Powroznik_zdjecie
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 13.09.2022

Dr inż. Paulina Powroźnik laureatką konkursu dla młodych naukowców SONATINA

Ponad 22 miliony złotych przyznano w konkursie NCN SONATINA 6 na projekty badawcze dla młodych naukowców. Wśród laureatów jest dr inż. Paulina Powroźnik z Instytutu Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne PŚ. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Nauki. Łącznie wsparcie otrzyma 32 młodych badaczy z całej Polski.

Konkurs SONATINA skierowany jest do młodych naukowców. W tej edycji złożono 157 wniosków, a eksperci NCN zakwalifikowali do finansowania 32 z nich o wartości ponad 22 mln złotych. Środki z konkursu mogą być przeznczone na zatrudnienie laureatów w polskich jednostkach naukowych, realizację badań podstawowych i aplikacyjnych oraz staży zagranicznych trwających od 3 od 6 miesięcy. Wśród nagrodzonych badaczy znalazła się dr inż. Paulina Powroźnik z Politechniki Śląskiej. Została doceniona za badania „Projektowanie i charakteryzacja hybrydowych struktur tlenek aluminium/ftalocyjanina”.

– Struktury hybrydowe, wzbudzają duże zainteresowanie naukowców poszukujących rozwiązań do zastosowania w urządzeniach elektronicznych. Najpowszechniejszą kombinacją jest krystaliczna warstwa nieorganiczna połączona z organicznymi warstwami molekularnymi. Takie struktury łączą zalety obu rodzajów materiałów. (…) Najnowsze trendy w materiałoznawstwie nastawione są na utrzymanie wysokiej jakości urządzeń, ale jednocześnie obniżanie kosztów produkcji. Jednym z najważniejszych wyzwań dla naukowców jest wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu i znalezienie możliwych sposobów ich odzyskania. Z tego punktu widzenia wzrasta znaczenie badań aluminium i tlenku aluminium. Materiały te mogą być stosowane jako tańsze alternatywy dla innych metali i tlenków metali jako elektrody, warstwy w tranzystorach polowych lub podłoża w czujnikach gazów – wyjaśniła dr inż. Paulina Powroźnik.

Finansowanie w projekcie dr inż. Powroźnik wynosi ponad 670 tysięcy złotych. – Granty przyznawane w ramach konkursu SONATINA pokrywają m.in. koszty staży w prestiżowych ośrodkach zagranicznych. Ja zdecydowałam się na 3-miesięczny staż w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim – dodała laureatka.

Laureatów w konkursie wyłonił międzynarodowy zespół ekspertów. – Nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Uznanie dotychczasowego dorobku oraz potencjału planowanych badań mobilizuje do rozwijania własnej tematyki badawczej – podsumowała dr inż. Paulina Powroźnik.