna. Co więcej, zwracała ona uwagę na to, że Politechnika idzie z duchem czasu i dostosowuje nauczanie do potrzeb rynku. – Polecam studiowanie na tym wydziale wszystkim, którzy chcą być na czasie. Wszystkie nowe technologie, które wchodzą na rynek, od razu pojawiają się u nas, uczymy się tych nowych rozwiązań na bieżąco – dodaje studentka.
Swoją ofertę zaprezentował także Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej. – Przyszli studenci pytają czy po danym kierunku będą mieli pracę, czy firmy zgłaszają się do nas z ofertami. Jesteśmy pod wrażaniem podejścia dzisiejszej młodzieży. W poprzednich latach kandydaci interesowali się warunkami studiowania, w tej chwili widzimy, że jest nacisk na to co można robić po studiach – mówił dr Łukasz Wierzbicki z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.
Zdaniem dr. hab. inż. Jarosława Brodnego zastępcy dyrektora Kolegium Studiów PŚ dzisiejsza ogromna frekwencja to dobry znak przed zbliżającą się rekrutacją.
– Cieszy nas to ogromne zainteresowanie. Zakładaliśmy, że będzie to młodzież lokalna, ale w rozmowach okazało się, że mamy tu kandydatów z całej Polski. Jesteśmy uczelnią badawczą i młodzi ludzie to doceniają. Mamy kontakt z całym światem, wspaniale rozwija się nasza współpraca międzynarodowa. Oferujemy kierunki studiów, które gwarantują wejście na rynek pracy. Młodzież to docenia, bo my dajemy im doskonałe perspektywy – mówił dr hab. inż. Brodny. Potwierdzeniem tych słów ma być fakt, że Politechnika jest kuźnią prezesów, menedżerów, właścicieli nowoczesnych przedsiębiorstw.
Studenci chwalą sobie studia na Politechnice Śląskiej nie tylko ze względu na bogatą ofertę edukacyjną, ale także ze względu na możliwość rozwijania pasji w ramach samorządów, kół naukowych, sportowych i artystycznych.

Patryk Gołąb, przewodniczący Rady Samorządu Wydziału Mechanicznego Technologicznego podkreśla, że na uczelni działają organizacje, których rolą jest nie tylko kontakt z Radą Wydziału, dziekanami, ale także organizacja wydarzeń dla studentów. Przykładem jest choćby integracja środowisk studenckich. Na uczelni działają kluby sportowe i artystyczne takie jak m.in. Akademicki Zespół Tańca „Dąbrowiacy”.
– Nie można cały czas żyć matematyką. Trzeba się rozluźnić i odtańczyć swoje. To doskonale odświeża głowę – z uśmiechem na twarzy podkreślali członkowie zespołu „Dąbrowiacy”, którzy ubrani w wystawne stroje przyciągali oko odwiedzających dzisiejsze Dni Otwarte.
Na Dni Otwarte przyszły tłumy uczniów zainteresowanych ofertą edukacyjną Politechniki Śląskiej. – Chciałbym studiować na Politechnice Śląskiej, bo uczelnia ma wysoki poziom. Interesuje mnie budownictwo, ponieważ to jest już nasza rodzinna tradycja. Moja mama i tata studiowali ten kierunek, dlatego chcę kontynuować tę tradycję – mówi Wiktor Łaniewski.
– Przeszliśmy tutaj, żeby poznać uczelnię, poszczególne wydziały i dowiedzieć się jak się tutaj studiuje – dodaje Jakub Paściak, który chciałby studiować Informatykę.
Podczas Dnia Otwartego kandydaci mogli poznać nie tylko ofertę edukacyjną, zobaczyć ciekawe pokazy doświadczeń fizyków, ale też zwiedzić wydziały naszej uczelni.
Politechnika Śląska w najnowszym naborze oferować będzie studia na 13 wydziałach i w jednym instytucie. Kandydaci mają do wyboru około 45 kierunków na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.
Nowością w przyszłym roku będzie Europejski Uniwersytet. Na Wydziale Organizacji i Zarządzanie powstaje kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji EURECA PRO. Absolwent tych studiów będzie studentem, który odnajdzie się na rynku wszystkich europejskich potentatów.
