Na zdjęciu widzimy naukowca pracującego w laboratorium.
Autor: Jolanta Skwaradowska     Publikacja: 25.07.2022

Dr inż. Krzysztof Musioł kierownikiem projektu badawczego w programie „Polska Metrologia”

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło wyniki pierwszego konkursu w ramach programu „Polska Metrologia”. Do finansowania skierowano 26 projektów o wartości ponad 21 mln zł. Wśród nich znalazł się projekt zgłoszony przez pracownika Katedry Metrologii, Elektroniki i Automatyki Politechniki Śląskiej dr. inż. Krzysztofa Musioła pt. „Badania i rozwój cyfrowych metod komparacji impedancji czteroportowych”.

W ramach programu „Polska Metrologia” przewidziane jest wspieranie realizacji projektów służących podniesieniu poziomu zdolności badawczych instytucji metrologicznych, wzmocnieniu kapitału intelektualnego, zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki, rozwojowi nowoczesnych technologii, stymulowaniu rozwoju metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska, energii oraz zaawansowanych technik pomiarowych.

Projekt realizowany przez dr. inż. Musioła otrzymał dofinasowanie w wysokości 460 100 zł i realizowany będzie do lipca 2024 roku. ­– Projekt dotyczy rozwoju wzorcowego cyfrowego układu pomiarowego służącego do odtwarzania jednostki miary impedancji w Głównym Urzędzie Miar w Warszawie. Rozwój tego układu przyczyni się do wzrostu dokładności porównań impedancji na każdym szczeblu. Pomiary impedancji elektrycznej są wszechobecne w procesie projektowania, produkcji i testowania urządzeń elektrycznych i układów elektronicznych. Różne typy czujników: termometry oporowe, pojemnościowe czujniki przemieszczenia, czujniki zbliżeniowe (w tym ekrany dotykowe), barometry i higrometry, przekształcają nieelektryczną wielkość wejściową w impedancję elektryczną. Spektroskopia impedancyjna, odgrywająca bardzo ważną rolę w badaniach nieniszczących w szerokim zakresie analiz, także opiera się na dokładnym pomiarze impedancji układu lub próbki – powiedział kierownik projektu dr inż. Krzysztof Musioł.

Wzrostem dokładności wzorców impedancji zainteresowany jest przemysł i ośrodki badawcze, ponieważ przyczynia się to pośrednio do wzrostu dokładności pomiarów przemysłowych, a co za tym idzie – do wzrostu jakości produktów.

Badania będą wykonywane przy wykorzystaniu infrastruktury Katedry Metrologii, Elektroniki i Automatyki Politechniki Śląskiej oraz Głównego Urzędu Miar. Zespół badawczy składa się z naukowców katedry oraz pracowników Głównego Urzędu Miar w Warszawie. 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie