na zdjęciu finaliści konkursu
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 11.07.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dr inż. Piotr Kałużyński z Wydziału Elektrycznego finalistą prestiżowego konkursu

Dr inż. Piotr Kałużyński z Katedry Optoelektroniki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej – został finalistą prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu TRUMPF‐Hüettinger na najlepsze prace dyplomowe w 2024 roku. Do konkursu zgłoszono 129 projektów, zgłoszenia napłynęły z 23 uczelni technicznych.

Nasz finalista przedstawił pracę pt. Badania nanostruktur sensorowych wykorzystujących hybrydowe receptory półprzewodnikowe na bazie kopolimerów blokowych do detekcji sub‑ppm NO₂ w temperaturze pokojowej. W swojej rozprawie dr inż. Piotr Kałużyński opracował zaawansowane hybrydowe półprzewodnikowe receptory gazowe, łączące nanostrukturalny tlenek cynku (ZnO) z organicznymi kopolimerami blokowymi na bazie P3HT. W testach tych receptorów, w konfiguracji chemorezystorów, wykazano zdolność detekcji NO₂ w stężeniach sub‑ppm — nawet 50 ppt, przy stabilności długookresowej utrzymującej się na poziomie około 5 ppb.

Opracowane przez dra inż. Piotra Kałużyńskiego rozwiązania wskazują na istotny postęp w projektowaniu mikroelektronicznych sensorów NO2, co ma potencjał do zastosowania w systemach monitoringu jakości powietrza, gdzie szybka i precyzyjna detekcja nawet śladowych stężeń toksycznych gazów jest kluczowa dla ochrony zdrowia publicznego i środowiska. To duży krok w kierunku rozwoju detekcji gazów, ponieważ zaprezentowana praca nie tylko podnosi standardy w zakresie wykrywania zanieczyszczeń, ale również wyznacza kierunki dalszych badań nad hybrydowymi strukturami receptorowymi bazującymi na materiałach półprzewodnikowych.

Konkurs organizuje TRUMPF Huettinger – światowy lider w technologii zasilaczy i systemów plazmowych dla branży półprzewodnikowej, a pula nagród wyniosła 90 000 zł.

Więcej informacji na stronie: https://www.trumpf.com/pl_PL/landing-pages/pl/ogolnopolski-konkurs-na-najlepsze-prace-dyplomowe/ oraz https://www.polsl.pl/re4/aktualnosci-40/.

Zdjęcia: TRUMPF Huettinger.

konkurs TRUMPF Fot. TRUMPF Huettinger

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie