mini_2
Autor: Katarzyna Siwczyk     Publikacja: 25.02.2025
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dr inż. Magdalena Kowalska pokieruje projektem nt. materiałów z recyklingu

Naukowczyni Politechniki Śląskiej dr inż. Magdalena Kowalska pokieruje projektem badawczym OPUS 27 finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. "Charakterystyka geotechniczna i środowiskowa niezwiązanych mieszanin kruszywa betonowego pochodzącego z recyklingu i rozdrobnionych opon samochodowych".

14 lutego 2025 r. została podpisana umowa na realizację tego projektu, którym z ramienia Politechniki Śląskiej pokieruje dr inż. Magdalena Kowalska z Katedry Geotechniki i Dróg Wydziału Budownictwa. Liderem projektu jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a drugim partnerem Uniwersytet Warszawski.

Wyniki badań mogą otworzyć nowe możliwości wykorzystania trudnych do zagospodarowania materiałów odpadowych tzn. mieszanin kruszywa betonowego pochodzącego z recyklingu i rozdrobnionych opon samochodowych.

Liderki projektu tak opisują planowane badania:
„Naszym zadaniem będzie określenie najważniejszych właściwości fizycznych i mechanicznych mieszanek alternatywnego kruszywa powstałego z recyklingu gruzu betonowego (RCA) i opon samochodowych (RCA) w taki sposób, aby oszacować niezbędne parametry potrzebne do jego późniejszego bezpiecznego wykorzystania w budowlach geotechnicznych. Będziemy poszukiwać takich mieszanek RCA-TDA, które będą zapewniały budowlom stateczność i wytrzymałość w szerokim zakresie odkształceń, tj. w przypadku nie tylko obciążeń statycznych, ale również dynamicznych i cyklicznych.

Badacze zamierzają wykorzystać najbardziej zaawansowane urządzenia laboratoryjne, takie jak mikroskop elektronowy, cykliczny aparat trójosiowego ściskania, piezoelementy, kolumnę rezonansową, aparat cyklicznego prostego ścinania, po to, żeby dokładnie poznać interakcję między cząstkami, zależności między naprężeniem a odkształceniem w obciążonym materiale oraz jego zdolność do tłumienia drgań. Równie ważne będzie sprawdzenie, czy zaproponowane mieszanki będą bezpieczne dla środowiska.

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie