plakat zapraszający na spotkanie
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 10.01.2024

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej

16 stycznia 2024 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej odbędzie się Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. Wydarzenie, które zaadresowane jest przede wszystkim do studentów oraz kandydatów na studia, będzie okazją do zapoznania się z kierunkiem kształcenia Energetyka Jądrowa, który po latach nieobecności wraca na naszą uczelnię.

Reaktywacja kierunku kształcenia jest naturalną odpowiedzią naszej uczelni na potrzebę stopniowego zastępowania konwencjonalnych źródeł energetycznych źródłami bezemisyjnymi, a więc i na rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych absolwentów uczelni.

O potrzebie budowy silnych kadr dla inwestycji jądrowych w Polsce, podczas swoich wystąpień, opowiedzą przedstawiciele firm oraz instytucji o bardzo dużym znaczeniu i potencjale rynkowym. Głos ekspercki wybrzmi zarówno w części poświęconej prezentacjom podmiotów, jak również podczas panelu dyskusyjnego.

Zaproszenie przyjęli przedstawiciele takich globalnych marek jak EDF oraz GE Hitachi, a więc rynkowych potentatów w obszarze inwestycji jądrowych. Obecni będą także eksperci Orlen Synthos Green Energy, czyli firmy mającej w planach wdrażanie nowoczesnych modułowych reaktorów jądrowych, także w południowej części Polski. O roli organów nadzoru jądrowego, jak również o wyzwaniach związanych z budową kompetentnych kadr w tym zakresie będzie mówił przedstawiciel Państwowej Agencji Atomistyki. Z kolei o specyfice pracy w obszarze unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych i planach rozwoju tego zyskującego na znaczeniu obszaru działalności rynkowej wypowie się przedstawiciel Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Działania na rzecz wspierania krajowego łańcucha wartości dla energetyki jądrowej omówione zostaną przez przedstawicieli firm Energopomiar oraz Energoprojekt-Katowice, zapewniających od wielu już dekad miejsca pracy dla absolwentów Politechniki Śląskiej.

Wydarzenie odbędzie się w Auli 100B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki (Gliwice, ul. Konarskiego 20).

Program wydarzenia:

10:00   Otwarcie wydarzenia przez Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, przywitanie gości.

10:10   Kształcenie na kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej

Małgorzata Hanuszkiewicz-Drapała, Koordynatorka kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej

10:25   Wartość europejskiej oferty jądrowej dla polskiej transformacji energetycznej

Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny EDF SA Przedstawicielstwo w Polsce

10:40   Rola Energopomiaru w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Dariusz Dekarz, Dyrektor ds. kluczowych klientów w Energopomiar Sp. z o.o.

10:55   Potencjał i wyzwania dla EPK S.A. związane z transformacją energetyczną ukierunkowaną na Energetykę Jądrową

Olgierd Sikora, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. marketingu i rozwoju rynku w Energoprojekt-Katowice SA

11:10   Moja randka z Atomem to nie „randka w ciemno” czyli dlaczego należy i warto studiować energetykę jądrową

Wacław Gudowski, Doradca w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.

11:25   Status projektu i proces wdrażania w Polsce małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300

Dagmara Peret, Prezes GE Hitachi Nuclear Energy

11:40   Rola PAA w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz rozwój kadr na potrzeby licencjonowania elektrowni jądrowych

Marcin Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki