Start - Aktualności - Dwie nagrody POP Science 2024 dla Politechniki Śląskiej!
![ŚFN 770-513-1](https://www.polsl.pl/wp-content/uploads/2024/12/SFN-770-513-1.jpg)
Dwie nagrody POP Science 2024 dla Politechniki Śląskiej!
Podcast "Pogadajmy o Nauce" oraz dr inż. Anna Byczek-Wyrostek otrzymali Nagrody POP Science 2024 podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.
Miło nam poinformować, że wśród laureatów piątej edycji konkursu o Nagrodę POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE znaleźli się reprezentanci Politechniki Śląskiej. W kategorii podcast lub audycja radiowa nagrodzony został podcast Politechniki Śląskiej "Pogadajmy o nauce", z kolei w kategorii - myśl lokalnie, działaj globalnie – nagrodzono dr inż. Annę Byczek-Wyrostek.
Anna Byczek-Wyrostek od prawie dziesięciu lat popularyzuje naukę, głównie poprzez pokazy i warsztaty obejmujące wiedzę z takich dziedzin jak biologia, chemia czy fizyka. Przygotowuje zajęcia dla szerokiego grona odbiorców – od przedszkolaków po osoby dorosłe. Jest również koordynatorem zajęć „Politechnika Juniora i Seniora”.
- Otrzymanie tak prestiżowej nagrody jest dla mnie nie tylko powodem do dumy, ale także zachętą do dalszego rozwoju. Propagowanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych stało się ważnym elementem mojej pracy. Prowadzenie zajęć, w szczególności dla dzieci i młodzieży, z chemii czy fizyki w prosty i przystępny sposób może spowodować rozwój ich zainteresowań właśnie w tych kierunkach nauki – powiedziała po otrzymaniu nagrody laureatka, która podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, w szczególności studentom ze Studenckiego Koła Naukowego Chemików.
![ŚFN fot. T.STOKŁOSA-16](https://www.polsl.pl/wp-content/uploads/2024/12/SFN-fot.-T.STOKLOSA-16.jpg)
Nagrodę dla podcastu „Pogadajmy o nauce” w imieniu Centrum Promocji i Komunikacji odebrali red. Katarzyna Siwczyk oraz dyrektor Krzysztof Gronowicz.
- W imieniu całego zespołu Centrum Promocji i Komunikacji dziękujemy za to wyróżnienie. Od dziś będzie nam się chciało jeszcze bardziej tworzyć dla Was interesujące treści. Wkrótce dobijemy do stu odcinków i dzięki tej nagrodzie będziemy to hucznie świętować – powiedziała Katarzyna Siwczyk.
- Tematyka naszych podcastów jest szeroka – to zagadnienia związane nie tylko z popularnymi zagadnieniami jak sztuczna inteligencja i technologia. Ta wszechstronność i regularność publikowania sprawiły, że zostaliśmy dostrzeżeni, za co dziękujemy – dodał Krzysztof Gronowicz, dyrektor Centrum Promocji i Komunikacji.
![ŚFN fot. T.STOKŁOSA-15](https://www.polsl.pl/wp-content/uploads/2024/12/SFN-fot.-T.STOKLOSA-15.jpg)
Podcast „Pogadajmy o nauce” realizowany jest od lutego 2023 roku. Rozmowy realizują głównie dziennikarki i dziennikarze Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej – Katarzyna Siwczyk, Jolanta Skwaradowska, Anna Świderska oraz Martin Huć.
Za realizację dźwięku odpowiadają Przemysław Bratkowski i Tomasz Stokłosa.
Do grudnia 2024 roku podcast dotarł już do ponad 20 tysięcy odbiorców za pomocą kanałów streamingowych m.in. Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music i Transistor.fm.
W podcaście rozmawiamy o projektach naukowych realizowanych w murach Politechniki Śląskiej.
Rozmowy z gośćmi – studentami, doktorantami i naukowcami prowadzimy zarówno w języku polskim jak i angielskim, a tym samym docieramy do szerokiego grona odbiorców. Wśród tematów, które poruszamy są te, które interesują całe społeczeństwo, także to nienaukowe. Chcemy trafiać nie tylko do społeczności akademickiej, ale słuchaczy niezwiązanych z Politechniką Śląską, których przekonujemy, że nauka ma wpływ na ich codzienne życie. Dlatego też tematami rozmów są aktualne problemy m.in. transformacja energetyczna, zmiany klimatyczne, wpływ sztucznej inteligencji na nasze codzienne życie i edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Wszystkie odcinki podcastu "Pogadajmy o nauce" są dostępne tutaj:
https://polsl.transistor.fm/episodes
Dodajmy, że konkurs o Nagrodę POP Science ma otwartą formułę - każdy może zgłosić swoje propozycje. Następnie Jury, które tworzą w głównej mierze dotychczasowe Laureatki i Laureaci Nagrody POP Science przyznają punkty najlepszym propozycjom. W kolejnym etapie na nominowanych głosowali internauci w głosowaniu internetowym.