Na zdjęciu widzimy moment wręczenia nagrody
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 08.03.2023

Dr inż. Wojciech Uchman stypendystą MEiN oraz laureatem Programu Bekker NAWA

Dr inż. Wojciech Uchman z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki wśród laureatów prestiżowego stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców oraz tegorocznych stypendystów Programu Bekker NAWA.

Stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców to prestiżowe wyróżnienie przyznawane za całość dorobku naukowego. W przypadku dr. Uchmana, laureata w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, szczególne znaczenie miały publikacje naukowe, a także aplikacyjny charakter prowadzonych badań, potwierdzony współautorstwem kilku patentów. Doceniono również kierowanie projektem badawczym oraz dotychczasową współpracę międzynarodową.

Wojciech Uchman prowadzi badania w ramach 6 Priorytetowego Obszaru Badawczego „Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”, zajmując się analizami energetycznymi i ekonomicznymi układów energetyki rozproszonej. Prowadzi prace dotyczące mikrokogeneracji gazowej oraz jej integracji w ramach złożonych systemów opartych na źródłach energii odnawialnej oraz magazynach energii. Dr inż. Wojciech Uchman angażuje się także w obszar energetyki wodorowej, skupiając się na aspekcie systemowej koordynacji wytwarzania wodoru oraz jego czasowym magazynowaniu w celu integracji z instalacjami konwersji do paliw syntetycznych. Na co dzień dr inż. Wojciech Uchman realizuje prace badawcze w Katedrze Maszyn i Urządzeń Energetycznych, głównie w zespole profesora Janusza Kotowicza.

Naukowiec ciągle rozwija współpracę międzynarodową. W poprzednim miesiącu został także laureatem w programie im. Mieczysława Bekkera finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Dr inż. Wojciech Uchman badania dotyczące modelowania klastrów energetycznych, uwzględniających magazynowanie energii z wykorzystaniem technik wodorowych, zrealizuje we współpracy z zespołem badawczym z University of Utah w Stanach Zjednoczonych.

Rozprawę doktorską pt. „Eksperymentalne i obliczeniowe wyznaczenie charakterystyk pracy i efektywności układu mikrokogeneracyjnego”, obronioną z wyróżnieniem w 2020 roku, zrealizował pod kierunkiem prof. Janusza Kotowicza.

W ostatnich latach dr inż. Wojciech Uchman był również laureatem stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (START) oraz Narodowego Centrum Nauki (Etiuda).  Od 2022 roku uczestniczy także w pracach University of Victoria w Kanadzie jako Adjunct Professor.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie